YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

YEMLİHA YOLU’NU KULLANAN SÜRÜCÜLERE UYARI

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

BAĞLAMIŞ, “ AMACIMIZ ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK”

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

YOL ÇİZGİLERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİNCE YAPILIYOR

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİNDE MEZUNİYET COŞKUSU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

ERÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 4 BÖLÜMDEN 500 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

SORULAR VE ELEŞTİRİSEL DÜŞÜNCE…
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 6 Mart 2016 - 16:38:05

Düşünme ve Eleştirel Düşünme Becerilerini geliştirmek ve desteklemek için anne-babalara düşen görevler nelerdir? Eleştirel düşünmeyi öğrenmek belki de bir çocuğun geleceği için öğrenmesi gereken en önemli beceridir.

Ellen Galinsky ‘’Mind in Making by books’’ isimli kitabında eleştirel düşünme becerisini her çocuğun ihtiyaç duyduğu yedi yaşam becerisi arasında göstermiştir. Peki çocukların bu becerilerini geliştirmek için neler yapılabilir? Oyun oynamalarına fırsat tanıyın: Çocuklara hem ev içinde hem de ev dışı alanlarda oyun oynayacakları alanlar ve imkânlar sunun. Oyunlar çocuklara ucu açık deneyimler sunmakta, yeni bir şeyler denemesini sağlamakta ve sürekli yeni bir şeyler deneyip test etmesini sağlamaktadır. Çocukların kendilerini açık uçlu sorular soran bir problem çözücü ve bir düşünür olarak algılamalarına yardımcı olun: Çocukların sorularına doğrudan cevap vermektense, onların sorularına sorularla cevap vererek onların eleştirel bir şekilde düşünmesine yardımcı olun ‘’Ne gibi fikirlerin var?’’ ‘’Burada neler oluyor sence?’’ gibi.

Onun cevaplarına doğru ya da yanlış demeden saygı duymanız gerekir. ‘’Bu ilginç, neden böyle düşündüğünü bana anlatır mısın? Bu konu ile ilgili ne düşündüğün merak ediyorum, bu sorunu nasıl çözebiliriz, bu soruna ilişkin nereden bilgi edinebiliriz gibi cümlelerle onun düşünmesine destek verebilirsiniz. Çocuklar için tüm sorunları siz çözmeyin. Bunun yerine onun kendisinin düşünmesini sağlayacak, yönlendirici sorular sorun ve ona yönlendirici birtakım bilgiler sağlayarak onun düşünmekten ve sorunlardan korkmasını engelleyin. Çocukların hipotez geliştirmesine yardımcı olun. Eğer bunu yaparsak, ne olur? Hadi bakalım tahmin yürütüp, sonra ne olacağını düşünelim şeklinde çocukların açık uçlu düşünmesine yardım edin. Belli durumlar üzerinden de giderek ‘’Eğer böyle olmasaydı da, şöyle olsaydı sonuç nasıl değişirdi’’ şeklinde onun zihnini aktif tutmasını sağlayın. Çocukların farklı şekillerde düşünmelerini destekleyin. Bu şekilde çocukların yaratıcı problem çözme becerilerini de desteklemiş olursunuz.

Farklı seçeneklerle düşünelim veya tüm olası çözümleri düşünelim. Başka hangi fikirleri deneyebiliriz? Tarzında sorular çocuğunuzu etkin düşünmeye yönlendirir. Çocuğunuzun daha çok bilgi için araştırma yapmasını destekleyin. Çocukların konuyla ilişkili daha fazla bilgi edinmesini sağlayarak, eleştirel düşünme becerilerini geliştirebilirsiniz. ‘’Bu konuyla ilgili nasıl daha çok bilgi edinebiliriz? Baban bu konu hakkında çok fazla şey biliyor, ona soralım mı? Ya da internette bu konuyu araştıralım mı? Çocuklarınıza zihinsel standartları öğretin ve düşüncelerinde bunları uygulamaya yönlendirin. Bu standartlardan birisi açıklıktır. Düşüncelerin yeterince açık mı, daha fazla ayrıntılandırabilir misin, örnek verebilir misin, söylemek istediğini bir resimle açıklayabilir misin? Soruları çocuğunuzun bu standardı uygulamasına ve düşüncelerini daha açık bir şekilde sunmasına yardım edecektir. Bir diğer standart ise doğruluktur. Bu düşüncen sence doğru mudur, doğruluğunu nasıl test edebiliriz? Doğruluğunu nasıl kanıtlarız? Soruları çocuğunuzun doğru bir şekilde düşünmesine bu sebeple de doğru eylemlerde bulunmasına yardımcı olur. Bir diğer standart ise kesinliktir.

Düşünceni daha ayrıntılandırabilir misin? Nasıl daha kesin olabilirsin? Soruları çocuğunuzun düşüncesinin kesinleşmesine ve doğru kararlar alabilmesine yardımcı olur. Diğer bir standart ise uygunluktur. Buna göre bu standartta, düşüncenin veya bilginin problemle ilişkisi nedir? Bu düşünce veya bilgi sonuçla ilgili bizim ne işimize yarar? Soruları devreye girerek, çocuğunuzun ilişkili konular veya problemler üzerinde düşünmesini sağlar. Derinlik standardında, bu problemin karmaşık yönleri nelerdir, hangi öğeler bu problemi karmaşık hale getirmektedir, hangi zorlukları halletmemiz gerekir? Soruları sorularak, çocuğun basamak basamak problemi ele alması ve böylece de daha kolay bir şekilde çözmesi sağlanır.

Genişlik standardına göre, bu konuyla ilgili başka bir görüş açısını dikkate almamız gerekir mi, bu duruma başka bir bakış açısından bakmalı mıyız? Sorularıyla çocuğunuzun başka fikirleri de göz önüne almasını ve daha doğru bir düşünme süreci ortaya koymasını sağlarsınız. Mantık standardına göre, söylediklerimiz anlamlı mı ve mantıklı mı, parçaların bütün ile ilişkisi var mı? Üzerinde durularak, önemlilik standardında bu soruna ilişkin dikkate alınması gereken en önemli nokta bu mudur ve odaklanılması gereken temel düşünce midir? Adillik standardı içinse bu sonuçta bir hakkım var mı ve bu bakış açımla diğer insanlarının da hakkını gözetiyor muyum? Sorularını çocuğunuzun sormasını sağlayarak, doğru bir zihinsel süreç yürütmesine yardımcı olabilirsiniz. Tabiî ki çocuğun kendi sorularının cevaplarını bulmasını sağlayacak yönlendirmeyi yapmak için gerekli zamanı her zaman bulamayacaksınız. Böyle durumlarda, özellikle de zaman kısıtlıysa problem sizde çözebilirsiniz çünkü çocuklar sizin problem çözme deneyimlerinizi gözlemleyerekte problem çözmeyi öğrenirler. Yine de, çocuğunuza problemler üzerinde düşünmesi için zaman tanımanız uzun vadede çocuğunuzun eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz