Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ DÜNYA KADINLAR  GÜNÜNÜ KUTLADI

Bu haber 08 Mart 2019 - 12:28 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.
TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ DÜNYA KADINLAR  GÜNÜNÜ KUTLADI

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan basın açıklamasını Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi ikinci başkanı Nilüfer Bıçakcıoğlu yapmıştı.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere kaba güç göstermesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

1910 tarihinde Danimarka’da Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de anıldı. O gün birçok yerde gösteriler yapıldı. Gösterilere yüz binlerce kadın katıldı. Kadınlar seçme ve seçilme, mesleki eğitim görme ve meslek edinme hakkı istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Dünya Kadınlar Gününde, kadınların toplum içerisinde, siyasette ve iş hayatında elde ettiği başarılar kutlanıyor. Ancak aynı zamanda 8 Mart’ın tarihteki acı çığlığı hâlâ sesini duyuruyor. Kadınlar Gününde cinsiyet eşitsizlikleri vurgulanıyor ve protestolar düzenleniyor.

Birleşmiş Milletler her yıl dünya kadınlar gününe özel bir tema belirler. Bu yılın teması  “Eşit düşün, zekice geliştir, değişim için yenilik yap.”

Tema, özellikle toplumsal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı alanlarında, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini sağlayabileceğimiz yenilikçi yollara odaklanacak.Dünyada Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden birisi de cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıdır. Cinsiyet eşitliği, tüm kadın ve kızların güçlendirilmesi ile mümkündür.Bunun için de dönüştürücü eylemler–toplum tarafından kadına yüklenen sosyal davranış, roller ve eylemlerde değişiklik,  bütüncül yaklaşımlar- devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmaları- ve yeni çözümler bulmak gerekmektedir. Yapılan araştırmalar mevcut yönergelerle, ülkelerin geliştirdiği yasalara dayanarak yapılan mevcut müdahalelerin 2030 yılına kadar eşitliğe ulaşmak için yeterli olmayacağını göstermektedir.Yapısal engelleri ortadan kaldırmak ve hiçbir kadının ve hiçbir kızın geride kalmamasını sağlamak çok önemlidir.

Yapılan yenilikçi düzenlemeler “Her zamanki gibi işleri bozan düzenlemeler” olarak değerlendirilmektedir. Bugün ülkemizde 6284 nolu Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi ile ilgili kanun için yapılan eleştiriler bu türden yaklaşımlardır.

Eşitsizlik üzerine çalışmalar devam ederken kadın işçiler; uzun çalışma süreleri, ayrımcılık ve düşük ücretlere karşı ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Türkiye’de iş cinayetlerinde yılda 100 den fazla kadın hayatını kaybediyor. Bu rakamla Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Dünyadaki en yoksul insanların yüzde 70’i kadındır.Türkiye’de her 10 kadından sadece 3’ü çalışıyor. Türkiye bu açıdan da AB ülkeleri arasında sonuncu sıradadır. Kadınların ekonomik hayattaki en büyük problemleri işsizlik, düşük ücret ve sigortasız çalışmadır.

Kadına şiddet yaşamın her alanında yaygın olarak görülmeye devam ediyor. Ev içi şiddetin yanı sıra iş yerinde mobing de sorun yaratmakta, çalışma yaşamında iş kaybetme korkusu mobingin açığa çıkmasını engellemektedir.

Eğitim çok önemli bir problem olarak devam etmektedir. Dünyadaki eğitim almamış insanların üçte ikisi kadındır. Erken yaş evlilikler okumanın, kadının istihdama katılmasının ve ekonomik katkı sağlanmasının önünde engel teşkil etmektedir. Teknolojik gelişmeler kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için önemli fırsatlar sunmaktadır. Buna rağmen kadınlar bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve tasarım alanlarında yetersiz temsil edilmektedir. Çünkü eşitsiz erkek gücü temsiliyeti engelleyici olarak her alanda karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Önümüzde yerel seçimler var. Kadının siyasal alandaki mücadelesi hala sürüyor. Gerek belediye başkanlıkları gerekse meclis üyelikleri için aday gösterilen kadın sayısı oldukça yetersiz. Ancak çok sayıda kadın muhtar aday var. Kadınların temsiliyetinin artacağı, siyasi alandaki engellerin ortadan kalkacağı bir gelecek hepimizin hakkıdır.

Her alandaki yetersiz temsiliyet toplumu dönüştürebilecek kazanımların elde edilmesini, toplumsal cinsiyete duyarlı yenilikler geliştirilmesini engellemektedir. Sorun eşitlik ve adalet sorunudur. Kadınların eşitsizlik mücadelesi tüm kadınların mücadelesidir. (Kurum Haber)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER