Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
HASAN ÇİFTÇİ

SARIKAMIŞ BEYAZ HÜZÜN

Bu haber 25 Aralık 2018 - 12:44 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.
SARIKAMIŞ BEYAZ HÜZÜN

Sarıkamış birinci dünya harbinde Osmanlı Devleti ile Rus Çarlığı savaşıdır.1914 Kasımında Azap ve Köprüye Rus birlikleri saldırıyor. Saldırıyı 3.Ordu Komutanı Haşan İzzet Paşa Rus Ordusunu geri püskürtüyor. Düşmanı takip etmek yerine geri çekiliyor.

1877 yılı 93 Harbinde Osmanlı-Rus Harbi Osmanlı’nın yenilgisi ile neticelenince savaş tazminatı olarak Batum Rusya’ya veriliyor. Berlin Antlaşması ile Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin Ruslara veriliyor. Bu vatan parçalarını Ruslardan geri almak ( SARIKAMIŞ HAREKATINI )ve başlatmak üzere Enver Paşa deniz yolu ile Trabzon’a oradan karayolu ile 12 Aralık günü Erzurum’a geliyor.

Enver Paşa 3.0rdu Komutanı Haşan İzzet Paşa’dan hemen savaşın başlatılmasını (Ruslar’ın imha) edilmesini acele olarak istiyor. Haşan İzzet Paşa: (Sert bir üslupla hava şartlarının elvermediğini soğuk ve yolların bozuk olduğunu Balkan Savaşları’nda ordunun teçhizatı iyidi yinede yenildik. Balkan Savaşlarından yeni çıktık. Askerlerin giyecek sıkıntısı, yiyecek sıkıntısı, orduya erzak taşıyan hayvanları kaybedersek yerine hayvan bulamayacağız hayvanlara iyi bakmalıyız. Askerler kadarda onlara önem vermeliyiz, bu şartlarda Ruslarla harp edemeyiz. Havaların ısınmasını beklemeliyiz.)

Bu söz üzerine Enver Paşa hiddetlenerek ( Eğer hocam olmasaydın seni idam ettirirdim.) der. Alman Liman Paşa ya 3.0rdu Komutanlığı teklif ediliyor. Liman Paşa kabul etmiyor. Enver Paşa 3.0rdu Komutanlığını üzerine alıyor. 17 Aralık günü 3.Orduya gönderdiği emir; ( askerler hepinizi ziyaret ettim perişan olduğunuzu gördüm fakat düşman sizden korkuyor, İslam Dünyası sizden zafer bekliyor)

Harbin 2.günü başarılı geçse de olumsuz hava şartları 3-4 Ocak günleri kış şiddetleniyor .soğuğa rağmen 15 gün siperlerde süngü savaşı devam ediyor. Kar, fırtına çadırları yıkıyor. Don başlıyor; asker ve erzak taşıyan hayvanlar donuyor. Açlık, salgın tifüs, bit Türk Askerlerini perişan ediyor.Tifüse yakalanmadık hekim kalmıyor. Ordu sağlık müfettişi Süleyman Paşa’da tifüse yakalanıyor. Türk Ordusu Ruslara değil açlığa ,sefalete ve soğuğa yenilmiştir.

Sarıkamış Harekatı’nda 3.0rdu 30 bin şehit, 7 bin asker esir, binlerce yaralı olup Rus Ordusu 29 bin kayıp veriyor ( Yavuz Gölbaşı Sarıkamış Düştü sayfa:164). Türk esirler 30 kişilik vagonlara 60-70 kişi bindirilerek Sibirya’ya sevk ediliyor. Çok azları hayatta kalıyor.

ll.Kolordu Komutanı Galip Paşa Erzurum Valisi Tahsin Bey’de telgraf aracılığı ile yiyecek talep ediyor. 150 bin kilo erzağı Erzurum lu kadınlar öğrenciler, çocuklar, hükümet konağı önünde erzakları sırtlanıyorlar. Bu çocukların çoğu yollarda donuyor.

3 Sivil gemi ile 6 Kasım 1914’te Karadeniz Trabzon Liman’ına Kafkas Cephesi için Erzurum ve Sarıkamış’a askeri malzeme ve yiyecek taşıyan gemiler Rus Ordusu tarafından batırılmış. 3 bin askerden 75 asker kurtulup Ruslara esir düşüyor.

Yok olan 3.0rdunun boşluğundan yararlanan Ermeniler boş durmamışlar Türk köy ve mahallelerinde katliamlara başlamışlar. Ruslar Erzurum, Trabzon, Erzincan, Muş ve Bitlis’i işgal ediyor. Sonradan Mustafa Kemal Paşa Muş ve Bitlis’i kurtarıyor. Büyük Millet Meclisi ordusu Komutanı Kazım Karabekir Paşa bu bölgeye hakim oluyor.

Enver Paşa 3.0rdu Komutanlığına Hafız Hakkı Paşa’yı tayin ediyor. Enver Paşa orduya bir bildiri yayınlıyor. 9 Ocak günü bölgeden ayrılıyor. Kayseri ve Sivas üzerinden Ulukışla’ya gitmek üzere trene 20 Ocak günü geliyor.

Enver Paşa İncesu İlçesi’ne de uğruyor. İncesu Halkı ve öğrenciler ilçenin girişinde Enver Paşa’yı karşılıyor. Hava soğuk olduğu için öğrencilerin üşüdüğünü görüyor ve ilgililere sert bir şekilde “Bu çocukları derhal okullarına gönderin” diyor. İncesu ve Aksalur üzeri Ürgüp’e gidiyor. Ürgüp’ün girişinde makam arabası çamura gömülüyor. Makam arabası öküz kağnısıyla çekilerek kurtarılıyor. (E.Öğretmen Haşan Tasacı’nın notlarından).

Ulukışla-İstanbul yolculuğu 3 gün devam ediyor. Enver Paşa’nın amcası Halil Paşa hatıralarında yolculuk boyunca Enver’in ağzını bıçak açmıyordu; yorgun, bitkin halde, gözleri dalıyor ve düşünüyordu (Yavuz Gölbaşı Sarıkamış Düştü s:164).

Sarıkamış Şehitlerimize Allah’tan rahmet diler 104.yıl dönümünde saygıyla anıyorum.

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA