HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

ÖZBİLİNÇ VE KENDİNİ TANIMA-II
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 10 Ekim 2016 - 14:40:51

Belkide karakterlerde ortaya çıkan yazarın gerçek yüzü.
Ne zaman bu alanı araştırdığımızda altın,zümrüt,yakut,kristal,elmas gibi değerli taşları gün yüzüne çıkarıyor gibi de bir hisse kapılmaktan kendimi alamam.Yerbilim araştırmamızda derinlere doğru ilerleyip iç ve dış dünyamızın yüzeyinden uzaklaştıkça,çürüme ve büyümenin sonsuzca sürdüğü inanılmaz zenginlikteki toprağı geçip kaya tabakasına ulaştığımızda yaşamımızın katı,sağlam zeminine ulaşmış oluruz belki de. Daha da derinlere indiğimizde kaya tabakasının altında suyla karşılaşırız belki de. Orada serin pınarlar, yer altı gölleri, ırmaklar bizi bekler sanki. Bunlardır bizi besleyecek ve bize huzur dolu bir akış verecek olan belki de. Yaşamımızın katı zeminin altında yatan akıcı ve değişken doğasını, sürekli hareketini burada buluruz belki de.
Ölmüş ve çürümüş hayvan ve bitkilerin dönüşümüyle süren simya burada da görülür belki de. Isı ve basınçla yakıta dönüşen fosiller bize ışık ve yaşam enerjisi verirler. Isıtır,yolumuzu aydınlatır ve yol boyunca yardımcı olur belki de.
Sonunda da,bütün bunların altındaki saf enerjiye ulaşırız belki de.Kendine yeterli, gün ışığı,rüzgar ya da sudan bağımsız,eriyik haldeki öz,çekirdektir bu var olan gerçekliğinde. Burada kayanın lava dönüşmesi gibi tutku ve isteğin dönüştürüldüğü yeri buluruz adeta.Lav yüzeye çıkar,yeniden kayaya dönüşerek adaları,kayarlı ve yeni ülkeleri, isimsiz hayali yerleri yaratır kendi bünyesinde.Bu öz, bizim de yaşamımızı dönüştüren çekirdek gücün ta kendisidir aslında.Bu öz,bizi biz yapan özbilinçtir işte!
İç yaşantımızın temelini,kendimizi tanıyarak atabiliriz ve eğer kendimizi tanımazsak çevre ve en akınımızdakilerin etkisi ile “şansın” , asla kaderin değil!!! ; ve kendi yarattığımız “koşulların kölesi” haline geliriz. Özbilinci gelişmeyen karakterler daima çevreyi işte hep bu yüzden suçlar. Eğer bilgi güç demekse, kişinin kendini tanıması ve öz bilincinin çok ama çok yükseklerde olması gerçekten de altını çizerek yazıyorum mutlak güçtür. Fantastik edebi karakterlerde gördüğümüz gerçek toplumumuzda var olan insan tiplemeleri bunun en belirgin örnekleri ile varolan yaşamımızda kaçınılmaz olarak karşımıza çıkan gerçek. Nasıl hissettiğimiz, düşündüğümüz ve davrandığımız üzerine etki eden birçok faktörün arasında hiçbiri kendimiz hakkındaki görüşümüz kadar önem taşımaz. Bu,nasıl bir insan olduğumuz,nasıl bir insan olabileceğimiz veya olmamız gerektiği ile ilgili hisler ve inançlar içeren kendimizle ilgili özel bir zihinsel resimdir.
Sizin için doğru olanı belirlemek, kim olduğunuzu bilmenin yani özbilincinizin bir parçasıdır.Kendiniz için doğru olanı bildiğinizde,tatmin olmak ve performansınızın doruğuna yükselmek için en elverişli durumları yaratabilirsiniz.
Hepimize yaradan tarafından belirli miktarda kaynak verilmişitir. Bunlardan bazıları, yetenekleriniz, nitelikleriniz,becerileriniz,duygularını gibi, elle tutulamaz.Bazıları da, zaman,para,enerji ve iletişim gibi,elle tutulabilir.Elle tutulabilir kaynakların sınırları vardır,yok olabilirler;depoları tükenebilir.Onları akıllıca kullanırsanız,tüm çabalarınız pekişir.Bu çabaları pekiştirmenin yolu da özbilince sahip olmaktan geçmektedir.
Günümüzde hiçbir insan ciddi ciddi, “Kendimi daha iyi tanımak için ne yapmam gerektiğini bilmiyordum.”diyemez. Hangi devir olursa olsun hiçbir roman kahramını da bunu sorgulamaz. Kendimizi-fiziksel,duygusal,entelektüel ve ruhsal açıdan-tanımamıza yardımcı olacak şaşırtıcı miktarda kaynak hazırda vardır her zaman.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz