Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE ÖĞÜTLER

Bu haber 05 Aralık 2018 - 11:15 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.
SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE ÖĞÜTLER

Uykunuza dikkat edin.

Düzenli uyku zindelik sağlar. Beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Açlık, aşırı tokluk, abur-cubur yemek sağlığınızı bozar. Hazmı zor ve besleyici, değeri düşük yiyecekler yememeli, riskli sporlardan kaçınmalısınız.

Sağlığınıza daha çok dikkat etmelisiniz. Son günlerde her şeye çalışma ve her şeyi elde etme psikolojisinden uzak durmalı, işleri içinden çıkılmaz hale getirmemelisiniz. Konuları planlayın, altından kalkabileceğiniz şekilde çalışın, hatırlayarak ümidinizi kaybetmeyin. Strese ve heyecana kapılmayın. Heyecanın hiçbir fayda sağlayamayacağını düşünerek heyecan ve stresinizi engelleyin.

Planlı ve kararlı bir şekilde çalışmanın sonunda kazanmam için ben elimden geleni yapıyorum, demek sizi rahatlatarak kaygılarınızı azaltacaktır. Sürekli sınav anını ve sonrasını düşünmeyin. Sınav atmosferinden sıkılıyorsanız hoşunuza giden spor, müzik, resim, sinema vb. faaliyetleri yapın. “Sınavı kazanmak her şeyi başarmak olmadığı gibi, kaybetmek her şeyi kaybetmek değildir.” 

Ralph Waldo Emerson, “Başarı, çok sık gülmek, çocukların sevgisini ve akıllı insanların saygısını kazanmak, içtenlikle yapılan eleştirilerin kıymetini anlamak, kötü arkadaşların yoldan çıkarma deneyimlerine dayanabilmek, güzeli anlamak, başkalarında en iyiyi bulmak, daha iyi bir dünyayı geride bırakabilmek, hatta bir tek kişi bile olsa birilerinin siz yaşadığınız için daha nefes aldığını öğrenmektir.” diyor. Başarılı olmak için kararlılık, paylaşım, özgüven, uygulama, değerlendirme, risk alma, özeleştiri, devamlılık, kendine dışarıdan bakma ve aşk gerekir.

Sınavlardaki başarısızlığın ana nedenlerinin başında insanın kendine güvensizliği gelmektedir. Güvensizlik duygusunu yenmedikçe başarı hayal olacaktır. Kendinizi motive edin. Başaracağınıza kendinizi inandırın. Kendinizle iç konuşma yapın. Bu konuşma sizi rahatlatacaktır. Sınav stres ve heyecanınızı ortadan kaldırmak için var gücünüzle çalışın. Kalkın ve cesaretle yürüyün. Gerek biyolojik gerekse de psikolojik olarak kendinizi sınava hazırlayın. Unutmayın iç dünyanızda ne ekerseniz dış dünyanızda da onu biçersiniz. Her nefes, her tanyeri, her gün doğumu yeni bir şanstır.

Beethoven, “Gençler, eğer mutlu olmak istiyorsanız erdemli ve çalışkan olmayı derhal öğrenin ve benimseyin. Zira hiçbir şey bunların yerini dolduramaz.” Mevlâna, “Zorluk kolaylıkla beraberdir. Kendine gel, ümidi bırakma. Akıllı insan bilir ki hatalardan gerekli dersler alındığında, onu daha başarılı bir hayat beklemektedir.” Juvenal, “Mutlu bir hayata ancak sabır ve çalışkanlıkla ulaşabiliriz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA