googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ÜMİT ÖZER’DEN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI AÇIKLAMASI

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 11:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÜMİT ÖZER’DEN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI AÇIKLAMASI

CHP İl Başkanı Ümit Özer’in 1 Mayıs işçi bayramı ile ilgili basın açıklaması:

Amerikalı işçilerin 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadeleleri 1884’te başladı. Chicago’da işçi birliği kongresinde 1 Mayıs 1886’dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889’da Paris Kongresinde işçilerin dayanışması amacıyla yılda bir günün bayram ilan edilmesi benimsendi ve Amerikalı sendikacıların önerisiyle o gün “1 Mayıs” olarak kabul edildi. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Bizler bu günde onların yanında olarak seslerine duyurmalarına, sıkıntılarının çözüme kavuşmasında yardımcı olmaya çalışan Cumhuriyet gönüllüleriyiz.

Ülkemiz zor bir süreçten geçmektedir. Bu süreci işçilere emeklerinin karşılığı verilmeyerek onları sömürmeye devam ederek yoksulluk sınırına fazlasıyla ulaştırıyoruz. Demokrasiyi ve hukuk düzenini hiçe sayan yönetim işçi sınıfının tüm kazanımlarına göz dikmektedir. İşçiler için yaşam şartları çok daha zorlaşmaktadır. Sabahtan akşama kadar nefes almadan çalıştıkları bir yana aldıkları maaş teşekküllü bir market alışverişi için bile yeterli gelmemektedir ki insanlar sadece market alışverişi yaparak yaşamıyor. Bir çok temel ihtiyaç karşılanamaz hale gelmiştir.

Emeğin, demokrasinin, hak ve özgürlüklerin baskı altına alındığı bir dönemde yaşamaktayız. Baskı altında yaşamak, haklarımızın emeğimizin sömürülmesini izlemek günlük, sıradan bir durum haline gelmiştir. Bireylerin temel hak ve özgürlükler rafa kaldırılmıştır. Emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız. Sosyal adaletin ve emeğin yegâne savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bunu yalnızca anı kurtarmak için değil çocuklarımıza ülkemize iyi bir gelecek aydınlık bir yol bırakmak için bu sorumluluğu alıp en iyi şekilde yerine getireceğiz.

Herkes için daha iyi çalışma koşullarının oluşturulması, eksiksiz, engelsiz ve düzenli sendika hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması ve her işçiye kadro verilmesi, İş yerlerinde yaşanan cinayetlere dur diyebilmek için, insanca yaşanabilir bir ücret ve insan onuruna yakışır iş talebimizi daha yüksek sesle dile getirebilmek için bugün sesimizi en yüksek şekilde duyurarak ve taleplerimizin en kısa zamanda yerine getirilmesini istiyoruz.

Hep birlikte el ele, omuz omuza emeğimize ve geleceğimize sahip çıkarak; hem demokrasiye hem de Türkiye’ye sahip çıkmalı hakkımızı savunmalıyız. Yaşasın işçinin ve emekçisi bayramı diyerek; bütün işçilerin, emekçilerin, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum. (Kurum Haber)

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER