Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

SOBAYI NİÇİN YÜKSEĞE KURDUN?

Bu haber 19 Kasım 2018 - 12:10 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.
SOBAYI NİÇİN YÜKSEĞE KURDUN?

Araştırma yapmak için ilim adamları heyeti araziye çıkar.

İncelemenin sonuna doğru birden yağmur bastırır.

Hemen yakındaki bir eve sığınırlar.

Eve giren heyet, sobanın yerden bir metre yükseğe taşların üzerine kurulduğunu görür ve herkes kendi uzmanlık alanına göre bu durumu yorumlamaya başlar.

Matematikçi, sobanın odanın geometrik merkezine kurulmasıyla odanın daha iyi ısınmasının sağlandığını; kimyacı, soba yükseğe kurularak aktivasyon enerjisi düşünülerek daha kolay yanmasının amaçlandığını; fizikçi, sobanın yüksekte olmasıyla konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasının sağlandığını; jeolog, bu bölge deprem bölgesi olduğundan depremde sobanın taşların üzerine yıkılmasıyla yangın ihtimali azaltıldığını; antropolog da ateşe saygı nedeniyle sobanın yükseğe kurulduğunu söyler.

İlim heyeti bir de bu durumu ev sahibine, Sobayı niçin böyle yükseğe kurduğunu soralım der. Ev sahibinin cevabı ilginçtir:

Soba borusu yetmediği için sobanın altına bu taşları koymak zorunda kaldım, bu yüzden de soba yüksekte kaldı.” deyince bu beklenmedik cevap karşısında ilim adamları birbirlerinin gözlerine bakarak şaşkınlıklarını gizleyemezler.

Hayatı her zaman ciddiye almayarak bazen basit düşünmek de gerekiyor.

Hayat birlikte yaşamayı ve paylaşmayı gerektirir.

Sıkıntıya düştüğümüzde, zor durumlarda hayata kolayından bakabilmeli, basit düşünebilmeliyiz.

Fıkramızda olduğu gibi ev sahibinin boru yetmeyince altına taşlar koyarak sobayı yukarı çıkardığı gibi zorlukları aşmanın bir yolunu bulmalıyız.

Doğruların sadece kendi doğrularımız olmadığını başkalarının da doğruları olacağını düşünmeliyiz.

Bizim doğrularımız bize göre mantıklıdır ama başkasına mantıklı gelmeyebilir. Toplum içinde yaşadığımıza göre başkalarının görüş ve düşüncelerine saygı duymalı, hoşgörülü olmalıyız. Onun görüşlerine katılmayız ama fikrini söylemesine karşı olamayız.

İnsanın inanma ve inandığını söyleme, düşüncesini açıklama hürriyeti vardır.

Dinini, aklını, nefsini, neslini ve dilini koruma hakkı kişinin doğuştan kazandığı en temel haklar olup bu haklar da kutsaldır.

 

 

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA