Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
MUSTAFA GÖÇER

SİS (SAĞLIK İÇİN SPOR) EKO TREKKİNG

Bu haber 17 Ağustos 2018 - 12:29 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.
SİS (SAĞLIK İÇİN SPOR) EKO TREKKİNG

SİS EKO TREKKİNG YAYGINLAŞMALIDIR!

1635 yıllarında seyahatlerine başlayan ve 10 ciltlik ünlü seyahatnamesini oluşturan Evliya Çelebi’nin seyahat namelerinde bir sincabın daldan dala atlayarak hiç yere inmeden Anadolu’nun bir ucundan diğer ucuna kadar gidebildiğini yazar.

*O dönemlerde ülkemiz ve dünya genelinde %70 civarında bulunduğu tahmin edilen ormanlık alanlarımızın günümüzde büyük bir bölümü yok olmuştur.

*Dünya uygarlıkları ve kültürünün adeta merkezinde durumunda olan Anadolu ormanlar hususunda da hemen her dönem dünya ortalamasının aynası durumundadır.

Yüzyıllar boyunca Dünyamız genelinde azalan ormanlar aynı paralelde ülkemiz dâhil tüm ülkelerde azalmıştır.

Ormanlık alanlardaki bu azalma eğilimi ülkemizde *1970’li yıllar itibarı ile tersine dönerek çoğalma sürecine geçmiş olmasına rağmen, dünyamızın büyük bir bölümünde, her geçen gün ve maalesef daha hızlı bir şekilde azalma eğilimi devam etmektedir.

*(1970 öncesine ait internette istatistik bulamadım).

*Özellikle bu son 300 yıl içerisinde ne oldu da ormanlar hızla tükenmeye başladı?

Son üç yüz yıl içerisinde olan en belirgin faktörler bence insan nüfusundaki artış, tıp alanındaki gelişmeler, teknoloji ve endüstri çağının başlaması ile birlikte yine insan ihtiyaçlarının çeşitlenmesidir.

*Bu dönemde ev, ahır, samanlık, tarım araç ve gereçleri, ev ihtiyaçları, giyim, yakacak, biyo yakıt, hayvan yemi, çoğalmakta olan nüfus artışını besleyebilmek için tarlalar ya da hayvan otlakları açmak düşüncesi ile çıkarılan yangınlar. Yangın söndürme imkânlarının kısıtlı olması ve çeşitlenen ihtiyaçlar (madencilik, enerji sektörü, ulaşım…) sonucu ormanlık alanlardaki tükeniş büyük bir ivme kazanmıştır.

*Özet olarak ormanların tüketilmesi insan kaynaklıdır.

Öyleyse ormanları yeniden çoğaltabilmek için de yine insan unsuru harekete geçirilmelidir.

İnsanlar daha çok bilgilenmeli, doğaya daha çok sahip çıkmalı, ihtiyaçlar karşılanırken doğaya zarar vermeme hususuna önemle dikkat edilmeli ve doğa daha çok desteklenmelidir.

*Bu hususta okulların, vakıfların, derneklerin, spor kulüplerinin, odaların, şirketlerin ve insan topluluklarının olduğu her yerle birlikte tek, tek bireylerin katkıları çok değerli olacaktır.

*Yukarıda saydığım yerlerle birlikte milyonlarca insanın koruya bileceği kadar fidan dikerek ülkemiz genelindeki ağaç sayısını artırmaları ve bu artışı istikrarlı, kontrolü, düzenli ve planlı bir şekilde yapmaları aynı zamanda ülkemiz ekonomisine çok büyük kazançlar sağlayacaktır.

Tabii. Ağaç diken, büyüten ve bu konularda bilgi birikimlerini artıran insanlarda yükselecek olan doğaya karşı duyarlılıksa çok farklı açılarla doğaya zarar vermekte olan olumsuz etkilerin azalmasına neden oluşturacaktır.

*Ülkemizi ve gezegenimizi iyi ve güzele doğru yönlendirebilmek için tek, tek bireyleri yönlendirmek gerekmektedir.

Bu durumun başarıya ulaşabilmesi içinse atılabilecek olan adımların başında yukarıda saydığım bünyesinde insan topluluklarını barındıran tüm toplulukların ağaçlandırma hususunda temsil etmekte oldukları üyelerini aktifleştirmeleridir.

* SİS (Sağlık İçin Spor) ve EKO TREKKİNG İnsanın olduğu her yerde yaygınlaşmalı ve insanlarımızın tamamı aynı zamanda bir doğa korumacı olmalıdır.

SAYGILARIMLA.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA