SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

ÖZBİLİNÇ VE KENDİNİ TANIMA-IV
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 12 Ekim 2016 - 13:37:29

Duygularımız,düşüncelerimiz ve bedenimiz arasındaki bağlantı öylesine aşikardır ki,duygularımızın kas gerilimiyle yakından ilişkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Başka bir deyişle,ne tür bir duygu hissediyor olursanız olun,kaslarınız daima bir şekilde işin içindedir.Genellikle,öfke ve korku gibi “olumsuz” diye bilinen duygularla birlikte kas gerilimi artarken,mutluluk ve neşe gibi “olumlu” duygularla birlikte kas gerilim boşalır.Sonuç itibarıyla,duygular söz konusu olduğunda,zihindeki bir imge ya da fikir,sinir sisteminde kasların gerilmesine ya da gevşemesine sebep olan bir dürtü oluşturur.Kasların verdiği bu tepki hemen akabinde bedenin doğal enerji akışında,ki biz bunlara duygu diyoruz.
Size zarar veren şey, duyguların varlığı değil,onları günlük davranışlarınıza dahil etme konusundaki yetersizliğiniz olabilir.Bazı insanlar sıkıntılı duygularla nasıl başa çıkacaklarını bilmediklerinden onları engeller,görmezden gelir,değersiz görür ve yok farz ederler.Bu ve buna benzer savunma mekanizmaları yıkıldığında bu duygular geri gelir.Rahatsız edici duyguları aşamadığımızda onları bir çanta gibi yanımızda taşır ve sonra da bize karşı gelindiğinde aşırı tepkiler veririz.Öfke ya da kızgınlık gibi duygularımızı inkar etmek bu hislerin hiddete dönüşmesine yol açabilir.Arka planda hiddet,kıskançlık ya da suçluluk gibi duygular yattığında algılamamız ve düşünce yapımız bozulabilir.Duyguları,ortaya çıkar çıkmaz algılayabilme becerisi,duygusal zekanın temel maddesidir. İşte bu sebeple bilgeler: “Kendini bil” ikazında bulunmuştur. “Kendini Bil” öğüdü, duygusal zekânın bu temel taşına, yani kişinin duygularının farkında olabilmesine değinir. İnsan ruhu, duyguları gözlemler ve inceler. Bu,insanın duygularını bir şekilde takip altında tuttuğunu göstermektedir. Aslında da romantik eserlerde aşk temalarının konularını oluşturan alt yapı bu değil midir? Duygularını algılamasını bilen insanlar yada karakterler duygusal yaşamlarıyla da nasıl başa çıkacaklarını bilirler.Onlar sınırlarının farkındadırlar,ruhsal olarak güçlüdürler ve çoğunlukla olumlu bir hayat akışları vardır. Duygularına yenilen insanlar ise bunun tersine kendilerini duyguları karşısında çaresiz hissederler. Çoğu romantik eserlerde görüldüğü gibi. Ani duygu değişiklikleri gerektiren durumlarda hislerine hakim olmak yerine kendilerini kaybederler. Duygularını zapt edemediklerini düşündükleri için de kötü ruh hallerinden kurtulmaları neredeyse imkansızlaşır.Duyguların farkında olma, duygusal özdenetim gibi diğer yetilerin üzerine inşa edildiği temel duygusal yeterliliktir.İncelediğim edebi yapıtlarda zaman zaman şuna şahit olmuşumdur:Yoğun duygulara sahip karakterlerin duygularını algılamada zorluk çeken karakterlere göre daha zengin bir duygu dünyasına sahip olduklarıdır.
Duygularını bastıran ya da sınırlayan karakter, hislerini tanımasına,algılamasına rağmen,ortaya çıkmasına ve görülmesine müsaade etmez.Onları bastırarak duygularıyla karşı karşıya kalmaktan sakınır.Söz konusu duygularla baş başa kalmak,bireyin içinde derin çatışmalara ya da ikilemlere yol açabilir,ya da o zamana kadar yaşadığı tüm heyecan ve duyguları sorgulamasına sebep olabilir. Duygularını tanımayan karakterler,duyguları ortaya çıktığı an,ne hissettiklerini neredeyse bilmezler.Daha ne olup bittiğinin ve ne hissetmekte olduklarının farkına bile varamadan bir duygu selinin önünde yuvarlanıp giderler.Bu da bütün hayatlarını etkileyen kontrolsüz hareket ve sonuçsuz işler yapmasına sebep olur.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz