KEMAL CEYLAN: KIBRIS’I VEREN TÜRKİYE’Yİ VERİR

KEMAL CEYLAN: KIBRIS’I VEREN TÜRKİYE’Yİ VERİR

KAYSERİSPOR’UN AVUSTURYA KAMPI BAŞLADI

KAYSERİSPOR’UN AVUSTURYA KAMPI BAŞLADI

ALİ ASLIM YAZIYOR…ÜSTAD MEHMED ÂKİF’İN YAKIN DOSTU MUAZZEZ ŞEHİD ‘’ALİ ŞÜKRÜ BEY

ALİ ASLIM YAZIYOR…ÜSTAD MEHMED ÂKİF’İN YAKIN DOSTU MUAZZEZ ŞEHİD ‘’ALİ ŞÜKRÜ BEY

CİNAYET ŞÜPHELİSİ 4 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

CİNAYET ŞÜPHELİSİ 4 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

HASAN ALİ KİLCİ’DEN FUAR TEPKİSİ

HASAN ALİ KİLCİ’DEN FUAR TEPKİSİ

PALA DAYI, DÜVENÖNÜ’NÜ DONDURMA’YA BAŞLADI
  • MEHMET FATİHKAYMAZ
    • MEHMET FATİH KAYMAZ
    • MEHMETFATiHKAYMAZ@kayserihakimiyet2000.com
    • 28 Haziran 2017 - 11:21:42

Pala Dayı, Düvenönü’nü dondurma’ya başladı. ‘Pala Dayı’ Lakaplı Herkül Dondurmacı Mehmet Dişçeken, Düvenönünde Her Gün Dondurma Şovu Yapıyor
Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan dondurmayı ustasından tatmak bambaşka bir keyif olsa gerek. Dünyaca ünlü Kahramanmaraş dondurması birde ustası tarafından hazırlanırsa lezzetini tarif etmek oldukça güçleşir.
Dünya lezzetini 1999 yılından beri Kayseri’de yaşatmaya çalışan Kahramanmaraşlı ‘Pala Dayı’ lakaplı Herkül Dondurmacı Mehmet Dişçeken, yaz aylarının gelmesi ile Erciyes Unlu Mamullerinin Düvenönü Şubesi önündeki tezgahında dondurma satışlarını ve şovlarını her gün sürdürüyor. Maraş dondurması üretiminin sabır ve bilek kuvveti istediğini kaydeden Mehmet Dişçeken, piyasada Maraş dondurması adı altında çok fazla dondurma satışı yapıldığını belirterek, “29 yıllık dondurmacılık mesleğimde her zaman Maraş dondurmasını en kaliteli şekilde yapmaya gayret ettim. Vatandaşlarımız dondurma alırken daha dikkatli olsunlar” dedi.
ÜRÜNLERİN BÜYÜK KISMI EL DEĞMEDEN HAZIRLANIYOR
Erciyes Unlu Mamulleri Sorumlusu Uğur Berkçi, Herkül Dondurmacı Pala Dayı’nın dondurmasının müşterileri tarafından büyük beğeni topladığını kaydetti.
Berkçi, 12 şubesi bulunan Erciyes Unlu Mamulleri işletmesinde yufka, tatlı, ekmek gibi çeşit ürünlerin yüzde 70 lik bölümünün Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi fabrika üretim tesislerinde el değmeden yapıldığını vurguladı. Berkçi; Anbar, Talas, İldem, Yenimahalle, Düvenönü ve Meydan şubelerinin haftanın 7 günü ve 24 saat boyunca hizmet verdiğinin altını çizdi. Berkçi, tezgahlarda yer alan yaklaşık iki yüz çeşit ürünü günlük ve taze olarak müşterilerinin beğenisine sunduklarını sözlerine ekledi.
HABER/FOTOĞRAFLAR: Mehmet Fatih KAYMAZ

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz