HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

TALAS’TA TARİHİ MEKANLAR (IV)
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 14 Ocak 2015 - 16:17:42

39-KUYUMCULAR ÇARŞISI 

Esvak-i Sultan kayıtlarına göre 19. yüzyılda yapılmıştır. Düz Yol Sokak’ta yer alan yapı grubu, sıralı dükkânların oluşturduğu bir çarşıdır. Kuyumcular çarşısı olarak kullanılmış yapı grubunda, her birinde bir giriş kapısı bir vitrin bulunan yan yana sıralanmış dükkânlar yer almaktadır. Çatıyı taşıyan konsolların sarkıt uçları elmas titizliğindeki işçiliği ile dükkânların işlevi konusunda ipuçları vermektedir.
40-ATATÜRK EVİ/VALİ KONAĞI
Manzaraya hâkim yüksek bir tepe üzerinde yer alan ve Kayseri Valiliği tarafından 1927 yılında yaptırılan konakta, 4 Şubat 1934 yılında Atatürk kalmıştır. Günümüzde Kayseri Valiliği’ne ait olan bina, Vali Konağı olarak kullanılmaktadır.
41-ALİ DAĞI SARNIÇLI YERALTI ŞEHRİ
Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri, Komando Caddesi üzerinde yer almaktadır. M.S 3. yüzyılla tarihlendirilen yeraltı şehri, geniş bir alana sahiptir. Şırahane, kuşluk, sarnıç bölümleri ve bu bölümleri birbirine bağlayan tünellerden meydana gelen yeraltı şehri, Talas Belediyesi’nin yaptığı 5 yıllık temizlik çalışmasının ardından 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehri pazartesi günleri kapalıdır.
42-ALAYBEY KONAĞI
Kayabaşı Sokak’ta yer alan konak, 3 katlı düz damlı olarak inşa edilmiştir. Yapının en dikkat çekici unsuru batı cephesindeki yarım daire biçiminde, dama uzanan çift baca sistemidir.

43-DEVİR KÖŞKÜ
Kayabaşı Sokak’ta yer alan köşk, manzaraya hâkim bir konumdadır. Yapının dikkat çekici unsuru çokgen çıkmasıdır.
44-ŞEHİTLİK
Türkiye Cumhuriyeti için önemli savaşlardan ikisi olan I. Dünya ve Kurtuluş Savaşı’nda yaralanan askerler Talas Garnizonu’na, Amerikan Hastanesi’nde tedavi için getirilmişlerdir. Burada şehit olanların defnedildikleri yer şehitliktir. Yukarı Mahallede, Komando Caddesi üzerinde Çardakbaşı Camii’nin yanında bulunmaktadır.

45-STEFANA RUM KİLİSE ve İPLİK FABRİKASI
İnşa tarihi kesin bilinmeyen kilise, Fabrika Çıkmazı’nda bulunmaktadır. Doğu-batı doğrultusunda uzanan kilise, üç nefli olup bazilikal plânlıdır. Tonozun güneydoğu köşesinde kartal tasviriyle birlikte işlenmiş İncil yazarı Yahya seçilebilmektedir.
İplik Fabrikası, kilise ile aynı çıkmazda olup caddeye bakan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Reşadiye Bez Fabrikası uzun yıllar Amerikan bezi üretimi yapmış, daha sonra modernize edilerek iplik üretimine geçmiştir. 2000 yılı başında tüm makine aksamı hurda olarak varisler tarafından satılan fabrika, günümüzde metruk durumdadır.
46-HAVA SPORLARI MERKEZİ
Talas Belediyesi tarafından Hava Sporları Merkezi olarak işlevlendirilen bina, belediyenin faaliyetlerini yürüttüğü model uçak, yelken kanat ve yamaç paraşütü organizasyonlarında ilçemize gelen yerli ve yabancı misafirlerin konaklaması için kullanılmaktadır.
47-FURKAN DOĞAN KÜLTÜR EVİ
Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit edilen Furkan Doğan anısına Talas Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulmuştur.
48-DEĞİRMEN
Furkan Doğan Kültür Merkezi yakınındaki suyolu üzerinde 109 numaralı evin bodrum katında bulunmaktadır. Değirmenin çalışmasını sağlayan malzemeleri mülkiyet sahipleri tarafından korunmakta olup, günümüzde kullanılmamaktadır.

49-SOMUNCU BABA CAMİ VE ÇİLEHANESİ
Asıl adı Şeyh Hamid olan Somuncu Baba, Horasan erenlerinden Şemseddin Musa El Kayseri’nin oğludur. Aksaray ve Bursa’da da yaşamıştır. Talas’ta doğan ve gençlik yıllarına kadar burada yaşayan Somuncu Baba, Malatya’nın Darende ilçesinde vefat etmiştir. Çilehane ve evinden oluşan yapılar topluluğu cami çevresinde bulunmaktadır.

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz