TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASINI YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN HUZUREVİ ZİYARETİ

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

ATAŞ, KIRSALDAKİ VATANDAŞI UNUTMADI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI YÖRÜK TOMARZA’YI ZİYARET ETTİ

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

MELİKGAZİ AİLESİNDE BAYRAMLAŞMA

SANAT VE TERAPİ
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 3 Ocak 2016 - 16:19:52

Kısaca çeşitli sanat dallarının amaçlı kullanımı yoluyla insanın psikolojik, kişisel-duygusal gelişim ve iyileştirmelerine hizmet eden bir çeşit terapi olarak tanımlanabilir ve her hangi bir yaş sınırlaması olmaksızın uygulanabilmektedir. Drama Terapisi sağlıklı psikolojik gelişim ve dönüşüm için drama ve tiyatro tekniklerini amaçlı ve sistemli olarak kullanır. Drama Terapi seanslarının genel amacı bireyin yaşadığı sorunların drama teknikleri ile tespit edilmesi, duyguların ifadesi ve keşfi, hayal gücünün ve yaratıcılığın geliştirilmesi, özgüvenin arttırılması, sosyal ve ilişki kurma becerilerinin geliştirilmesidir.
Drama Terapisi hareket, ses, maske, beden dili ve konuşma gibi çok çeşitli ifade biçimlerini kullanır. Drama Terapisi bir disiplin olarak içersinde tiyatro-drama’yı, psikanalitik teoriyi, antropolojiyi içinde harmanlayarak tek bir disiplin şekline dönüşmüş bir terapi biçimidir. Bugün Drama Terapisi diye adlandırdığımız alanın köklerini keşfetmek için eskiçağ insanlarının iyileştirme ayinlerine ve tiyatro oyunlarından etkilenen antik Yunan’a kadar geri gidebiliriz. Modern toplumda Drama Terapisi 19.yüzyılda başlamıştır.
Çoğu zaman kelimeler ne hissettiğimizi anlatmaya yeterli olmayabilir. Sanat Terapisi düşünce ve duygularımızı keşfederek kendimizi daha iyi anlamamızı sağlayan bir etkinliktir. Sanat Terapisi aracılığıyla kendimizi resim, heykel ya da bunun gibi çeşitli görsel araçlarla ifade ederiz. Terapi esnasında danışan, birçok farklı sanat materyalinden ve farklı objelerden resim, heykel ya da çeşitli eserler yapabilir. Sanat Terapisti bir eser yapılırken ya da seans sırasında danışanın yarattığı sanat ürününü yargılamaz. Bu süreçte terapist danışanla birlikte keşfeder ve süreç hakkında geri bildirimlerde bulunur. Sanatların iyileştirici etkisi uzun zamandır kabul edilmektedir.

Sanat Terapisi’nin öncülerinden birçoğu Sanat eğitiminden ve psikoanalitik gelenekten gelerek 1930’ların sonlarından başlayarak sanatoryum, hastane ve okullarda çalıştılar. Yaptıkları çalışmalara dayanarak Sanat Terapisi’nin terminolojisini ve kuramlarını oluşturmaya başladılar. Müzik Terapisi genellikle sözsüz etkileşimin temeli olan, müzik ve sesi kullanan bir terapi biçimidir. Kendini ifade ve gelişim için güvenli bir alan sunar. Danışan ve terapist tarafından çeşitli müzik aletleri kullanılarak etkileşimli müzik yaratılır. Müzik terapisi fiziksel, sosyal, duygusal ya da öğrenme güçlüğü olan herkese bireysel ya da grup bazında önerilebilir.
Birçok kültürde tarih boyunca müzik iyileştirme süreçlerinde yer almıştır. Örneğin Şamanların istenmeyen enerjiyi kovmak için davul çalması, cenaze ritüellerinde ağıt yakması, hastaların iyileşmesini desteklemek için makamla vokal yapması vb. Amerika’da sağlık sektörüne girişi 1940’larda savaş gazileri hastanesinin kurulma zamanına denk gelir. Bu gelişme Michigan Eyalet Üniversitesi’nde 1944’te Müzik Terapi’nin müfredata alınmasına öncülük etmiştir. Bunu çok ve çeşitli eğitimler, çalışmalar ve araştırma yazıları takip etti. Sonrasında da Kansas Eyalet Üniversitesi tarafından 1946’da tam zamanlı eğitim olanakları sağlanmıştır. Müzik Terapi şimdilerde dünya çapındaki birçok ülkede tüm sağlık ve özel eğitim hizmetleri alanlarında etkisini sürdürmektedir.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz