BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

BÜYÜKŞEHİR SPORDA FARK YARATIYOR

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

MELİKGAZİ’DE SULAMA SUYU KANALLARI İLE BEREKET VAR…

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

TANER YILDIZ KAYSERİ TİCARET BORSASI’NDA

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

BAŞKAN ÇELİK HAL ESNAFI İLE

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN BİR NAMAZLIK SALTANAT

ŞİİRLER VE DUYGULAR
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 28 Ağustos 2017 - 12:28:05

İyi bir şair yaşanmış duyguları, yaşamak istediği duyguları, hiç yaşamadığı halde hissedebildiklerini yazabilir. Yazılan her bir hece gerçekmiş gibi hissedilebilir ve bu aynı zamanda şiirle dinleyene hissettirilebilir.
Bazı insanlar şiiri sevmezler. Onlar için saçma sapan birkaç söz öbeğinden başka değer ifade etmez. Kim bilir belki de şiir gerçekten duygu işi olduğu için duygusuzluklarını ortaya çıkarmaktan korkarlar. Şiir tam bir duygu işidir.
Birazda şairlerin bilinmedik yaralı bir yanları da vardır. Kimi zaman kanayan kimi zamansa şiirle dem bulan bu yaralar olmasa ne hüzünlü ne de aşk yüklü bir şiir dillerde pelesenk olamazdı.
Şair, duygu ve düşüncesi geniş olan kimsedir, her şairin âşık olduğundan dolayı şiir yazdığını söylemek mümkün değildir, bir olay, bir duygu, bazen bir damla gözyaşı şaire şiiri yazdırır, olayın kendi başından geçmesi gerekmez, bir dostunu, bir arkadaşının, bir film sahnesindeki bir olay şiir yazmak için yeterlidir.
‘Şair neye benzer? ‘ sorusu bu sorunun yanıtına götürür belki. Şair Su gibidir. İçinde bulunduğu kabın rengini ve biçimini alır. Bu yüzden şair etkilendiği varlığa şuur ile girer ve onu duyumsar.Şair şuurla geleceğe ve geçmişe giden biridir. O yüzden sıradan biri değildir.
Duygu şiirin özüdür… Ancak şair bizatihi içinde olmadığı olaylardan kendini soyutlayamaz… Hayatın tümünü birlikte irdeler. Bu sebeple yaşamadığını da kurgular ve yazar. Bu durumda dahi his vardır.Çünkü şairin bir özelliği de hissetmektir…
Şair, algıladığı, anladığı, kavradığı, sezdiği, fark ettiği, duyumsadığı, düşündüğü, olumlu ya da olumsuz olarak etkilendiği, şüphelendiği, beğendiği, beğenmediği, keşfettiği, kabullendiği ya da direnç gösterdiği şeylere; ifade edilmeye değer bir önem yüklerse; doğal ya da yapay anlatı usullerinden herhangi biriyle yazıya aktarabilir. Kurgu şiir, hissedilmeyen şeylerin şiiri değildir. Tıpkı duyguyu ifade etmenin tek yolunun yaşanmışlıklarımızı birebir aktarmak olmadığı gibi insan başına gelenler ve yaşadıklarından ibaret değilse; şiir de değildir.
Dil, kendi başına bir inşa ise; şiir her türlü yapı malzemesinden özgürce yararlanabilir. Bazen bir fantezi, bir düş, bir masalın içinde gerçekten çok daha gerçek izi bulunur.
Şiir yürek…şiir duygu…şiir aşktır…
Şiirin olmazsa olmazı elbette ki duygudur. Daha doğrusu duygularının yoğunlaştığı anlarda yüreğinden kopanlar dizelere sıralanır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz