Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
İBRAHİM PEKBAY

SEN BİR HARİKASIN!…

Bu haber 17 Ocak 2019 - 13:34 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi.
SEN BİR HARİKASIN!…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Twitter’dan yaptığı ve bakanlığın açıkladığı verilere göre Aralık ayında ve 2018’de bütçe gerçekleşmeleri hakkında rakamlarla bilgi verdi.

Ben size rakamlarla verdiği bütçe gerçekleşmesini anlatsam, çoğunuzun anlamayacağını biliyorum. Örneğin “Faiz dışı gelir” ve “Faiz dışı açık” ne demek, deyin bakalım…

Diyemezsiniz, çünkü işiniz değil, bilmeniz de şart değil…

Damat bey, rakamları verdikten sonra da, “Geçirdiğimiz zor döneme rağmen mali disiplinden asla taviz vermedik, YEP ile uyumlu bütçe performansı ile 2018’i tamamladık” diyor.

Ekliyor, “Önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininden sapmayacağız…”

Bugüne kadar devlet bütçelerinin dengede olduğu, yani gelirleri ile giderlerinin birbirini karşıladığı olmamıştır.

Sadece İsmet İnönü’nün 7, Celal Bayar’ın ve Fethi Okyar’ın 1 kez Başbakan olarak görev yaptığı Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 5 yıl hariç, devlet bütçesi devamlı fazla verdi. Sıkı sıkıya bütçe disiplinine uyuldu, devlet denk bütçe ile yönetildi. O yıllar ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından “Ne yaptılar” dediği yıllardır. Yine o yıllarda denk bütçeler ile bu iktidarın satıp yediği sanayi kuruluşları da yapılmıştır.

Devam edelim…

Gelirler, genellikle tahmini yapılır ve belli olan giderleri karşılayacak şekilde “Denk” miş gibi gösterilerek “Denk bütçe” kabul edilir ve TBMM’de onaylanır.

Ne var ki, gelirler tahmin edildiği gibi gelişmez. Ancak giderlerden tasarruf etmezseniz, bütçe açığı, yani gelirler gider arasındaki fark açıldığında bu kez enflasyon derdi başlar.

Bütçelerin açık vermelerindeki en büyük etken, üretimin yeteri kadar fazla olmamasıdır. Çünkü üretimin artması, devlet gelirlerinin artması ile bağlantılıdır.

Aslında, devlet bütçesinin detaylarını da ortaya koyarak inceleyebilsek!…

Elbette konunun uzmanları ve yetkili kişilerin elinde bu bilgiler var. Ancak ulaşamadığımız bilgiler üzerinden yorum yapmanın da doğru olmayacağı kanaati ile birlikte…

Basın üzerinden izlediğimiz kadarıyla, 2019 yılının çok da iç açıcı olmadığı düşüncesine ulaşıyoruz.

Yine düşüncemiz o ki, Mart-2019 mahalli seçimlerine giderken yürütmenin mümkün olduğunca ekonomiyi süsleme çabalarına rağmen, mali disiplin Mart-2019 dan sonra daha da artarak devam edecek, vergiler yükselecek, ücretlerde beklenen artış olmayacak, enflasyon da bağlı olarak yine aile bütçelerimiz de açık vermeye devam edecek.

 

AKP iktidarı, bugüne kadar bütçe açıklarını kapatmak için tüm varlıkları satıp savdı ama açığı durdurmakta başarılı olamadı.

Neden?

Çünkü tasarruf etmedi ve özellikle yanlış yatırımlar ile de açığı körükledi.

Gerçek bunlar ve biz gerçekleri görmekte zorlanıyoruz.

Damat bakan gibilerinin gözümüzün içine bakarak söyledikleri kalaylı lafların pırıltısına kanıyor, iktidarı desteklemeye devam ediyoruz ama…

Geleceğimiz sandığınız gibi aydınlık ne yazık ki olmayacak.

Burada şunu söylemek isterim…

Devlet batar mı?

Hayır, devlet, şirketlerin battığı gibi batmaz. Ya da batışı şirketlerin batışı gibi hızlı olmaz. Şirketlerin batışını denizde giden bir balıkçı teknesinin batışına benzetirsek, devletlerin batışı Titanik gemisinin saatler süren batışı gibi uzun sürer. Ancak asla batışa izin verilmez, çareleri vardır.

Çareleri de elbette acı reçetelerdir.

Sonucu ise daha da acıdır, ekonomik bağımsızlığınızı yitirir, emperyalist ülkelerin ağına düşmüş olursunuz ki, istiklalinizi, istikbalinizde yitirmiş ya da en azından ipotek ettirmiş olursunuz.

Söyleyeceğim şudur…

Damat bakan, hayaller dünyasında gezmeye devam ediyor, bizleri de harikalar dünyasında misafir etmeye çalışıyor…

Sen bir harikasın damat bey ama bizler teşekkür ederiz. Mahallemizde huzur içinde yaşayalım yeter bize…

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA