Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

TOMARZA DA, ACİL MÜDAHALE ARAÇLARININ YOL SORUNU

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 12:22 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.
TOMARZA DA, ACİL MÜDAHALE ARAÇLARININ YOL SORUNU

Dakikaların hatta saniyelerin bile çok önemli olduğu Ambulans ve İtfaiye araçları başta olmak üzere polis ve jandarma araçlarına orta refüjlerden kolaylıkla geçebileceği bir alan olmaması nedeni ile acil müdahale araçları diğer sivil araçlar gibi kavşaklardan dönmek zorunda kalması acil müdahale araçların olay yerlerine ulaşmasında zaman kaybına neden oluyor.

Konu hakkında açıklama yapan duyarlı vatandaşlar; ilçe merkezinde bulunan karayolu ortadan ikiye ayrılarak orta refüjlere kaldırım yapılarak içerisine çiçek ekilmesi ilçenin çehresini güzel gösteriyor. Bu konuda emekleri geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak, dönüşler çok uzak… Yolu bilmeyen bir kişi aracı ile çarşı içerine veya Develi yoluna girdiği zaman en 3-5 km yol kat edip yeninden kavşaktan dönüp gelmesi gerekiyor. Neyse bunu da geçtik, hiç olmazsa ambulanslar araçları için acil bir hastayı Kayseri’ye götüreceği zaman hastane ışıklarını dolanmak yerine sadece ambulans için hemen eczanlar karşısına orta refüj üzerine demir bariyerler olsa ve kumandasında ambulans şoförlerinde olsa hemen oradan geçerken tek bir düğme ile demir dubalar inip ambulans aracı geçtikten sonra yeniden kalksa, hayat mücadelesi veren hastaya en az 3-5 dk zaman kazanmış olur. Yine aynı şekilde yangın için acil çıkış yapan Tomarza İtfaiye araçlarının Toklar istikametinde her hangi bir yangına müdahale edeceğini varsayarsak, İtfaiye araçları ilçe çarşı merkezinden dönüp olay yerine gitmektedir. Eğer, itfaiye araçlarının anayola çıkış istikametinin tam karşısında bulunan yolun orta refüjüne demir bir bariyer yapılsa ve bariyerlerin kumanda da itfaiye şoförlerinde olsa tek bir düğmeye basarak, orta refüjlerde bulunan demir bariyerler aşağıya inerek itfaiye aracın hemen karşı yola geçmesi birkaç saniye içerisinde gerçekleşmiş olur. Böylelikle itfaiye araçları olaya 3-5 dakika olaya erken müdahale ederek belki yangında her hangi bir vatandaşın veya bir canlının hayatını yanmaktan veya zehirlenmekten kurtarmış olacak.

Aslında bu işler yetkililer için çok basit bir şey. Yetkilileri bu konuda sadece duyarlı olmaya davet ediyoruz yönünde açıklamalarda bulundular.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer ise bu konu üzerinde 2-3 ay önce bahsi geçen yerlerin acil müdahale araçlara ait geçişini sağlayan yerlerin açılacağına dair kararırın Kayseri Büyükşehir Belediyesinden çıktığı ve yakın bir zamanda ise bu konu hakkında çalışmaların başlanılacağı öğrenildi. MURAT GÜRBÜZLER/TOMARZA

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA