googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

SAĞIR KURBAĞA

Bu haber 05 Kasım 2018 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAĞIR KURBAĞA

Günlerden bir gün kurbağaların yarışı varmış.

Çıkılacak yer bir kulenin tepesi imiş. Seyretmek için bütün kurbağalar toplanmışlar ve yarış başlamış. Seyirci kurbağalar yarışmacılardan hiç birinin kulenin tepesine çıkacağına inanmıyor, yarışan kurbağalara acıyarak bakıyor ve de yarışçılara:

“Boş yere uğraşmayın! Hiç biriniz tepeye ulaşamayacaksınız.” diye bağırıyorlarmış. Sonunda bir kurbağa hariç bütün kurbağalar yarışı bırakmış. Son kurbağa bütün gücünü harcayarak kulenin tepesine çıkmış. Seyirciler hayretini gizleyememiş ve içlerinden birisi tepeye çıkan kurbağaya yaklaşarak:  “Bu işi nasıl başardın?” diye sormuş. Ve son anda farkına varmışlar ki, kuleye çıkmayı başaran kurbağa sağırmış!

Bu hikâyeden çıkaracağımız derslere gelince, olumsuz düşünen insanları duymayın, sizin hayallerinizin ve rüyalarınızın gerçekleşmeyeceğini söyleyenlere karşı sağır olun. Sürekli olumlu düşünerek hedefinize yoğunlaşın.

Başarılı olmuş insanlardan benim ne eksiğim var, ben de çalışıp yapabilirim, deyin. İyimser olun, yapacağınıza inanın. Başaracağımıza olan inancımızı içimizde canlı tutarak zihnen ve bedenen hazır olun.

Başarıya götüren kararlılık, sabır ve hırstır.

Dozundaki stres başarıya, aşırısı başarısızlığa sebep olur. Atalarımız “Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz.” demişler. Mazeret üretmeden, ümitsizliğe düşmeden, moralimizi bozmadan yolumuza devam etmeliyiz. Ümitsizler düz yolda şaşarken, moralli olanlar yüce dağlar aşar. Şirin’ine kavuşmak için dağları delen Ferhat’ı, Leyla’sına kavuşmak için çöller aşan Mecnun’u, ampulü icat etmek için binlerce deney yapan Edison’u aklımızdan hiç çıkarmayalım. Bir işi yaparken inanç, güven ve sabrın yanında görüşlere açık olmalı, bilenlere sorarak fikirlerini almalıyız.

Şunu unutmayalım ki engeller takılmak için değil aşılmak içindir. Engelleri aşmak bizi güçlendirir, güvenimizi artırır. Başarı mutlulukla birlikte gelir. Başarı zevkini tadan, bir daha onu bırakır mı? Karşımıza zamanla olumsuzluklar, talihsizlikler çıkabilir, işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Elimizden geleni yapıp sabırla devam etmeli ve sonucu hayra yormalıyız. Belki bizim iyi düşündüklerimiz kötü, kötü düşündüklerimiz hakkımızda iyi sonuç verebilir. İnandığımızı yapmak için kararlı olursak başarı bir talih kuşu olur. Bu kuş herkese konmaz. Çalışarak insanlığa yararlı işler yapanlara konar.

Güzel bir söz hatırlıyorum: “İnsanoğlu, dünyaya bırakmalı bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.” Yine bu anlamda, “İnsan ölünce ondan kalan eseri, eşek ölünce ondan kalan semeri.” denilmiştir. Hiçbir şey insana kendi kazandığı başarı kadar mutluluk vermez. Başarı için de zahmete katlanmak gerekir.

                                        

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER