SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

SÜPER LİG KULÜPLERİNE ‘VAR’ EĞİTİMİ VERİLİYOR

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

MELİKGAZİ’DE ÖNCELİK; SERİ, GÜVENLİ VE AKIŞKAN ULAŞIM

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

PALANCIOĞLU YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

ANILARLA YOLCULUK

ANILARLA YOLCULUK

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

İÇ ÇAMAŞIRINDA UYUŞTURUCU İLE YAKALANAN ZEHİR TACİRİNE 8 YIL 4 AY HAPİS

TİLİ TİLİ TATLISI YAPIMI YEMEK KİTABINA GİRİYOR
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 18 Ocak 2016 - 15:42:07

Pişmaniye benzeyen Kayseri’nin yöresel tatlısı olarak bilinen “Til tili” tatlısı yemek kitabına kayıt altına almak için şehrimizin tanınmış ailelerinden Necmettin Fevzioğlu evinde eliyle görsel olarak yaptı. Necmettin Fezioğlu, evine davet ettiği Kayseri İl kültür Turizm müdürü İsmet Taymış şube müdürü Erkan Erdoğan, Bekir Fevzioğlu İbrahim Fevzioğlu tarihçi yazar Doç. Dr. Kadir Özdamarlar, tarihi yazar Emrah Bekçi, Yılmaz Bölük misafirlere yaptığı “Til tiliyi” elleriyle ikram etti.
Yazı ve fotoğraf Kamera ile kayıt altına alınan “Til tili” hakkında da Kadir Özdamarlar ev sahibi Necmettin Fezioğlu ve Kayseri İl kültür Turizm müdürü İsmet Taymış şube müdürü Erkan Erdoğan’a ve diğer misafirlere, malzemesini ve yapılışını anlattı.
TİL TİLİ BULUŞMASINDA TARİHİ SOHBET EDİLDİ.
Necmettin Fevzioğlunun evinde Kültür müdürü, tarihçiler bir araya gelince tarihi sohbet açıldı.
Şehrimizin köklü ailelerinden olan Fevzioğlu ailesi hakkında sohbet edildi. 1300 yıllarında Kayseri geldiklerini söyleyen ağabey Bekir Fevzioğlu “Kayseride Şeyh Selvi oğlu Hasan ve Hasun Bey Kültür Derneği” tüzüğü nü getirdi.
Daha sonra Osmanlı Arşivi Belgeleri ışığında “ Kadri Tarikatı’nın Muhammed diye kolu- Anadolu’da Kadirilik” Kayseri de Şeyh Seyyid Muhammed- el kadirinin nesli. Şeyh Seyyid Abdul Kadir Geylaninin Torunu Şeyyh Tacettin ve Seyyidler” ili kitabı ve dokümanlarını getirdi.
Tarihçi Kadir Özdamarlar ve tarihçi Emrah Bekçi tarihi kayıtlar ve Osmanlı arşivi hakkında bilgiler verdiler. Kadir Özdamarlar,” Yüz yıllar önce ve bugün Allah rızası için Vakıf kuruluşlarının çoğu birlerinin vakfiye arazi tapuların üzerilerine geçirdikleri gözükmekte. Vakıf malına tenezzül edip yiyenler hayatları iyi geçirseler de içlerinde eziklik yaşarlar.”dedi. Daha sonra Kayseri’yi 6 ay rahat hayat yaşatan hakkında Develi Aşık Seyrani övücü şiir yazan vatandaşa pahalı ürün satan esnafların korkulu rüyası haline gelen Akbıyık Hasan Ağa olayını konuşuldu.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz