Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

SİZ GİRİŞİMDE BULUNUN BİNALİ BEY…

Bu haber 11 Ocak 2019 - 11:16 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.
SİZ GİRİŞİMDE BULUNUN BİNALİ BEY…

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, aday olduğu halde, anayasanın 94. Maddesi ileri sürülerek istifa etmesi istemine karşılık etmemesi üzerine şöyle söyledi: “Benim bir teklifim var; bütün seçime girecekler bulundukları görevleri bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim.

Hatırlatalım…

20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak meclise girdi. 2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan i. Melih Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu.

Seçimlerde “Bulundukları görevden istifa etmeme” ayrıcalığı “MAHALLİ İDARELER İLE MAHALLE MUHTARLIKLARI VE İHTİYAR HEYETLERİ SEÇİMİ HAKKINDA KANUN”undaki 17. Maddesi hükmü, 28 Aralık 1993 yılında aşağıdaki şekilde değiştirilerek yeniden düzenlendi.

“Madde 17 (Değişik : 28/12/1993 – 3959/12 md.)

Milletvekilleri, belediye başkanları,il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek veya aday gösterilebilmek için görevlerinden istifa etmek zorunda değildirler. Milletvekilliği,belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık bir şahıs uhdesinde birleşemez.Bu görevlerin birisinde bulunanlardan bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanırlar.Bu süre içinde tercih haklarını kullanmayanlar seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılırlar.”

Sayın Binali Yıldırım, TBMM Başkanı sıfatıyla girişimde bulunarak milletvekillerini bu hükmün dışına çıkmasını sağlayabilir. Hatta, tekrar aday olanların tümü, bulundukları görevden çekilsinler ve görevlerinin avantajlarını kullanmasınlar…

Doğrusu da bu değil mi?

O zaman herkes eşit şartlar altında seçime katılmış olur.

Sadece milletvekili seçiminde “Yürütme” boşluğu olmaması açısından düşünülerek milletvekilliği bu uygulamanın dışında bırakılabilir…

Ama TBMM başkanları için anayasanın 94. Maddesi gayet açık ve net, oraya buraya çevirmenin anlamı yok.

Burada yapılan, bir kişi “Gereği yok” dedi diye yasayı ve özellikle anayasayı ihlal etmenin mantığı hiç yok.

XXX

ABD’nin çekilmeyi planladığı Suriye’de, sahada asker bulunduran ülkelerden biri olan Fransa, henüz çekilme planı yapmadığını yineleyen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, C-News kanalına yaptığı açıklamada Suriye’de siyasi çözüm sağlanmadan çekilmeyeceklerini söylemiş.

Fransız bakanın, Suriye ihtilafında siyasi çözüm sağlama sorumluluğunun Rusya’da olduğunu söylemesi de dikkat çeken Bakanı Jean-Yves Le Drian, “Rusya’nın, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını önlemek için askeriden ziyade politik bir sorumluluğu var” demiş.

Yine aynı konuda…

ABD çekilme kararı almıştı ama Rusya PKK/YPG terör örgütü ile devriye atıyor…

Biz bu işi Rusya, İran ve Türkiye olarak götürmüyor muyduk?

Biz özdeyişimi var…

“Akıllı düşünene kadar deli oğlunu everir” deriz…

Suriye’deki terör örgütlerinin tepesine ineceğimizi söyleyip de, “Bir gece ansızın…” ne yapacağımızı bile bilemiyorken, ta kilometrelerce uzaktan gelenler, sınırlarımızda cirit atıyor.

Daha biz gideceğiz iyi mi?…

Mevcut iktidar sizin ey millet, benim diyeceğim kalmadı…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER