CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

CANIMIZ VE MALIMIZ SİZE EMANET

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

ERCİYESSPOR VE ŞEKERSPOR KAPANDI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

NURULLAH AYDIN YAZIYOR… KİŞİLİKLER VE YAŞAM ANLAYIŞLARI

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

MUAMMER YILMAZ’IN KALEMİNDEN TAHTA AT

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

İŞKUR VE OSB “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALADI

TALAS’TA TARİHİ MEKANLAR (VI)
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 16 Ocak 2015 - 16:41:49

39-KUYUMCULAR ÇARŞISI 

Esvak-i Sultan kayıtlarına göre 19. yüzyılda yapılmıştır. Düz Yol Sokak’ta yer alan yapı grubu, sıralı dükkânların oluşturduğu bir çarşıdır. Kuyumcular çarşısı olarak kullanılmış yapı grubunda, her birinde bir giriş kapısı bir vitrin bulunan yan yana sıralanmış dükkânlar yer almaktadır. Çatıyı taşıyan konsolların sarkıt uçları elmas titizliğindeki işçiliği ile dükkânların işlevi konusunda ipuçları vermektedir.
40-ATATÜRK EVİ/VALİ KONAĞI
Manzaraya hâkim yüksek bir tepe üzerinde yer alan ve Kayseri Valiliği tarafından 1927 yılında yaptırılan konakta, 4 Şubat 1934 yılında Atatürk kalmıştır. Günümüzde Kayseri Valiliği’ne ait olan bina, Vali Konağı olarak kullanılmaktadır.
41-ALİ DAĞI SARNIÇLI YERALTI ŞEHRİ
Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri, Komando Caddesi üzerinde yer almaktadır. M.S 3. yüzyılla tarihlendirilen yeraltı şehri, geniş bir alana sahiptir. Şırahane, kuşluk, sarnıç bölümleri ve bu bölümleri birbirine bağlayan tünellerden meydana gelen yeraltı şehri, Talas Belediyesi’nin yaptığı 5 yıllık temizlik çalışmasının ardından 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehri pazartesi günleri kapalıdır.
42-ALAYBEY KONAĞI
Kayabaşı Sokak’ta yer alan konak, 3 katlı düz damlı olarak inşa edilmiştir. Yapının en dikkat çekici unsuru batı cephesindeki yarım daire biçiminde, dama uzanan çift baca sistemidir.

43-DEVİR KÖŞKÜ
Kayabaşı Sokak’ta yer alan köşk, manzaraya hâkim bir konumdadır. Yapının dikkat çekici unsuru çokgen çıkmasıdır.
44-ŞEHİTLİK
Türkiye Cumhuriyeti için önemli savaşlardan ikisi olan I. Dünya ve Kurtuluş Savaşı’nda yaralanan askerler Talas Garnizonu’na, Amerikan Hastanesi’nde tedavi için getirilmişlerdir. Burada şehit olanların defnedildikleri yer şehitliktir. Yukarı Mahallede, Komando Caddesi üzerinde Çardakbaşı Camii’nin yanında bulunmaktadır.

45-STEFANA RUM KİLİSE ve İPLİK FABRİKASI
İnşa tarihi kesin bilinmeyen kilise, Fabrika Çıkmazı’nda bulunmaktadır. Doğu-batı doğrultusunda uzanan kilise, üç nefli olup bazilikal plânlıdır. Tonozun güneydoğu köşesinde kartal tasviriyle birlikte işlenmiş İncil yazarı Yahya seçilebilmektedir.
İplik Fabrikası, kilise ile aynı çıkmazda olup caddeye bakan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Reşadiye Bez Fabrikası uzun yıllar Amerikan bezi üretimi yapmış, daha sonra modernize edilerek iplik üretimine geçmiştir. 2000 yılı başında tüm makine aksamı hurda olarak varisler tarafından satılan fabrika, günümüzde metruk durumdadır.
46-HAVA SPORLARI MERKEZİ
Talas Belediyesi tarafından Hava Sporları Merkezi olarak işlevlendirilen bina, belediyenin faaliyetlerini yürüttüğü model uçak, yelken kanat ve yamaç paraşütü organizasyonlarında ilçemize gelen yerli ve yabancı misafirlerin konaklaması için kullanılmaktadır.
47-FURKAN DOĞAN KÜLTÜR EVİ
Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit edilen Furkan Doğan anısına Talas Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulmuştur.
48-DEĞİRMEN
Furkan Doğan Kültür Merkezi yakınındaki suyolu üzerinde 109 numaralı evin bodrum katında bulunmaktadır. Değirmenin çalışmasını sağlayan malzemeleri mülkiyet sahipleri tarafından korunmakta olup, günümüzde kullanılmamaktadır.

49-SOMUNCU BABA CAMİ VE ÇİLEHANESİ
Asıl adı Şeyh Hamid olan Somuncu Baba, Horasan erenlerinden Şemseddin Musa El Kayseri’nin oğludur. Aksaray ve Bursa’da da yaşamıştır. Talas’ta doğan ve gençlik yıllarına kadar burada yaşayan Somuncu Baba, Malatya’nın Darende ilçesinde vefat etmiştir. Çilehane ve evinden oluşan yapılar topluluğu cami çevresinde bulunmaktadır.
50-SELÇUKLU CAMİ (DİREKLİ CAMİ) ve ÇEŞMESİ
1810 tarihinde Nasuhzade Hacı Salih Ağa tarafından yaptırılmıştır. Taş malzemenin kullanıldığı mimariye sahip olan caminin döşemeleri ahşaptır. Tavanında ve taşıyıcı sisteminde ahşap direkler kullanılmıştır. Kırma çatıyla örtülü yapının güney doğu duvarına bitişik, dıştan çıkılan köşk minaresi bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerinde edirnekari motifler yer alan Caminin yanında, tarihi bir çeşme bulunmaktadır.
51-MODEL UÇAK PİSTİ
Havacılık sporlarının gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Talas Belediyesi, yelken kanat ve yamaç paraşütünün yanında, model uçak faaliyetlerinin de hızla geliştirilmesi için Akçakaya Mahallesi’nde Türkiye’nin tek model uçak pistini yaptırmıştır.
52-HACI ÖMER SABANCI EVİ
Ünlü iş adamı merhum Sakıp Sabancı’nın ailesine ait olan ev, Sabancı Ailesi’nin Adana’ya göç etmesi ile atıl kalmıştır. Günümüzde kiracılar tarafından kullanılmaktadır.
53-YERALTI ŞEHRİ
Akçakaya Mahallesi girişinde, mezarlık yakınında bulunan yeraltı şehri ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Kayaç yapısı, çevredeki yeraltı şehirlerinin yapısı ile farklılık göstermektedir. Geç Roma, erken Bizans dönemine tarihlendirilmektedir.

54-KİLİSE
19.yüzyıl eseri olan kilisenin cephesi dikkat çekicidir. İki katlı yapının giriş kısmı, üç katlı çan kulesi şeklinde düzenlenmiştir. Günümüzde iki katı mevcuttur. Kilise olarak apsisinin olmayan yapı aynı zamanda Protestan Okulu olarak bilinmektedir. Yakın dönemlerde müze olarak kullanılmıştır.
55-LOANNİS PRODROMOS MANASTIRI VE PAPAZ OKULU
1804 tarihinde yapımı tamamlanan manastır, günümüzde Zincidere 1. Komando Tugayı içerisinde bulunmaktadır. 1882 yılında manastırın yanında papaz mektebi yapılmıştır. Bu mektep 1906 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüştür.
56- ESKİ AÇIK CEZA EVİ TAŞ BİNASI VE HAMAMI
Zincidere Mahallesi’nin kuzeydoğusunda, eski açık ceza evi bahçesinde taş binası ve hamam bulunmaktadır. Hamam, dikdörtgen planlıdır. Üst örtüsünü oluşturan kubbesinde aydınlatma pencereleri bulunmaktadır. Dıştan dikdörtgen formlu olan pencereler içten kemerli bir yapıdadır. Her iki bina da erken Cumhuriyet dönemlerinde inşa edilmiştir.

57-ANDRONİKE KİLİSESİ (ÜÇ AZİZLER KİLİSESİ)

1835 yılında inşa edilen kilisenin orijinal kitabesi Karamanlıca’dır. Doğu-batı doğrultusunda kurulmuş olan kilise, bazilikal planlı, apsise dik üç nefli olup etrafı yüksek avlu duvarı ile çevrilmiştir. Avlunun batı tarafında çan kulesi yer almaktadır. Üçgen alınlıkları ve üçlü açıklık düzenlemeleri dikkat çekici olan kilise, günümüzde büyük oranda tahrip olmuş durumdadır. Kilise, Papa Eftim’in toplantı yaptığı mekândır.

58-İSPİLE HANI HARABELERİ
Kayseri-Malatya arasında kalan tarihi İpek Yolu üzerindeki kervansarayın bugün duvarları ve üst örtüsü tamamen tahrip olmuştur. Günümüze sadece temel kalıntıları gelen yapı açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşan hanlar grubunda değerlendirilmektedir. Karatay Hanı ile aynı yol güzergâhında bulunmasından dolayı 13. yüzyıl Selçuklu dönemine tarihlendirilmektedir.
59-KAYA MEZARLARI
Başakpınar Mahallesi’ndeki kaya mezarları Çalıçukur mevkiinin üst taraflarında bulunmaktadır.

60-ELMALI HARABELERİ
Kepez’e 5 km uzaklıkta eski bir tarihi köy yerleşkesidir. Yerleşke içerisinde evler ve evlerin altında yer aldığı bilinen mağara kalıntıları ve bir kaya mezarlık bulunmaktadır.
61-KAYA MEZARLARI
Kepez mahallesinin kırsal arazi bölgesinde bulunmaktadır.
62-SARIHAN HARABELERİ
Kepez mahallesinin kırsal arazi bölgesinde bulunmaktadır.

63-SU KEMERLERİ VE KÖPRÜSÜ
Kuruköprü Mahallesi girişindedir. Eskiden giriş yolu üzerindeyken günümüzde kullanılan yol farklı bir yerden geçirilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait Kayseri’yi tasvir eden bir şehir minyatüründe, şehrin sembollerinden olarak görülen ve Roma dönemi su yapısı olan bu kemerler nakşedilmiştir. Dere üzerinde kurulu olan köprü, çok sayıda kemerden oluşmaktadır. Büyük oranda tahrip olmasına rağmen su nakledilen kanalları belirgindir. Yaklaşık 100 m uzunluğunda bir kısım günümüze gelebilmiştir.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz