NURULLAH AYDIN  YAZIYOR…  BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR

ABD İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERE TÜRKİYE’NİN BEL BAĞLAMASI BİZİ ÜZÜYOR

ABD İLE YAPILAN GÖRÜŞMELERE TÜRKİYE’NİN BEL BAĞLAMASI BİZİ ÜZÜYOR

MİLLETVEKİLİ NERGİS’DEN İL KADIN KOLLARINA ZİYARETİ

MİLLETVEKİLİ NERGİS’DEN İL KADIN KOLLARINA ZİYARETİ

KOCASİNAN BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK

KOCASİNAN BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK

2018’DE KAYSERİ’DE TEKLİ EĞİTİME GEÇMEYEN OKUL KALMAYACAK

2018’DE KAYSERİ’DE TEKLİ EĞİTİME GEÇMEYEN OKUL KALMAYACAK

SURİYELİ SAĞIR KARDEŞLER GÜVERCİNLERİNİN SESİNİ DUYMAK İSTİYOR
SURİYELİ SAĞIR KARDEŞLER GÜVERCİNLERİNİN SESİNİ DUYMAK İSTİYOR

Ailesiyle birlikte Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen 4 sağır kardeş, ameliyat olmasa bile en azından işitme cihazlarına kavuşmak istiyor. Sağır kardeşlerin en büyük isteği, babalarının beslediği güvercinlerin seslerini duyabilmek. 20 yaşındaki Ali Abdülkadir, 11 yaşındaki Ammar, 7 yaşındaki Merve ve 6 yaşındaki Nuri kardeşler doğuştan sağır. Akraba evliliği sonucunda sağır doğan kardeşlerin, diğer 4 […]

Ailesiyle birlikte Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen 4 sağır kardeş, ameliyat olmasa bile en azından işitme cihazlarına kavuşmak istiyor. Sağır kardeşlerin en büyük isteği, babalarının beslediği güvercinlerin seslerini duyabilmek.

20 yaşındaki Ali Abdülkadir, 11 yaşındaki Ammar, 7 yaşındaki Merve ve 6 yaşındaki Nuri kardeşler doğuştan sağır. Akraba evliliği sonucunda sağır doğan kardeşlerin, diğer 4 kardeşi ise işitme sorunu yaşamıyor. Tıbbın gelişmemiş olmasından dolayı çok iyi şartlarda yaşadıkları Halep’te tedavi imkanı bulamamış olan kardeşler, savaş yaşamlarını tehdit edince, yüksek yaşam standartlarını ve memleketlerini geride bırakıp Türkiye’ye sığındı. Şu anda Kayseri’de ailesiyle birlikte yaşayan kardeşlerden yalnızca Ali’nin işitme cihazı var, ancak sesleri yok denecek kadar az duyuyor.
Çocukları için ameliyat, ya da en azından işitme cihazı isteyen anne Azize Abdülkadir, savaştan kaçtıkları için eski ekonomik güçlerinin olmadığını ve diğer 3 çocuğunun işitme cihazlarını karşılayamadıklarını söyledi. Azize Abdülkadir, “Halep’te evimiz, yaşamımız çok iyiydi. Ama bombalar düşmeye başlayınca mecbur kaldık buraya geldik. Yalnızca Ali’nin işitme cihazı var, çünkü diğerleri kayboldu. Amir, Merve ve Nuri burada okula gidiyor ama duymadıkları için hiçbir şey öğrenemiyor. Suriye’de bir doktora götürdük ama orada çare bulamadılar. Başka yerlerde ameliyat olabileceklerini söylediler. Evde de sorun oluyor. Çağırıyorum, çağırıyorum ama duymuyorlar. Türkiye’deki insanlardan yardım bekliyoruz” diye konuştu.
En büyük eğlenceleri, babalarının bahçede beslediği güvercinlerle oynamak olan sağır kardeşler, güvercinlerin seslerini duymaya can atıyor. (iha)

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz