ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU AGÜ’DE BAŞLADI

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ….!
  • FARUKERGAN
    • FARUK ERGAN
    • faruker@kayserihakimiyet2000.com
    • 13 Nisan 2018 - 12:20:24

Seyahat özgürlüğü, insanların gezme, gidip görme, araştırma ve yer değiştirme gibi istekleri, Anayasamızın 23. Maddesi ile belirlenmiştir. Suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak, seyahat hürriyeti kapsamındadır. Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebi ile ve suç işlemesini önlemek amaçlarıyla, vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, vatandaşlık ödevi ya da ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir.

31 MART 2018 tarihinde sosyal medyada, şöyle bir yazı yazmıştım. 65 yaşını dolduran varlıklı ve sağlıklı insanlar, toplu taşıma araçlarıyla “kamu malı veya özel sektör” devletin kendilerine verdiği imkanı kullanarak, ücret ödemeden şehrin altını üstüne getiriyorlar. Uzak semtlerden şehir merkezine ekmek almaya, Hunat Camii’nde namaz kılmaya veya vakit geçirmeye geliyorlar. Kamu araçlarını kullananlar çok büyük vebal altına giriyorlar ama özel sektör araç sahipleri de beddua ediyorlar. Araç sahipleriyle konuştuğum ve şikayetlerinden emin olduğum için yazdım. Güzel kardeşim nerede, nasıl ve hangi şartlarda ibadet etiğinin farkında mısın? Devletin sana verdiği imkanı titizlikle, kılı kırk yararak ve ibadetinde kendi mumunu yakarak kullanman gerekmiyor mu? Yazımı bu şekilde

bitirmiştim, bu yazıma karşı çıkarak, insanların evlerine hapis olmamaları, toplumun içindeki yerlerini almalarını, şehir zaten çok küçük taşısınlar ne olacak sanki, buna benzer eleştiriler aldım. Tabi ki haklı oldukları nokta vardır, hiçbir konuda genelleme yapılamaz, ihtiyaç sahipleri ve imkanı olmayan insanlara 65 yaşını doldurmasa bile devlet sahip çıkmalı, sosyal devlet denildiği zaman, mağdur ve çaresiz insanların olmaması lazım. İşin yokken, sadece ibadet etmek için şehir merkezine geliyorsan, seni taşıyanında rızası yoksa bir daha düşün. Yazımın başında da yazdığım gibi varlıklı ve sağlıklı insanlar, hoyratça ve abartarak devletin kendisine verdiği imkanı kullanırken, diğer insan veya toplumu mağdur etmemeli. Sayısız gayrimenkulü bulunan, çok büyük miktarda ticari kazancı ve kira geliri olan insanlar, devlet malını ve özel sektör malını kullanarak, çok küçük çıkarlarının hesabını yapıyorlar. Vicdanen huzurlumu, yatınca rahat uyuyor mu, hayatında bir başkasını taşımış mıdır, hiç empati yapmış mıdır? Soru bu güzel kardeşim, bu yazıyı yazarak ben vicdanen rahatladım, sende devletin sana verdiği imkanı nasıl istiyorsan öyle kullan, bir başkasının parasını kendi paranmış gibi sarf ediyorsan sorun yok. Özgürce istediğin yere gidebilirsin.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz