ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

SEVGİYİ KONUŞANLARLA YAŞAYANLAR ARASINDA NE FARK VAR?
  • ALİÖZKANLI
    • ALİ ÖZKANLI
    • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Haziran 2018 - 12:49:52

Bilge birine sorarlar:
“Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?” Bilge kişi:
“Bakın göstereyim.” dedikten sonra, önce ‘sevgiyi dilinden gönlüne indirememiş’ olanları çağırır. Onlara bir sofra hazırlanmış. Biraz sonra çorbalar gelir, arkasından da boyu bir metre uzunluğunda kaşıklar. Davetliler çorbayı içmek isterler fakat kaşıkların çok büyük olmasından dolayı bir türlü içemezler. Bir süre uğraşırlar ama çorba içmeyi beceremeyip aç olarak sofradan kalkarlar.
Bilge kişi şimdi de “Sevgiyi gerçekten bilenleri sofraya çağıralım.” der.
Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen insanlar gelir ve sofraya otururlar. Bunlara da çorba ve yine uzun kaşıklar verilir. Buyurun denilince her biri uzun boylu kaşıklarını çorbaya daldırıp karşısındakine uzatarak çorbalarını içerler. Böylece her biri diğerini doyurur ve Allah’a şükrederek sofradan kalkarlar.
Bilge kişi der ki:
“Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymamış düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür ve doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Sakın şunu unutmayın. “Hayat pazarında alan değil veren kazançlıdır her zaman…”
Sevgiyle yaşayan sevgiyle ölür. Sevgi dolu bir kalbe kavuşmak için sevgi cennetlerine adım atmaya hazır mıyız?
Seven insanlar bileşik kaplar gibidir, hemen birbirine akmaya başlar, sevgi ne kadar kuvvetli ise, o ölçüde davranış diğerine yansır, aynileşme olur, seven sevdiğinin hâline girer, sevdiğimiz insanın birçok özelliği bizde aynen görülür. Bundan dolayı bir insan kendini tanımak istiyorsa, sevdiği kişilere yani arkadaşına, dostuna baksın. Gerçek bir dostun varsa hassas bir çiçeği saklar gibi, değerli bir elması saklar gibi saklamalısın. Gerçek dost sevdiğinin sıkıntılarına katlanabilendir.
Büyüklerimiz önce dost, sonra yol derler.
Dostluğun ve arkadaşlığın önemini belirtmek için, dostluk bir ihtiyaçtır, dostumuzun kaliteli biri olmasına mı, yoksa bize yarar sağlayacak biri olmasına mı dikkat ediyoruz, derler. Sevgi iki gönül arasına çekilen görünmeyen bir hattır. Sevginin önemini anlatan bir hikâye daha okumaya hazır mısınız?

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz