HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

TEREZİN TOPLAMA KAMPI…KARLOVY VARY, ÇEK CUMHURİYETİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 10 Ağustos 2015 - 17:31:30

TEREZİN TOPLAMA KAMPI
Prag’tan yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan Terezin, Çek Cumhuriyetindeki en büyük Nazi kampıdır. 1780 yılında küçük kale olarak inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşında Almanların Çekoslavakya’ya girişi ile birlikte bu kale toplama kampına dönüştürülmüş ve Getto da yaşayan Museviler ve Çingeneler burada çalışma kampı adı altında tutulmuştur.
Terezin Kampı 18. yüzyılın sonlarında zindan olarak kurulmuş. Adını İmparotoriçe Mariya Trezya’dan alıyor. Uzunca yıllar bu şekilde kullanılmış. 1940 senesinde Nazilerin eline geçerek özellikle Yahudi esirle burası hiçbir zaman bir Auschwitz olmamış ama burada da aynı şekilde insanlık dramı yaşanmış. Sırf dini, etnik kökeni, siyasi görüşü ya da savaş esiri olarak buraya getirilen birçok insan aynı sonla karşılaşmış.
Kampın şu an müze olarak kullanılan Nazi lojmanlarında yer alan vahşet hatıraları arasında boş “ziklon b” kutuları yer alıyor. Almanların ziklon b gazı ile Auschwitz’de 1.5 milyon Yahudiyi katlettiği biliniyor.
Terezen Kampı bir geçiş istasyonu olarak kullanılmış. Tutuklular, buradan Nazi mahkemelerine, cezaevlerine ya da diğer toplama kamplarına sevk edilmiş. Savaşın sonlarına doğru ise kampta baş gösteren tifüs salgınında Naziler hiçbir önlem almamış. Hatta Almanlar, 1945 yılında Rus birlikleri kampa ulaşmadan bir kaç hafta önce tutukluları kaderlerine terk ederek kamptan ayrılmış.
Tüylerimizi diken diken eden bu kamp hakkında anlatılacak birçok şey var. Ama yolunuz düşerse yaşanan dramı görmeden geçmeyin.

KARLOVY VARY, ÇEK CUMHURİYETİ

Prag’tan yaklaşık 2 saatlik mesafede bulunan Karlovy Vary, 1358 yılında 4. Charles tarafından bulunan, dünyaca ünlü termal kasaba. Atatürk dâhil olmak üzere asrımızın başında devlet adamları ve kralların şifalı suları için geldiği Karlovy Vary aynı zamanda parkları, porseleni, Svarosky kristalleri ve likörü ile de ünlü. Belki bazı dükkânlarda Prag’tan daha ucuza alışveriş imkânı bulabilirsiniz. Atatürk 1918 senesinde o dönemde Avusturya-Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Karlsbad”a gider.
Böbrek tedavisi için Florencie isimli sanatoriumda kalır. Avrupa”nın halen de en eski lüks otellerinden biri olan Hotel Pupp”un yanıbaşında bulunan Florencie mütevazı bir hotel görünümündedir ve o dönemki ismi “Rudolf Hof” tur. İşin diğer tarafı bir kentin geniş meydanlarının olmasının, hele hele o meydanların tıpkı bir açık hava müzesi gibi heykellerle bezenmesinin, dev ağaçların kol kola verdiği parklarda kuş cıvıltılarıyla gezmenin ne kadar insana yakışır olduğunu hissediyorsunuz. Prag’ın bizim için bir diğer önemi Mustafa Kemal Atatürk’ün tedavi amaçlı bir süre burada kaldığıdır.
1. Dünya Savaşı sırasında; ağır bir böbrek hastalığı nedeniyle tehlikeli bir biçimde bozulan sağlığına kavuşmak için 1 Haziran- 28 Temmuz 1918 arası önce Viyana’da, sonra Karlsbad’da tedavi olmuştur. Karlsbad bir hastane ve kaplıca şehri. Bugün Çek Cumhuriyeti sınırlan içinde bulunan ve adı Karlovy Vary olan Karlsbad, o sıralar Avusturya/Macaristan İmparatorluğu sınırları içindedir. Atatürk “Karlsbad Hatıraları” nı 30 Haziran- 28 Temmuz arası bu şehirde yazmıştır. Bugünkü adıyla Karlovy Vary Film Festivali ile de ünlüdür.

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz