Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ HASTALARINI TOPLUMA KAZANDIRIYOR

Bu haber 12 Kasım 2018 - 12:15 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ HASTALARINI TOPLUMA KAZANDIRIYOR

Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Atıntop, Toplum Ruh Sağlığı Merkezini ziyaret ederek Sorumlu Dr. Canan Kılıç ile merkezde verilen hizmetler hakkında bilgi verdi.

Toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde ağır ruhsal bozukluğu olan (şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ve duygu durum bozuklukları gibi kronik ruhsal hastalıklar) hastalara, psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi, sosyal rehabilitasyonlarının sağlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na ait yataklı sağlık tesislerine bağlı olarak faaliyet gösteren toplum ruh sağlığı merkezi ziyaretinde, hastalarla beraber aktivitelere katılarak onlara moral veren Altıntop, “Merkezimizde el sanatları, görsel sanatlar, resim, müzik, ritim gibi birçok sosyal aktivite ile hastalarımızı hayata adapte edip sağlıklı bir yaşamla beraber topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda yapılacak bir sergi ile de tedavi gören hastaların eserlerini sunacağız. Sağ olsunlar Dr. Canan Kılıç, Dr. Yasemin Şimşek ve ekip arkadaşları neredeyse ayın 30 günü geceli gündüzlü hastalarımızla ilgilenerek gerçekten takdire şayan işler çıkarmaktadırlar” dedi.

Merkez Sorumlusu Uzm. Dr. Canan Kılıç ise yaptığı açıklamada, Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin hizmetlerinden bahsederek; “ Merkez ile ilgili hasta ve yakınlarına işleyiş ile ilgili bilgi vermek, Hastalara bireysel danışmanlık hizmeti vermek, Grup terapisi yapmak, Psikososyal beceri eğitimi vermek, Hastanın durumuna göre uygun olarak resim, el sanatları, müzik gibi uğraşı tedavileri düzenlemek, Hasta ve ailelerine psiko-eğitim vermek, Merkeze devamı sağlanamayan hasta veya yakınlarıyla irtibat kurmak ve merkezin hastayla bağlantısını oluşturmak, Merkeze devamı sağlanan hastaların tedavisine düzenli devam edip etmediğini takip etmek, Toplumun bilgilendirilmesiyle ilgili ve damgalama karşıtı çalışmalar yapmak faaliyetlerimiz içindedir.’’ dedi.

Kılıç; 2014 yılından beri ilimizde Toplum Ruh Sağlığı adı ile hizmet verdiklerini belirterek; “İlimizde 2 tane Toplum Ruh Sağlığı Merkezi bulunmakta. Bunlardan biri Kayseri Valilik binası arkasında diğeri ise Erkilet yolu üzerindedir. Biz, bu merkezlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel olarak görevlendirilen öğretmelerimizle birlikte şizofreni, şizoaffektif bozukluk, bipolar bozukluk gibi ağır psikiyatrik hastalıkların takip tedavi ve rehabilitasyonu yapmaktayız” dedi. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA