KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KARDEŞ KAL TÜRKİYE TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

KAYSERİ’DE ‘NEVRUZ’ COŞKUSU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

ÇİFTLİK BANK’TAN SONRA ‘RESTORAN BANK’ VURGUNU

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

103’NCÜ YILINDA ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANILDI

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

REGAİP KANDİLİ’NİZ MÜBAREK OLSUN !

TARİHİ KAYSERİ MAHALLESİ SETÖNÜ HAYAT BULUYOR… MUHTEŞEM PROJE’DE YOK YOK

Tarihi Kayseri mahallesi açılışa hazır. 20 trilyonluk harcama ile eski konaklar canlandırıldı.

Eski başkan mevcut milletvekili adayı Mehmet Özhaseki’nin hayata geçirilmesi bağlamında büyük hizmetleri bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kültür Yolu’ projesi içerisinde yer alan Setenönü’ndeki Kayseri Mahallesi’nde sona yaklaşıldı.       Şehrin yıllar önceki geleneksel hayatına ışık tutacak olan proje ile insanlar asırlar ötesine götürülecek. Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği kültür yolunun, bitiş noktası olan, merkez Melikgazi ilçesindeki Kayseri Mahallesini 21 Mayıs’taki açılışa yetiştirmek için geceli gündüzlü çalıştıklarını belirten Erkekoğlu Yönetim Kurulu başkanı İsmail Erkek, proje kapsamında şu ana kadar yapıların restore edildiğini, çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmaları da tamamlandığını söyledi.

İsmail Erkekoğlu  ‘’Geleneksel Kayseri Mahallesi’ne has bakkal, kasap, fırın, aktar gibi esnaf da olacak. 20 yataklı butik otel, Kayseri mutfağından ve dünya mutfağından yemeklerin sunulacağı restoran, kafeterya, sergi salonu gibi turizme dönük tesisler de bulunacak. Sosyal yaşamdan, geleneksel mimariye, yemek kültüründen musikiye kadar eski Kayseri yaşantısına ait birçok unsurun yer alacağı Kayseri Mahallesindeki konaklar ve diğer binaların dış cephelerindeki onarımla birlikte iç tefrişat ve tezyinat çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Geleneksel Kayseri Evleri’nin mimarisine uygun olarak gerçekleştirilen tavan süslemeleri ahşap oymacılığının en güzel örneklerini yansıtıyor. Bu konaklar için Afrika’dan özel ağaçlar bile getirdik. Ayrıca taş işlemeleri, ahşap süslemeleri ve sütun başları da geleneksel dokuya uygun olarak yeniden ortaya çıkartılıyor’’ dedi

MUHTEŞEM PROJE’DE YOK YOK

Setenönün’deki bu proje ile birlikte eski Kayseri Mahallesi’ndeki hayat yeniden ortaya çıkarılacak.

Deyim yerinde ise muhteşem proje’de yok yok.
Bakkal, manav, kıraathane, fırın, şarküteri, aktar, berber ve pastaneyle beraber etkinlik meydanı da bu proje ile hayat bulacak ve bu meydanda çeşitli görsel etkinlikler düzenlenebilecek. Hikâyeleri Kayseri’de sonlanan Aslı ile Kerem’in heykeli de yine şenlik meydanına dikilecek.

Kayseri’nin sivil mimari alanındaki en güzel örneklerinden olan 7 konağın restorasyonu ile işe başlayan ve ayakta kalan, eserlerin restore edilerek yıkılıp kaybolmalarının önüne geçilmesinin ardından diğer bölümlerin ilavesi ile yüzyıl öncesinin Kayseri kentinden bir mahalle ortaya çıktı.

Berberi, butik oteli, hamamı, mahalle bakkalıyla atalarımızın, büyüklerimizin yaşadığı konakların hayata kazandırılmasıyla çok güzel tarihi bir mekan oluştu.

Hem hemşehrilerimiz hem de dışarıdan gelen turistler, bu mekana kavuşmamız ile birlikte Kayseri mutfağının eşsiz yemeklerini yiyebildikleri gibi Türkiye ve dünya mutfağından farklı lezzetleri de tadabilecek. Butik otelinin yanı sıra, hamam, yine eski doğal haliyle işletilecek. Kapadokya’ya açılan ilk kapı olan Kayseri’de önemli bir turizm merkezi olacak.

1800’LÜ YILLARIN KAYSERİ’Sİ YAŞATILACAK

Kayseri mahallesi Setenönü projesi ile 1800’lü yılların Kayseri’si yaşatılacak.

Bu çerçevede 1800’lü yıllardan bu yana yapılmış ilk planda 7 konak aslına uygun restore edildi Belediyenin 15,ihaleyi alan Erkekoğlu firmasının 5 trilyon olmak üzere şu ana kadar 20 trilyon harcadığı proje,21 Mayıs’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından turizmin hizmetine açılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’de , şehrin en önemli sivil mimari örneklerinden olan geleneksel Kayseri Evleri’nin yıkılıp kaybolmasının önüne geçerek ortaya bu güzel ‘Kayseri Mahallesi’ni çıkardıklarını söyledi.  Başkan Çelik, 7 konağın restorasyonu ile başlayan projenin bugün bir mahalleye dönüştüğünü, istimlak bedelleriyle birlikte 4 yıllık dönemde yaklaşık  15 trilyon  TL harcadıklarını belirtti. Mahallenin 21 Mayıs’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açılması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

 

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Tarihi Kayseri mahallesi açılışa hazır. 20 trilyonluk harcama ile eski konaklar canlandırıldı. Eski başkan mevcut milletvekili adayı Mehmet Özhaseki’nin hayata geçirilmesi bağlamında büyük hizmetleri bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kültür Yolu’ projesi içerisinde yer alan Setenönü’ndeki Kayseri Mahallesi’nde sona yaklaşıldı.       Şehrin yıllar önceki geleneksel hayatına ışık tutacak olan proje ile insanlar asırlar ötesine […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz