MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

MİDİ VOLEYBOLCULAR TÜRKİYE FİNALLERİNDE

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

ŞEHİR HASTANESİ’NE TAŞINMA İŞLEMİ 29 MAYIS’TA TAMAMLANACAK

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN CABBAR HASTA VE YAŞLI ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

BAŞKAN ÇELİK’İN ÖNEM VERDİĞİ YOL

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI VATANDAŞLA KUCAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR

PROF. DR. HALİL İNALCIK (ANISINA YAZILAR-III)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Ağustos 2016 - 15:17:29

Su götürmeyen bir gerçek de Halil İnalcık’ın iyi bir tarihçi olmasındaki en önemli nedenlerden biri de bildiği yabancı dillerdir. İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Farsçayı iyi kullanır. Bir sözlük yardımıyla okuyabildiği diller arasına İtalyancayı da katar. Hiç kuşkusuz, bu bilgi birikimi yabancı kaynakları araştırmasına, kullanmamasına ve yabancı dillerde yayın yapmasına olanak sağlar. İnalcık sayıları yüzleri geçen makale ve kitaplarıyla dünya tarihçiliğinde seçkin bir yer yapmıştır. Ülkesine yaptığı hizmet başarısı aldığı ödüllerin çok üzerindedir. Bunlar arasında Rockfeller Vakfı, Türk Tanıtma Vakfı, ODTÜ Mustafa Parlar Vakfı, Sedat Simavi Vakfı, Dışişleri Bakanlığı Yüksek Hizmet ödüllerini sayılabiliriz. İnalcık’ın başarılarının bir başka göstergesi de aldığı fahri doktora payeleridir. Boğaziçi, Uludağ, Selçuk, Atina, Kudüs İbrani ve Bükreş üniversitelerinden doktora payeleri onun başarısının uluslararası platformda da takdir edildiğini gösterir. Halil İnalcık 1986’da Amerikan Akademisi’ne, 1993’te de İngiliz Akademisine üye seçilir. Bu ulvi başarılar onun uluslararası alanda yetkin ve tanınmış bir Tarihçi olmasına vesile olur.
Halil İnalcık iyi bir araştırmacı akademisyen olmasının yanı sıra dünyanın dört bir yanına yayılan yetiştirdiği binlerce öğrencileri ile de Türk tarihçiliğine değerli katkılarda bulunmuştur. Kendileri buna dair görüşlerini şöyle ifade eder: “Türk tarihçiliği her geçen gün gelişme kaydediyor. Geçmişte iki büyük üstat var: Bunlardan biri Fuat Köprülü, bir diğeri de Ömer Lütfü Barkan. Bu iki üstat Türk tarihçiliğine getirdikleri büyük yeniliklerle bir yön vermiştir. Bugün tarihimizi onların yolunda iyi inceleyebilmek için Osmanlıcaya hâkim olmak, bunun yanında batı tarihçiliğini iyi takip etmek gerekir. Bana, siz bütün kariyeriniz boyunca ne yaptınız diye sorarsanız şunu söyleyebilirim: Bütün çabalarım Türk tarihçiliğini modern tarihçilik düzeyine çıkarmaktır. Benim tarih anlayışım devletlerin tarihini ortaya çıkarmaktan ziyade halkın tarihini, halkın geçmişte nasıl yaşadığını, sosyal hayatını, ekonomisini, gündelik yaşantısını ve bunları belirleyen şartları ortaya çıkarmaktır. Bizim tarihçiliğimiz ise bu konulara yeni yeni ilgi duyuyor.”

Halil İnalcık, 1972’de otuz yıl ders verdiği Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden emekli olunca, Chicago Üniversitesi tarih bölümüne davet edilir. Burada on beş öğrenci yetiştirdikten sonra 1986 yılında ikinci kez emekli olur. Öğrencilerinden on ikisi çeşitli Amerikan üniversitelerinde Osmanlı-Türk tarihi okutmaktadır. Bugün bu alanda bir İnalcık ekolünden söz edilmektedir. Halil İnalcık çok çeşitli üniversitelerde sürdürdüğü kariyer yaşantısına 1993 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi’nde devam eder. Bilkent Üniversitesinde lisansüstü bir tarih bölümü kurmuştur. “Burada yaptığım en önemli iş budur. Yeni bir görüşle geleceğin Türk tarihçileri yetişiyor. Dört uzmanla birlikte hazırladığı eseri An Economic and Social History of Ottoman Empire ( Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi ) bugün dünya üniversitelerinde el kitabı olarak okutulmaktadır. 25 Temmuz 2016 yılında vefat etmiş, 27 Temmuz’da önce Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde ardından Bilkent Üniversitesi’nde coşkun duygu dolu cenaze merasimi düzenlenmiştir. 28 Temmuz Perşembe günü İstanbul’da Fatih Cami haziresine, bilimsel çalışmalarının büyük çoğunluğunun oluşturduğu Fatih Sultan Mehmet Han’ın yanına defnedilmiştir. Kıymetli Halil İnalcık hocamız daha birçok eserleri ile Osmanlı Türk tarihinin medeni yüzünü ülkemize ve dünya ülkelerine tanıtmasından dolayı kıvanç duymakta teşekkürlerimizi bir borç bilmekteyiz. Ez-Zahir…El-Hakim…El-Halik…El-Musavvir … isimleri ile alemleri, varlıkları yaratan yüce Allah’tan; El- Alim ismiyle alimlerin kalplerine tezahür eden; Zül-Celali vel İkram… Er- Rahman…Er-Rahim Allah’tan ilim çınarı hocamıza rahmet dilerim. Mekânınız cennet olsun hocam.
Milletimizin başı sağ olsun.
KAYNAKÇA http://www.inalcik.com/indexTr/

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz