BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU  HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “KOCASİNAN’IN YEŞİL DOKUSUNU HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ”

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

MHP ADAYLARI DSİ, TMO VE SÜHA TURİZMİ ZİYARET ETTİ

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

KAYSERİ’DE 952 BİN 629 KİŞİ SANDIK BAŞINA GİDECEK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

GAVREMOĞLU KONAĞI ONARILACAK

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

18 İŞADAMININ FETÖ’DEN YARGILANDIĞI DAVA ERTELENDİ

TÖRE……!

Bir toplumda ahlak, gelenek, görenek ve ortaklaşa alışkanlıklarca belirlenmiş, benimsenmiş davranış ve yaşam biçimlerinin, öteden beri uygulaya gelen toplumsal kuralların, şu ya da bu şekilde tutula gelen yolların tümü.

Toplum içinde bireylerin uymak zorunda bulundukları, ahlaksal davranış biçim ve kurallarıdır. Toplumsal normların bir bölümü, hukuki normların yani resmi ve yazılı kuralların aksine, zamanla ve aşama, aşama toplum hayatında güç kazanır.

Törenin kapsamı içinde yer alan gelenek, bir toplumun üyeleri arasında zamanla gelişerek sosyal ve kültürel dayanışmayı artıran ve nesilden nesle intikal ederek devam eden değerler ve kurallar davranışıdır. Örneğin çıplak gezmemek ve mutlaka giyinmek mecburiyeti bir geleneğe dayanır.

Türklerde töre kanun manasına gelmekle birlikte, onunla sınırlı değildir. Hatta hukuki töreden başka dini ve ahlaki törelerde vardır.

Türk töresi, oldukça sert ve kesin hükümler ihtiva etmiştir. Cezalar ağır olmakla beraber töre, Türk cemiyetinin bel kemiğini teşkil ettiği için, hiç kimse bu cezaları haksız ve adaletsiz görmemiştir. Çünkü töre Milletin yüzlerce yıllık hayat tecrübesinden süzülmüş kaidelerden ibarettir.

Yukardaki yazdığım kesin ve değişmez bazı hükümlerin dışında, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde şu zamanda bile yaşanan cinayetler ve küçük çocukları zorla evlendirmeler asla Türk örf ve adeti olarak kabul görmemektedir. Birde dini inançların önüne geçen ve insanlığı bunalıma sokan ama uygulamaktan asla vaz geçilmeyen uygunsuz töreler var ki, ısrarla ve inatla devam ediliyor.

Örnek verecek olursak, cenaze evinde verilen yemek, ölünün arkasından yapılan Perşembe yemeği, kırkıncı gecesinde yapılan tören, Türk ve İslam örfü olarak görülemez. Töre hükümleri değişmez kalıplar değildir. Töre, çevreye ve imkanlara uygun yaşayabilmenin gerekli kıldığı yeniliklere açıktır. Töre milli toplumda ferdi ve sosyal ilişkileri düzenleyen, kişiyi, disiplin ve otoriteye bağlayan, milli barış, dayanışma ve beraberliği sağlayan bir kültür kurumudur. Yabancı kültürler önce bu değer sistemini yıkmak isterler ve emellerine ulaşırlar. Milli ve manevi değerleri yok ettikten sonrada o Ülkeyi kendilerine muhtaç ederek her isteklerini uygularlar. Dünya Devletleri, Milli ve manevi değerleri zaafa uğrattıktan sonra ekonomik yaptırımları da devreye sokuyorlar. Son zamanlara da Avrupa Birliği Ülkeler, Rusya ve ABD Ülkemize ciddi şekilde ekonomik yaptırım uygulamaya başlamışlardır.

  • Etiketler
  • Açıklama
  • Bir toplumda ahlak, gelenek, görenek ve ortaklaşa alışkanlıklarca belirlenmiş, benimsenmiş davranış ve yaşam biçimlerinin, öteden beri uygulaya gelen toplumsal kuralların, şu ya da bu şekilde tutula gelen yolların tümü. Toplum içinde bireylerin uymak zorunda bulundukları, ahlaksal davranış biçim ve kurallarıdır. Toplumsal normların bir bölümü, hukuki normların yani resmi ve yazılı kuralların aksine, zamanla ve aşama, […]
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz