BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

BY LOCK KULLANAN DOKTORA 6 YIL HAPİS

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİ15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

FETÖ’NÜN ASTSUBAYLARDAN SORUMLU MAHREM İMAMINA 10 YIL HAPİS

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

SEÇİM BARAJI VE İTTİFAK SİNYALLERİ
  • MEVLÜT MÜRSELUZUN
    • MEVLÜT MÜRSEL UZUN
    • hakimiyet@kayserihakimiyet200.com
    • 14 Kasım 2017 - 14:04:22

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim barajı partiler tarafından tartışılırken, bu arada gelecek seçimlerde ittifak konusu da uygun ortamlarda konuşulmaya başladı.
Bunun ilk işaretini de CHP ile HDP arasındaki yakınlaşma gösterdi.
Geçtiğimiz aylarda CHP’nin Çanakkale’de düzenlediği kurultay çalışmalarından sonra Ankara milletvekili Şenal Sarıhan tarafından hazırlanan parti raporunun içeriğinde Kürt konusuna da yer verilmiştir. Bu konudaki ifadelerde “Barış yüksek sesle, ısrarla talep edilmeli. Kürt fobisinden kurtulmalı, HDP ile güçlü bir ittifak kurulmalı” diyerek HDP ile bir ittifaktan yana olduğunu ilan etti. Raporun kamuoyuna açıklanmasından sonra CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP ile HDP’nin ittifakı sorulduğunda ise verdiği cevapta “Biz CHP’yiz Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyoruz” şeklinde yuvarlak bir ifade kullanmıştır. CHP genel başkan yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger’de “Demokrasi ve barışın canlanması için gerek HDP, gerekse diğer taraflar, kim olursa olsun aynı platformda bir araya gelmemiz lazım” diyerek HDP ile ittifakın gerçekleşmesi yönünde parti yetkilisi olarak bir ifade de bulunmuştur.
HDP cephesine gelince parti sözcüsü Osman Baydemir ”HDP bu konuda görüşü çok açık ve nettir, kim elini uzatırsa HDP adalet, eşitlik, barış çabasının yanında olacaktır” sözleri CHP’den gelen mesajlara karşı olumlu bir cevap vermiştir.
CHP ile ittifak yaparak seçime girme niyeti HDP’li yetkililer tarafından olumlu bir şekilde daha sık dile getirilmeye başlanmıştır. HDP milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar CHP’nin düzenlediği adalet yürüyüşünün faydalarından bahsederken “Yürüyüş daha sıkı ve zor sınavların önünü açtı” derken CHP tarafından ileride yapılacak olan eylemlere parti olarak katkı vereceklerinin de sinyalini vermiş oldu. Bu arada 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine dair hazırlıklar CHP parti teşkilatının üst kademesinde çalışmalar gizliden gizliye sürdürülmekte. Kılıçdaroğlu’nun taşıdığı bazı özellikler nedeniyle adaylığı ön planda tutuluyor. Zira HDP’nin kabul edebileceği bir aday olması işbirliğini oldukça kolaylaştırıyor.
HDP’nin tutuklu Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ta Cumhuriyet gazetesinde yazdığı yazısında oda ittifaka taraftar olduğunu ifade etti.
Her iki parti cephesinden gelen bu açıklamalar üzerine bazı yan kuruluşlarından da destek gelmeye başladı. PKK’nın yan kuruluşlarından KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu “CHP ile HDP’nin acilen bir ittifak cephesi kurması gerektiğini; AKP’ye karşı çıkan güçler bir araya gelmediği takdirde faşizme karşı duramaz hale gelir” şeklinde ki ifadesi bize iki partinin ittifakında Kandil’in de söz sahibi olacağını gösteriyor. Yani buda şu demektir; iki parti arasında resmi görüşmeler başladığında CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sadece HDP’nin kapısını çalmakla kalmayacak; aynı zamanda Kandil’e de giderek Karayılan’la da görüşmesi gerekecek.
CHP aynı hataya 1991 yılında Erdal İnönü’nün genel başkanlığı döneminde düşmüştü. SHP ile HEP’nin ittifak yapması bazı sorunlara neden olmuştur. O günkü seçimler de SHP Güneydoğu illerinde tulum çıkarmasına rağmen, Karadeniz bölgesinde silinmiş, Trakya ve İstanbul’da büyük oy kaybına neden olmuştu.
CHP kalkar da HDP ile ittifak yaparsa seçim çalışmalarında neyi sebep gösterecek? Öyle ya PKK saldırılarında güvenlik güçlerimiz binlerce şehit vermiş, bir o kadarı yaralanarak sakat kalmış, binlerce aile dul; yavruları yetim kalmış. Bu acıklı tablo karşısında Kandil’in isteği doğrultusunda HDP ile ittifak kurmayı planlayan Kemal Kılıçdaroğlu halkın karşına çıkınca ne söyleyecek onu çok merak ediyorum.
Biz bu iki partiyi konuşurken birde orta “İyi Parti” adıyla yeni bir parti ortaya çıktı. Bu Partinin lideri Meral Akşener de pek öyle aşağı telden çalmıyor; gönlü çok yüksek başbakanlığı bile kendisine az görüyor. Çıtayı yüksek tutarak Cumhurbaşkanlığı makamını istiyor. Her yaptığı toplantıda CHP taraftarları yanında yer alarak moral vermeye çalışıyorlar. Eh ne diyelim adına gönül demişler ister ya; gün ola harman ola seçimler de onunda nasıl bir netice alacağını hep birlikte göreceğiz…

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz