Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ÖZDEMİR’İN ANTALYA-KONYA-AKSARAY-NEVŞEHİR-KAYSERİ HIZLI TREN PROJESİ SORU ÖNERGESİNE CEVAP GELDİ

Bu haber 13 Kasım 2018 - 11:20 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.
ÖZDEMİR’İN ANTALYA-KONYA-AKSARAY-NEVŞEHİR-KAYSERİ HIZLI TREN PROJESİ SORU ÖNERGESİNE CEVAP GELDİ

MHP Kayseri milletvekili İsmail Özdemir’in Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi soru önergesine cevap geldi: MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için vermiş olduğu önergeye Sayın Bakan tarafından cevap verilmiştir.

SORULAR:  Antalya’yı Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri’ye bağlayacak Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi’nin 2020 yılında tamamlanmasının planlandığı ifade edilmiştir. Toplam 642 km uzunluğa sahip (Kayseri-Nevşehir 41 km, Nevşehir-Aksaray 110 km, Aksaray-Konya 148 km, Konya-Seydişehir 91 km, Seydişehir-Manavgat 98 km, Manavgat-Alanya 57 km, Manavgat-Antalya 97 km) projenin 2016 yılında temelinin atılacağı, tahmini yapım bedelinin 11,5 milyar lira olacağı, proje tamamlandığında her yıl ortalama 4,3 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşınmasının gerçekleşeceği ifade edilmiştir.

Hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceği şekilde tasarlanan Demiryolunun geometrik standartları, yolcu ve yük trenleri için 250 Km/saat proje hızına göre projelendirilen diğer hatlarla bütünlüğün sağlanmasını temin edecek şekilde tespit edildiği belirtilmiştir. Proje ile gerek Kayseri’de üretilen Türk menşeli ürünlerin uluslararası pazara daha hızlı ulaştırılabilmesi anlamında yük taşımacılığına olumlu etkisi ve gerekse Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Antalya illeri arasındaki Turizmin yaygınlaşmasına sağlayacağı katkı büyük olacaktır.

Bu kapsamda; Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi’nin uygulanması için yıllar itibariyle Bakanlığınızca hangi çalışmalar yürütülmüştür? Bu projenin teknik özellikleri ile öngörülen başlangıç ve bitiş tarihleri nasıldır? Anılan projenin toplam ihale bedeli ne kadardır? Şimdiye kadar anılan proje için Bakanlığınız bütçesinden ne kadar harcama yapılmıştır? Bahse konu olan projeye ilişkin ihaleler yapılmış mıdır? Yapıldı ise ihaleler hangi firma veya firmalar tarafından kazanılmıştır? Antalya-Kayseri YHT projesi için 2018 yılı Bütçesinden ne kadar ödenek ayrılmış ve bu ödeneğim ne kadarı kullanılmıştır? Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2019-2020 yılları programı nasıldır?

CEVAPLAR:  T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI  Strateji Geliştirme Başkanlığı KAYSERİ MİLLETVEKİLİ SAYIN İSMAİL ÖZDEMİR’İN 7/3119 ESAS SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİ VE CEVAPLAR:  Toplam 530 km uzunluğa sahip Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya hızlı tren projesiyle hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır.

Söz konusu projenin etüt-proje işleri için 4 ayrı sözleşme yapılmıştır. Toplam sözleşme bedeli 21.115.593 TL. olup, bugüne kadar 6.395.525,03 TL. harcama yapılmıştır.

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesinin tüm kesimlerinin etüt proje işleri başlamış olup, ilerlemeler şu şekildedir:

  • Kayseri-Aksaray kesimi (149 km): Protek-Mega İş Ortaklığı ile 17.11.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 54 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Aralık 2018’de etüt proje işleri tamamlanacaktır.
    • Aksaray-Konya kesimi (130 km): Protek-Mega İş Ortaklığı ile 17.11.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 64,1 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Ocak 2019’da etüt proje işleri tamamlanacaktır.
    • Konya-Seydişehir kesimi (86 km): Proyapı MühendislikA.Ş. ile 09.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 91,6 fiziki ilerleme sağlanmıştır.
    • Seydişehir-Antalya kesimi (165 km): Temat-Suyapı-Kmg İş Ortaklığı ile 10.12.2015 tarihinde sözleşme imzalanarak % 69,5 fiziki ilerleme sağlanmış olup, Aralık 2018’de etüt proje işleri tamamlanacaktır.

Projenin 2018 Yılı etüt-proje işleri ödeneği 12.000.000 TL. olup, 1.282.594,81 TL. harcama yapılmıştır.

Etüt proje çalışmalarının tamamlanmasına müteakip TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü yatırım ödeneği tavanı ve farklı finansman modelleri dikkate alınarak, yapım olarak yatırım programına alınması için gerekli girişimlerde bulunabilecektir. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA