BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

SİGARA VE ÇOCUK…..!
  • FARUKERGAN
    • FARUK ERGAN
    • faruker@kayserihakimiyet2000.com
    • 8 Eylül 2017 - 12:32:31

Asla bir araya gelmemesi gereken iki kelime.

Rahmetli babam çok sigara içerdi hem de aynı odada tüm çocukların içinde. Yaşam biçiminin bu olduğunu düşünüyorduk, babamı ikaz etmek olmazdı ama babamda pek düşünmüyordu. Eve gelen misafirlerde babama eşlik ediyordu derken hepimiz ve en önemlisi çocuklar duman altı oluyorduk.

Uzun zamandır yönetiminde görev aldığım Verem Savaş Derneği ve Dispanserinin Baş Hekimi sevgili dostum Dr. Faik Topçu idi.

Babam öksürük şikayeti ile Faik Beyi ziyarete gitti, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bir şey söylesem yapmazsın Salih Amca dedi ve arkasından ilave etti, sigarayı bırak desem bırakmazsın dedi. Babamın sigarayı bırakmayacağını çok iyi biliyordu çünkü babam günde iki paket sigara içiyordu. Babam orda sigarayı bırakmaya karar verdi ama aylarca cebinde sigara ve çakmak taşıdı. Sigara içtiğine, daha önce bırakmadığına, özellikle çocukların yanında içtiğine, kendisini neden uyaran olmadığına o kadar çok pişman olurdu ki iş işten geçmişti. 1986 yılından 2013 yılının 20 Şubatına kadar sigara içenlerin yanında bile oturmadı.

Sevgili dostlarım bu girişten sonra okuyanlar tarafından daha dikkat edileceğini düşünerek gelelim çocuklarımıza. Dünya sigaranın sağlığa zararını kabul etti. Avrupa ülkeleri ve ülkemiz açık havada bile sigara içmeyi yasaklamışken sen küçücük arabaya biniyorsun, arka veya ön koltukta çocukların var, eşinle yaktın sigarayı üflüyorsun, hiç mi acıma duygun yok? Hiç mi o canlara saygın yok? Nasıl bir alışkanlık? Bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir, ne kadar sorumsuz ve düşüncesiz bir insan olduğunun göstergesidir, çocuğu öldürmeye teşebbüstür. Bilim insanları, bebeklerde görülen solunum yolu hastalıklarının en az yarısının pasif içiciliğe maruz kaldıkları için ortaya çıktığını söylüyorlar. Hamile kadınların yanında sigara içmek bile en çok çocukları etkilediği ve anne karnındaki bebeğe zara verdiği söyleniyor. Hamileliği sırasında sigara içen annenin doğan çocuğunda diğer çocuklara oranla obezite olma ihtimali 3 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Çocuklar ebeveynlerinin söylediğini değil, yaptıklarını dikkate aldığı, anne babası sigara içen çocukların, sigara içmenin normal bir davranış olduğunu düşünerek sigaraya başlama yaşının 5-10 yıl daha erken olduğu yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

Sevgili anneler, babalar, amcalar, dayılar ve yakın akrabalar, seni çok seviyorum demek, gerçekten sevmek demek değildir. Sevgi merhamet ister, acımak ister, fedakarlık ister ve özveri ister. Nerede ve kim olarak doğacağımız elimizde değil ama, insan olmak her zaman elimizdedir. Çocukları sevmekte insan olmakla başlar. Çocukların iyi şeyler yapmasını bekliyorsanız, onlara öncelikle yapacakları iyi şeyler vermelisiniz.

Ve Vatanı sevmek çocukları sevmekten geçer.

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz