HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI  GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

RAMAZANDA SUSUZ KALMAYIN

Yaşamımız için vazgeçilmek olan su, özelikle bu yıl olduğu gibi yazın başlangıcına denk gelen Ramazan günleri için daha büyük önem taşıyor. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak hem susuzluk hissi, hem de terlemeyle birlikte harcanan su tüketimi arttığı için kaybedilen suyun yerine konması gerekiyor. Susuzluk durumunda vücutta halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon düşüklüğü, baş ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkabildiğini hatırlatan Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula,daha ileri durumlarda yaşanabilecek dehidratasyonların ise komaya kadar gidebilen sonuçlar doğuracağına dikkat çekiyor.

Metabolik faaliyetlerimizin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için vücudumuz suya ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç oruç tuttuğumuzda da aynen devam etmesinin yanında, sıcak günlerde tutulan oruç suya olan ihtiyacı biraz daha arttırıyor. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutarken mutlaka tüketilen su miktarının kontrol edilmesi gerekiyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, susuzluk durumunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için Ramazan ayı boyunca iftarla başlayıp sahur bitimine kadar geçen sürede 2.5 litre su içilmesi gerektiğini söylüyor.

Tuzlu gıdaları tüketmeyin

Beslenme ve Diyet UzmanıEsra Kula, yeteri miktarda su tüketmenin yanında, gün içinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdaların tercih edilmemesi gerektiğini belirterek, aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre güneşe, sıcağa maruz kalmaktan da kaçınmak gerektiğini anlatıyor. Su içmek konusunda zorlanan kişiler için de bazı öneriler sunan Beslenme ve Diyet UzmanıEsra Kula şu bilgileri veriyor:“Suyun içine taze limon dilimleri ve taze nane yaprakları eklemek iyi bir çözüm olabildiği gibi midenin da rahatlamasını sağlayacaktır. İftar sonrası tatlı yeme isteğini bastırmak için suyun içine bir rulo tarçın atıp biraz beklettikten sonra içilebilir.Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden birisi de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerden faydalanmak. Bunun için, sahurda salatalık, domates dilimleri sofraya eklenebilir, iftar sofrasında da salata ve sebze yemeklerine daha fazla yer verilebilir.”

İçtiğiniz su soğuk olmamalı

Soğuk su mideyi kasarak sindirimin zorlaşmasına ve dolayısıyla hazımsızlığa neden olabileceği için Ramazan ayı boyunca içilen suyun oda sıcaklığında olması gerektiğini hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, yaşlılarda, böbrek hastalığı bulunması gibi durumlarda sıvı ihtiyacının ayrıca hesaplanarak tüketimin bu doğrultuda yapılmasının daha sağlıklı olacağına işaret ediyor. Gençlerde ise özellikle büyüme döneminde sıvı ihtiyacı yüksek olacağı için su tüketiminin 2 litrenin üzerinde olmasına özen göstermek gerekiyor.

Çayı iftardan iki saat sonra için

Çay, kahve, limonata,gazoz gibi içeceklerin hiçbir şekilde suyun yerini tutmayacağını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Kula, tam tersine bu içeceklerin susuzluğu bastırarak daha az su içmeye neden olabileceği için daha az tercih edilmesi gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Çay ülkemizde özellikle de Ramazan ayı boyunca çok fazla tercih ediliyor. Ancak, fazla çay içmek, su tüketimini azaltacağı için iftardan bir iki saat sonra içilmesi daha doğru olacaktır.” (Kurum Haber)

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Yaşamımız için vazgeçilmek olan su, özelikle bu yıl olduğu gibi yazın başlangıcına denk gelen Ramazan günleri için daha büyük önem taşıyor. Sıcaklığın artmasına bağlı olarak hem susuzluk hissi, hem de terlemeyle birlikte harcanan su tüketimi arttığı için kaybedilen suyun yerine konması gerekiyor. Susuzluk durumunda vücutta halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon düşüklüğü, baş ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkabildiğini […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz