Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ÖMER FARUK KOTAY

PASTA CİLA

Bu haber 14 Mayıs 2019 - 11:09 'de eklendi ve 48 kez görüntülendi.
PASTA CİLA

10-16 Mayıs Engelliler haftası geldi.

Sosyal medyada alışıldığı üzere yine ortalık ateşe verildi. Hashtagler, kartpostallar, farkındalık mesajları ortalığa göz açıp kapayıncaya kadar yayılıverdi. Sosyal medya esas alındığında insanların duyarlılık seviyelerinde gözle görülür şekilde bir artışın olduğu söylenebilirdi. İş görüntüde tamam pasta cila da mükemmel ama bunların altı dolu mu? Sorusu birden bire aklıma takılıverdi. Kafama takılan bu soruyu insanlara her soruşumda bana koca bir sessizlikle, kafalarda kocaman bir soru işaretiyle, kem kümlerle yarım yamalak yanıt ya verildi ya verilmedi. Ay ne desem ki? Böyle pat diye de sorulmaz ki ne desek şimdi? Altını doldurmaktan kasıt ne ki? Hiç apartmanlarda ki engelli rampalarına dikkat ettiniz mi? Sanki çocuklar için oyun parklarına yaptırılan kaydıraklar gibi.

Ölüm riski yüksektir sakın kullanmayın! Tabelasını asmak gerekebilir. Ya kullandığımız asansörlerin geneli acaba engelli vatandaşlara kolaylık sağlayabilecek cinsten mi? Bana soracak olursanız kolaylıktan çok zorluk çıkarır gibi. Ya statlardaki engelli tribünlerinde engelsiz vatandaşların oturmasına buna karşılık asıl yer sahiplerinin, engellilerin ayakta kalmasına ne demeli? Avmlerde ki yürüyen basamaklı merdivenlerin engelliler için yarattığı sorunlara zaten hiç değinilmemeli. İşin içinden çıkamayız vallahi! Hâlbuki düz basamaksız yürüyen merdiven olsa bakın içinden çıkamadığımız, saymaya üşendiğimiz sorunların çözümü ne kadarda kolaymış değil mi? Asansörde engelsiz vatandaşların durupta engelli vatandaşların birbirine yer vermesi size de trajikomik gelmedi mi? Hanımlar beyler hüngür hüngür ağlasak mı? Katıla katıla gülsek mi bilemedim ki? Ya engelli vatandaşların araç park yerlerinin engelsiz vatandaşlar tarafından düpe düz yağmalanmasına ne demeli? Engelli rampasını  kapatırcasına araçlarını park eden engelsiz vatandaşlara zaten hayret edilmeli? Aa nede büyük ayıp! Acaba burada engelli kim ki? Otobüslere servislere de engelli vatandaşlar alınamadı gitti. Basıp geçmek almaktan daha pratikti. Ya engelli vatandaşlara öcü muamelesi yapan azınlık grup onlarda bu hafta ve yahut engellilere hitap edilen benzer günlerde sosyal medya hesaplarını” #engelsiziz”  hashtagı veya benzeri paylaşımlarla hareketlendiriyorlar mıdır ne dersiniz?

Durun yüksek sesle söylemeyin en iyisi tıp oynayıp içimizden tahmin edelim. İnsanoğlunun altıncı hissinin yanılmadığını söylemiş miydim? Daha anlatırım anlatmasına da uzatmaya ne gerek var değil mi?   Görünen köy kılavuz ister mi? Bu anlattıklarımdan sonra görünen görüntünün altını dolduruyor muyuz? Doldurmuyor muyuz? İsterseniz siz söyleyin şimdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER