MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

RIDVAN KARABULUTLA ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR RÖPÖRTAJ
RIDVAN KARABULUTLA ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR RÖPÖRTAJ

“Çocukken kimse bana “sen sus, ne anlarsın” demedi. Söylediklerim hep ciddiye alındı. Bana hayır denildiğinde de cevabın neden hayır olduğu her seferinde anlatıldı ve ikna edildim, rencide edilmedim.” diyor Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim adamı olan Prof. Dr. Celal Şengör. Başarılı bir bilim adamı olmasının arkaplanı sorulduğunda. BÜYÜKLERİN BÜYÜKLÜĞÜNE KISA TEMAS Rıdvan […]

“Çocukken kimse bana “sen sus, ne anlarsın” demedi.
Söylediklerim hep ciddiye alındı. Bana hayır denildiğinde de cevabın neden hayır olduğu her seferinde anlatıldı ve ikna edildim, rencide edilmedim.” diyor Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim adamı olan Prof. Dr. Celal Şengör. Başarılı bir bilim adamı olmasının arkaplanı sorulduğunda.
BÜYÜKLERİN BÜYÜKLÜĞÜNE KISA TEMAS
Rıdvan Karabulut beyle röpörtajımızın konusu çocuk ve çocuk gelişimi, pedagojik ama din olmadan olmuyor biraz da din büyüklerinden yani onları Büyük yapan uygulamalı hayatlarından bahsetmek de yazıya derinlik, anlaşılırlık katarak daha yararlı daha tesirli olur diye düşünüyorum, çünkü din bütün doğal doğruları içeren bir disiplin, bir bilgi sahasıdır. Bu cümleden olarak; Seyfettin Halveti k.s.(Allah CC sırlarını takdis etsin) hazretlerinin medresesine ders esnasında bir sarhoş dalarak naralar atmaya başlamış.Çok çok kızması beklenen Halveti Hazretleri o sarhoşu yatıştırarak yemek yedirip üst baş hediye edip bir takım hediyeler verdiği gibi berber çağırıp güzel bir tıraş ettirerek şeklini şemailin düzeltti. Ve ellerini ulu dergaha, alemlerin rabbine açıp: -Ya Rabbi! Biz bu kardeşimizin zahirini düzelttik, güzelleştirdik; sen de onun batınını-içini süsle, gönlünü, kalbini düzelt diye Allah’a C.C. dua etti.
Sevgili Kayseri Hakimiyet okuyucuları! Bireyler söz ve davranışlarıyla karakterlerini ele vererek görünen aleme yansıtırlar içsel yapılarını dışa vururlar. “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da rahmet etmez -Men la yerham la yürham- kelam ı nebevisini kendine özyaşam biçimi edinmiş veli- bilgeler şefkat eksenli, muhabbet yörüngeli tavır ve davranışlarıyla sözde değil hakikatte büyüklüklerini hayata sirayet ettirerek , eşsiz Nebinin S.A.V. “Yeyyüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsinler” rızai ilahi istikametini işaret buyurup, kendilerine çocuk dediğimiz evlatlarımızın bakımından eğitimine yani “İNSANIN İNŞASI” nın sevgi ve merhamet üzre mebni olması gerektiğini topluma, yeni doğan bir insanın inşasının, yönteminin aslını- faslını ders vermiştir.
Rabbimiz ayeti, hadisi ve bilimi anlayıp uygulayan büyüklerden razı olsun ve divan şairinin “Mescid i meabidi ko adem yap -Camiyi mescidi inşayı bırak sen nitelikli insan yetiptirmeye-inşa- bak, diyerek vurguladığı esasa vakıf, olayı müdrik anne babalarla eğitim camiasına yardım eylesin, yeni nesilleri inşa yolunda muinleri olsun diyerek Ahi Evran Üniversitesinin ilmi çalışmalarına çocuk eğitimi konusunda gayretlerine yakından vakıf olduğum emektar öğretim üyesi çocuk eğitimi branşı hocası ve AÇGED Anadolu çocuk Geliştirme Derneği başkanı Rıdavan Karabulut hocayla yaptığımız ropörtajı bilgi ve görüşlerinize saygıyla arz ediyorum.
RIDVAN KARABULUT KİMDİR?
Rıdvan KARABULUT 1980 yılı Kayseri Pınarbaşı ilçesi Tahtaköprü köyünde doğdu. İlk,Orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Şu anda Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanlığını yürütüyor. Çocuk Eğitimi, Üstün Zekalı Çocuklar konularında çalışıyor. 9 Aralık 2017 tarihinde yapılan Genel Kurulda İkinci Kez Anadolu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Derneğinin başkanlığına seçildi. Çocukları çok seviyor.
ÇOCUKLARDA KONUŞMA GÜÇLÜKLERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Efendim son yıllarda ortaya çıkan teknolojik değişim ve dönüşümlere bağlı olarak insanların alışkanlıkları da değişmiştir. Meselç Çocuk yetiştirilmesinde eskiden izlenen yöntemler günümüzde sadece güzel bir anı niteliğindedir. Çelik çomak mesela bizim çocukluğumuzun en güzel oyunlarından biriydi. Aşık oynamak, bilye oynamak vs. gibi oyunlar çocukları hem sosyalleştiriyordu hem de eğlendiriyordu. Günümüzün yalnızlaşan bireyi cep telefonunda ya da bilgisayarda oynan oyunlara mahkum hale gelmiştir. Sürekli bireysel bir eylem içinde olan çocuğun konuşma ve iletişim problemi yaşamasının başlıca sebepleri bunlardır.
ÇOCUKLARIMIZI AKILLI TEKNOLOJİLERDEN NİÇİN UZAK TUTMALIYIZ?
Biraz önceki soruda arz etmeye çalıştığım gibi öncelikle sosyal anlamda zararları bulunmaktadır. Ancak sadece bununla kalmayıp fizyolojik birtakım problemlerinde oluşmasına neden olan bir yönü var akıllı teknolojilerin. Özellikle yaymakta oldukları “Mavi Işık” çocuklarda dikkat eksikliklerine neden olmaktadır. Günümüzde çocuklarımızın hepsinde dikkat eksikliği problemlerinin bu kadar yaygın olması bir tesadüf değildir. “Aaa bakın benim çocuğum ne kadar akıllı üç yaşında olmasına rağmen cep telefonu,tablet vs kullanıyor.” diyoruz acaba iyi bir şey mi yapıyoruz ? Çocuklarımızı güvenli bir şekilde gözümüzün önünde bulunduruyoruz sadece telefonda oyun oynuyor diyoruz ama sonuçta dikkat eksikliği problemlerinden tutunda kansere kadar gidecek bir zor sürecin içine atıyoruz onları ama farkında değiliz.
ÜSTÜN YETENKLİ ÇOCUKLARIN NASIL BİR EĞİTİM ALMASI GEREKTİNİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Efendim üstün yetenekli çocukları anladığımız gün gelişme konusunda büyük bir adım atmış olacağız. Gerçekten üzüntü verici bir konu nüfusumuzun yaklaşık yüzde 2’lik bir kısmı yeterince anlaşılamadığı için yılarca zor bir hayat yaşıyor. Bir kere üstün çocukların diğer normal gelişim gösteren çocuklarla bir arada eğitim almaları gerektiğini düşünüyorum gelecekte önemli görevlere gelen bu çocukların çalışma arkadaşları normal kişiler olacak o yüzden sosyal olarak paydaşlarından kopmaması gerekir diye düşünüyorum. Keşke onları fil dişi kulelere hapsetme çabası içinde olmasak herkes şu aralar çocuğunun ne kadar zeki olduğunu göstermeye çalışıyor ve inanılır gibi değil Bilsem sınavlarına hazırlık kitapları yayınlanıyor. Oysa çocuğun anlık potansiyelini ölçen bir mekanizma bu. Üzülerek söylemeliyim ki hırslarımız çocuklarımızın mutluluğunun önüne geçiyor.
RIDVAN HOCAM! BİLİM ve SANAT MERKEZLERİNDE BU NOKTADA BEKLENTİ ÇOK BÜYÜK HERHALDE DEĞİL Mİ?
Evet maalesef okullardan beklenti çok fazla olunca asıl işlevlerini yerine getirmesi zorlaşıyor. Bu okullar aslen ek uygulama okulu olarak kurulmuş kurumlardır. Bu okullara giden çocukların etiketlenmesi çok tehlikeli. Adeta dâhiler okuluna giden çocuk durumuna düşen bir çocuğun psikolojisini düşünebiliyor musunuz? Bu çocukta bizim yanlışlarımızla ortaya çıkan üst benlik algısı halk tabiri ile egoya nasıl çözüm bulacağız? Ya da bu çocuk bir şeylerin üstesinden gelemediği durumlar karşısında yaşayacağı hayal kırıklını nasıl tamir edeceğiz? Çocuklarımızın maalesef karşılaşacağı sonuçları biz hazırlıyoruz. Bu konu çok önemli bir konu.
İHSAN GÖRÜCÜ: VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ HOCAM
RIDVAN KARABULUT: Geleceğimiz olan çocuklarımız, yavrularımızla ilgili düşüncelerimi açıklama fırsatı verdiğiniz için İhsan Görücü hocam size ve Kayseri HAKİMİYET gazetesine teşekkür ederim.İHSAN GÖRÜCÜ

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz