BAKAN ÖZHASEKİ’DEN DEVELİ’YE BAYRAM ZİYARETİ

BAKAN ÖZHASEKİ’DEN DEVELİ’YE BAYRAM ZİYARETİ

DURU’DAN ŞEHİT AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

DURU’DAN ŞEHİT AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ YENİLENİYOR

FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİ YENİLENİYOR

CUMHUR İTTİFAKI ÇAYLICA’DA BULUŞTU

CUMHUR İTTİFAKI ÇAYLICA’DA BULUŞTU

BAKAN ÖZHASEKİ: BUNLARIN İNSANLIKLA İLGİSİ YOK

BAKAN ÖZHASEKİ: BUNLARIN İNSANLIKLA İLGİSİ YOK

ŞAİR VE YAZARLARIN PSİKOLOJİSİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 8 Eylül 2017 - 12:34:38

Hiç kuşkusuz, edebi metinleri meydana getiren söz malzemesini kullanım şekli sanatçının üslubunu oluşturur. İçeriğin ferdi biçimde ifade edilmesinde, yazarın içinde bulunduğu şartların ve psikolojisinin etkisi büyüktür.

Bir şairin ve yazarın şiir ve yazım dünyasındaki sözcük dağarcığı, onun eğitim-öğretim seviyesi, sosyal konumu, edebi anlayışı, dünya görüşü, kişiliği, psikolojik yapısı gibi gibi. özelliklere göre şekillenir. Şair ve yazar özlemlerini ve psikolojik sıkıntılarını yansıtan sözcükleri nasıl ve hangi oranda kullandığı, onu diğer şairlerden ve yazarlardan ayıran bir özelliktir. Bu bakımdan dil ve üslubunun incelenmesinde, şairin ve yazarın psikolojik yapısının bilinmesinin önemli olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Şairin ve yazarın dil ve üslubunun oluşmasında, şairin ve yazarın psikolojik yapısının önemi çok büyüktür. Bu hususu, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı gibi sanatçıların eserlerinde görmekteyiz.

Bir yazarın ve şairin dil ve üslûbu onu başka sanatçılardan ayıran en önemli husustur. Edebi metinler içerisinde şiir, diğer türlere göre farklı bir yapıya sahiptir. Şiirde kullanılan sözcüklerin özellikleri şairin üslûbunun oluşmasında etkilidir. Şairin dil ve üslûbunda psikolojik unsurların izlerini görmek mümkündür.

Şair, dilbilime ait unsurları, yani dil unsurlarını şiiri içerisinde kullanırken kendi psikolojik yapısını da buna ekler. Bir şairi diğer şairlerden ayıran en önemli hususlardan biri dil ve uslûptur.

Böyle bir ayrım olmasında onların eğitim, öğretim, sosyal ve kültürel yapısı olduğu gibi, her şairin ve yazarın psikolojik yapılarının farklı oluşunun etkisi büyüktür. Temelde, şair ve yazarın /öznenin bilinç ve bilinçaltı unsurları onun eserine önemli ölçüde yansır. Türk Edebiyatının en önemli isimalarından Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın eserlerine baktığımızda bu husus açıklığa kavuşur.

Bir dönem Tanpınar’ın şiirlerinde “kızıl” renk hakimdir. Bunda, Haşim’in etkisi ve savaş yıllarının karamsar yapısı kendisini gösterir. “Kalbim” şiirinde eski, terk edilmiş sarayın penceresinde kızıl hayaletler dolaşır. İşgal altındaki Anadolu’nun içinde bulunduğu durum, “Bir Yolcuya” şiirinde, “Kan tüten bu mukaddes iller” dizesiyle ifade edilir. “Aynalar” şiirinde, “Işıklı Fecir”, “Yolculuk” şiirinde ise, “Güneşli Ufuklar” ifadeleri ışıklı ve parıltılı tablo ortaya koyar. “Ne İçindeyim Zamanın” şiirinde şairin tabiata bakışında renklerin yerini görürüz: “Mavi masmavi bir ışık ortasında yüzmekteyim.”

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz