MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİNDEN ÖSYM TERCİH BÜROSU HİZMETLERİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK’TEN “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

BAŞKAN ÇELİK İLE YATIRIM TURU

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

SERİ KATİL HAMDİ KAYAPINAR TUTUKLANDI

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

MİNİKLER BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ 

SORUNLARIN EN BAŞINDA İLETİŞİMSİZLİK VAR?
  • ALİÖZKANLI
    • ALİ ÖZKANLI
    • aliozkanl@kayserihakimiyet2000.com
    • 22 Kasım 2017 - 12:04:47

Sevgili meslektaşlarım, öğrencilerle aramızdaki sorunların en başında iletişimsizlik geldiğini düşünüyorum.
İyi niyetlerle çalışıyor, ders anlatıyoruz ama bütün bu uğraşlarımız bir sonuç vermiyor, bir türlü öğrencilerimizle aramızdaki kalın duvarları aşamıyoruz. Öğrencilerin gelişim evreleri ve psikolojik özelliklerini yeterince bilemiyor, öğrencilerimizi her zaman kendi ölçülerimizle değerlendiriyor, verimli ders işleme ve kolay öğrenmenin yollarını uygulamada zorluklarla karşılaşıyoruz.
Eğitim ve öğretim ne demek? Öğrencilere neyi kazandıracağız? Bilgi mi? Beceri mi? Yoksa davranış mı? Bu konulardaki görüşlerimiz açık ve net mi? Öğrencilerimizin ailevî sorunları, uyum problemleri var mı? Varsa bunlar nelerdir? Bunları nasıl çözmeliyiz? Bir öğretmen olarak bu konularda kendimizi yeterli donanımda görüyor muyuz? Öğrencilerimize nasıl ulaşacağız? Sunduğumuz bilgilerin onlar tarafından algılanmasına nasıl katkıda bulunacağız? Neden tüm çabalarımıza rağmen beklenen verimi alamıyoruz? Yoksa biz öğretmenlerle öğrenciler olarak farklı dünyanın insanları gibi birbirimizin dilini anlamayan iki farklı grup muyuz?
Bu ve benzeri soruları kendimize sorup bir otokritik yapmalı, geri bildirime açık olmalıyız. Öğretmen çok okumalı, çağın getirdiği teknolojiyi en iyi bir şekilde kullanmalıdır. Kitap çalışmalarım sırasında eğitim ve iletişimle ilgili epeyce kitap okudum. Yazılı ve görsel kaynaklardan, gazete, dergi, internet ve CD’lerden yararlandım.
Dersin dışına çıkmayan, büyüklerinden gördüğü anlayış ve davranışları hiç değiştirmeden sürdüren, öğrenciye yüz vermeyen, öğrencinin sorunlarını dinlemeyen ve anlamayan, ders kitapları dışında kitap okumayı gereksiz sayan, evine günlük, aylık gazete ve dergi almayan, bilgisayardan, tepegöz, projeksiyon, VCD, DVD, televizyon gibi teknolojik araç ve gereçlerden yararlanmayan bir öğretmeni düşünmek istemiyorum.
Okumak, okumak… Herkesten önce en çok öğretmenlerin okumaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmamış, bir sorunun varlığının farkına varamamış bir kimse o sorunun yollarını arama kaygısı taşımadığından elbette ki kitap okumaya ihtiyacı olmayacaktır. Kitap okumadıkça körelecek, köreldikçe de köreltecek ve bunun farkına bile varamayacak. Hiç böyle olmasını da düşünemiyorum. Bunlar birer öz eleştiri olup kıssadan hisse çıkarmaya yöneliktir. İsteyen ders çıkarabilir. “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.”
Öğretme heyecanımız doruk noktalara çıksın. Kurumuş toprakların kendisine can verecek suyu hasretle beklemesi gibi bizi bekleyenlere hayat vermek için onlara doğru coşkuyla akmak, heyecanla çağlamak zorunda olduğumuzu düşünüyor, bütün meslektaşlarıma kolay gelsin diyorum.
Öğretmen, kendi duygularını yaşarken karşısındakinin yanlışlarını sabırla, anlayışla dinleyebilen bir sabır taşı; kendi neşesini, sevincini, mutluluğunu yanındaki kederli ve hüzünlü insanın ıstırabıyla değiştirebilen bir cefakâr; kendisine gerekli olmasına rağmen sahip olduğu tüm imkânları ihtiyaç sahipleriyle paylaşan bir cömert, sımsıcak yüreğini açıp üşüme pahasına üşüyenleri kucaklayan bir dost; sevgi, bilgi, inanç, güven, paylaşım gibi birçok güzel hasletlerle yüreği dolu bir can, yüreğindeki şefkat ve merhametle çiçekleri sulayan bir pınar, beyinleri bilgiyle besleyen, tomurcukları özenle koruyup kollayan bir bahçıvan olmalıdır.
Öğretmen misk gibi kokan bir gül, kendi renginde açan çok güzel bir çiçek, ışığıyla çevresini aydınlatan bir fener olmalıdır. Öğretmen anlayışsız, hoşgörüsüz, sevgisiz, dayakçı, okumayan, kendini yenileyemeyen, günümüze ayak uyduramayan, not tehdidi ile öğretmenlik yaptığını sanan bir kişi asla olmamalıdır.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz