Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ RIZA NAVRUZ

P U T K I R A N

Bu haber 11 Temmuz 2019 - 12:27 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.
P U T K I R A N

 

“…Yoksa gönlümü şu anda öfkeyle yakarım!”

      Minberdeki vaiz efendi gerçekten de haklı! Âdem (م د آ ) ke­limesinin Arapça yazılışına, şöyle geriye çekil bir bak; dimdik ve uzunca bir “elif”, beli bükük bir “dal” harfi ve başı aşağıya eğilmiş mahzun bir “mim!..” Yani; Âdem= kıyam- rükû- secde… Herhâlde Allah şöyle buyurmuş oluyor: Biz sizi Âdem olarak dosdoğru –elif gibi- ya­rattık. Sonra dal’’landırdık, mim’lendirdik ki şükredici, secde edici olun… İşte caaan bütün mesele bu!..

      Gel gelelim sana… Sen de bir Âdem’sin işte! Ama “dal”ın ve “mim”in gurur törpünle tamamen törpülenmiş, yok ol­muş… Şimdi dimdik elifsin o kadar… Damağın acı, bahtın çorak kalmış. Halkın ihtilâfı sevgisizlikten doğ­maz mı? Sevgi nerde, rükû nerde ve secde nerede söyle be caaan!.. Sen Süleyman aradın da bulamadın mı ha? Sanki anne bulamamış da kötü dadılara muhtaç olmuş bir hâlin var gibi… Oysa arayan elbette ki bulurdu. O yağmuru da bulurdu, o yağmur altındaki sevda nöbetçi­sini de. Yani,beni de…

      “Git de gelme, sevgide bivefa ol” şeklinde sana öğütler veren o gürûha yanarım ki yanarım ben… Onlar da hak­kımı ödemek için yanacaklar eminim… Hâlbuki; “kendi yerine git, o nimetin hakkını ihmal etme” demele­ri lazımdı doğru olanı… Ey caaan! Sen ki; o gökyüzüne dolanarak çıkarken kullandığın nevruz merdivenini, inişinde nasıl kullanacaksın bana bir söylesene?

      Ey güzel yüzlü; işte yağmur yağıyor yüreği­me! Geeel… Gel ve o güzel yüzünün gamze olan zekâtını ver bana! El âlemin dilindeyiz biliyor musun? Neredeyse her duvarın ardından bir fitneci çıkıyor da: “O canın suretini neredeyse put yaptın” diyorlar bana. Ama senin suretinin Thanesar’da bir putkıran olduğunu bilmiyorlar ki onlar…

    Yüreklerin dudak sesleri: “Bu sevda bitmez” diyor intronun Therion tarzı son ontaları gibi… Fakat, yağmur yağarken sen olacaksan, yü­zün dönük olacaksa bana; ancak ve ancak o zaman bit­mez olacak bu sevda… Sonra bu deliban mor şair oturacak gecenin üç çeyreğinde,bembeyaz sayfalara şiirler doğuracak, hepsi seni anlatan!..   

-.-

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER