HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

HACILAR’DA10’UNCU BİLİM ATÖLYESİ AÇILDI

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

ÇAĞAN AİLESİNİN EN ACI GÜNÜ

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

YİĞİT ASLAN’DAN YENİ TÜRKİYE REKORU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

FURKAN AKÇAM, BALKAN 2.Sİ OLDU

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

KOCASİNAN’DA MİNİK AŞÇILAR YETİŞİYOR

TÜRKİYE’DE HALK KÜTÜPHANELERİ
 • BEYHANASMA
  • BEYHAN ASMA
  • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
  • 3 Mart 2015 - 17:21:07

Türkiye’nin uzun sayılabilecek bir kütüphane geleneği bulunmaktadır. Anadolu Selçukluları, Beylikler Dönemi ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde, kütüphanelerle ilgili önemli faaliyetlerin yürütüldüğü bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kütüphaneler camii, medrese ve vakıfların birer parçası olarak oluşturulmuştur. Daha sonraki dönemlerde vakıfların bağışlar yoluyla kurduğu bağımsız kütüphaneler görülmeye başlanmıştır.

Bu anlamdaki ilk kütüphanenin Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından İstanbul’da 1678’de kurulan Köprülü Kütüphanesi olduğu rapor edilmektedir. 1884’de Kütüphane-i Osmaniye olarak kurulan ve halen Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak hizmet vermekte olan kütüphane, Osmanlı döneminde devlet eliyle kurulan ilk kütüphane olup günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.

Geçmişte Türk kütüphaneleri ve kütüphaneciliğinin temel amacı, üretilen bilgi kaynaklarının korunması üzerine yoğunlaşmak olmuştur. Bu temel amacın yanında verilmekte olan hizmetlerin diğer hedefleri üretilmiş bilginin geleceğe iletimi ve bilginin kütüphaneler aracılığıyla toplumsallaştırılması olarak ifade edilebilir. Günümüzde amaç ve hedefler kütüphane türlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Örneğin, yazma eserler söz konusu olduğunda geleneksel yaklaşımın etkileri daha yoğun hissedilmektedir.

Her ne kadar yukarıda belirtilen amaç ve hedefler arasında zamana bağlı olarak değişimler görülse de halk kütüphaneleri söz konusu olduğunda, bilginin kütüphaneler aracılığıyla toplumsallaştırılması daha fazla önem taşıyan bir konu haline gelmektedir.

Özellikle halk kütüphanelerinin bağlı bulunduğu yapıya ilişkin olarak yaşanan belirsizliklerin ve sürekli değişen örgütlenme yapılarının halk kütüphanesi hizmetlerine olumsuz yansımaları olmuştur. Örneğin, 1971 yılında Kültür Bakanlığı kurulmuş, bir yıl sonra bu bakanlık kaldırılmış, 1974 yılında yeniden kurulmuş, 1977 yılında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı adını almıştır.

Aradan bir yıl geçtikten sonra 1978 yılında tekrar ayrı birer bakanlık haline getirilmiştir. 1981 yılına gelindiğinde Kültür Bakanlığı “Kütüphane Türkiye” Planlama ve Pilot Uygulama Projesi Türkiye’de Halk Kütüphanelerinin Durumu Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ile birleştirilerek adı Kültür ve Turizm Bakanlığı olmuştur. Günümüzde Türkiye’deki halk kütüphaneleri Kültür ve Turizm Bakanlığı altında Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı birer kamu kuruluşu olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

 • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz