googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ ÖZKANLI

TEMBEL İNSAN YOKTUR

Bu haber 07 Kasım 2018 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TEMBEL İNSAN YOKTUR

Eğitimci Yazar Ali Erkan Kavaklı, “Unutmayalım ki gelecek, rahatlarına kıyabilenlerindir.” diyor. Bir işe karar verdiğimiz zaman, derhal planımızı yapıp kolları sıvayarak işe başlamalıyız. Kendimize güvenip yeteneklerimizi kullanarak mazeret üretmeden, kimseyi suçlamadan çalışmalıyız. Çalışırken çalışma ve dinlenme saatimizi belirlemeli, önemli işleri öne almalı, plan elimizin altında olmalı ve mutlaka yapabileceğimiz bir plan olmalı, göstermelik olmamalıdır. Başarmak isteyen özverili çalışmak zorundadır. Bir süre için eğlenceden uzak kalmak, gezi ve seyahat etmemek, televizyon izlememek, yoğun bir çalışma temposu içinde olmak gerekir.

Çalışırken çalışma ortamının yeri, ısısı, zamanı önemlidir. Yaptığımız işe kendimizi vermeliyiz. Yapabileceğimiz şeyleri yapmamak, kendimize yaptığımız bir ihanettir.

Pestalozzi, “İyiyi yapabildiği halde yapmayan bir insan, suç işlemiş olur.” Çalışırken zamanı verimli kullanmalıyız. Zamanı iyi kullananın iradesi güçlenir ve başarıyı yakalar. Severek yaptığımız işten zevk alırız. Hangi tür eğlence olursa olsun, bizi başarımız kadar mutlu edemez. İşini seven bir insanın kuvvetli bir güç kaynağı var demektir. Bu kaynağı faydalı işlerde kullanmak önemlidir. İmam-ı ŞAFİÎ, “Nefsini yararlı işle meşgul etmezsen nefsin seni meşgul eder.” der.

Unutmayalım ki şeytan boş olan insanlarla da uğraşır. Başarı inanç işidir. Hayat beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olup öğrenme de ömür boyu devam eder. İnsanları motive eden şeyler farklı farklıdır. Kimi zengin, kimi mevki makam sahibi, kimi şan şöhret sahibi olmakla mutlu olacağını zanneder. Kimileri de inandığı değerler uğrunda çalışmayı, insanlara yararlı işler yapmayı esas alarak mutlu olur. Motivasyonu inandığımız amaca yönelik hareket etmek, inanma gücü, başaracağımıza kendimizi inandırmak olarak da söyleyebiliriz.

Judith Rich Haris, “İnsanı başarıya iten ihtiyaçları fizyolojik ve sosyal ihtiyaçlar, güven duymak, değerli olmak, kendini ispatlamak ihtiyacı” olarak belirtiyor. Başarı insan zihninde başlayıp zihninde bitiyor. Kişi öncelikle kendisine, başaracağına inanarak aklını olumsuz düşüncelerden temizleyerek kendini motive edecek şeyleri bularak yoluna devam edecektir.

William Glasser, “Başarı doping etkisi yapar. Başarısız olanlar, kendi kararlarıyla geri çekilenlerdir.” diyor. Başarmak insanı yüreklendirir, ödül de insanı motive eder. Başarılarımız bize güç verir, daha büyüklerini elde edeceğimize inanırız. Atalarımız, “Marifet iltifata tabidir.” “Müşterisiz mal zayidir.” sözüyle takdir edilen insanın daha verimli iş yapacağını belirtmiştir. Özellikle çocuklar daha küçükken teşvik edilerek cesaretlendirilmeli ve ödüllendirilmelidir. Ceza yerine ödülün daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Tembel insan yoktur. Ancak yetenek ve güçlerini harekete geçirecek ilhamı bulamayan insanlar vardır. Hedefimize varmak için aklımızı, gücümüzü yapacağımız işe yönetmeliyiz. Başarmak arzusu içimizden, ruhumuzdan gelmelidir. Hedefi olan insanlar birçok şeyi göze alır.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER