VALİ SÜLEYMAN KAMÇI HACILAR’DA

VALİ SÜLEYMAN KAMÇI HACILAR’DA

733563.KOCASİNAN BELEDİYESİ.12.01.2018- 18.01.2018

733563.KOCASİNAN BELEDİYESİ.12.01.2018- 18.01.2018

KÜTÜPHANELER ARASI EŞGÜDÜM TOPLANTISI YAPILDI

KÜTÜPHANELER ARASI EŞGÜDÜM TOPLANTISI YAPILDI

ÇOLAKBAYRAKDAR, “MAHALLELERİMİZİN KADERİ DEĞİŞİYOR”

ÇOLAKBAYRAKDAR, “MAHALLELERİMİZİN KADERİ DEĞİŞİYOR”

OKUMA HASRETİNİ DİNDİRMEK İÇİN ÖĞRENCİLERE EV BAĞIŞLADI

OKUMA HASRETİNİ DİNDİRMEK İÇİN ÖĞRENCİLERE EV BAĞIŞLADI

SANAT VE GÜZELLİK KAVRAMI-I
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Kasım 2016 - 15:06:03

Güzel denilen değer, bir nesneye yüklenilen, bir nesne tarafından taşınan değerdir. Bir canlı, bitki ya da sanat yapıtına güzel denir.

Güzel, dönemsel ve yerel olarak değişkenlik göstermiş bir kavramdır. Bunun en başat örneğini Volteire kendi Felsefe Sözlüğü‘nde dile getirir: ‘Bir kara kurbağasına güzelliğin, gerçek güzelliğin, tokalon’un ne olduğunu sorun. Size kahverengi sırtını ve sarı karnını, geniş düz boğazını ve küçük başından pörtlemiş iki yuvarlak gözleriyle güzelliğin dişisinden oluştuğunu söyleyecektir. Gineli bir zenciye sorun: onun için güzellik siyah yağlı bir cilt, içe gömük gözler ve düz bir burundur. Şeytana sorun: Size güzelliğin bir çift boynuz, dört pençe ve bir kuyruk olduğunu söyleyecektir‘.

Tarih içerisinde sanatçılar ve sanat kuramcıları güzel’i açıklamak yolunda çeşitli yargılarda bulunmuşlardır. Güzel’i felsefe obje’si olarak ele alan ve onu sistematik bir biçimde geliştiren ise Platon‘dur. Platon ilk olarak güzel ve iyi arasında özce uygunluk bulur. ‘Güzel ve iyi aynıdır.’ der. Daha sonra güzelin varlıklarda ve olaylarda değil, onlara yansıyan idealar aleminde, tanrı katında olduğunu söyler. İlerleyen yaşlarında ise idealar dünyasından sıyrılarak güzel kavramının matematiksel temellere dayandıranların başında gelir. Aristotales de güzelliği Yunanların her gün kullandıkları anlamda kullanır, estetiğin konusu olarak görmez.

Ona göre güzel, herşeyden önce canlı ve doğal olmalıdır. Doğa biçimleriyle sanat biçimleri arasında karşılaştırmaya girmez. Hocası Platon gibi güzeli matematiksel temellerde değerlendirir. Bununla beraber Aristotales‘ in farklı bir düşüncesi olarak; büyük ve çok küçük olanın güzel olarak nitelendirilemeyeceğidir. Grek felfesine de uyan bu düşünce, kavranamayanın güzelliğini yitirdiğinden bahseder. Bunun için daha sonra ‘yüce’ kavramı ortaya çıkmıştır.

Plotinos, Platon ve Aristotales‘ in etkisinde estetik görüş belirtir. Plotinos‘ a göre ‘Güzel, görmenin bütün alanında, işitmenin alanında, kelimelerin birbirine katılmasında ve bütün müzikte vardır…Belli şeyler özlerinden ötürü güzel olmayıp, pay alma nedeni ile güzeldirler, bedenler gibi, diğer bazı şeyler kendi başına güzeldirler, erdemin özü gereğince güzel olması gibi.’der.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz