İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE VE İNOVASYON SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

FETÖ’NÜN KİTAP VE CD’LERİNİ YAKARAK İMHA EDEN KADINA HAPİS CEZASI

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

SABUNCUOĞLU: DERS ÇIKARTARAK BENZER ÖRGÜTLERİN DE OLUŞUMUNU ÖNLEMELİYİZ

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

MMO-KTO İŞ MAKİNELERİNE TEKNİK BELGE DÜZENLEME PROTOKOLÜ İMZALADI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

KAYSERİ ŞEKER YAZ SPOR OKULLARINDA 600 ÖĞRENCİ’YE KURS İMKANI

ÜLKEMİZDE KÜTÜPHANE KULLANMA ALIŞKANLIĞI
  • BEYHANASMA
    • BEYHAN ASMA
    • BEYHANASMA@kayserihakimiyet2000.com
    • 9 Mart 2015 - 16:41:00

Kütüphaneler bize gerekli olan doğru bilgiye ulaşmamızı ve kültürel kalkınmamızı sağlayan önemli kurumlardır. Günümüzde ihtiyacımız olan bilgilere internet yoluyla daha pratik ve kolay bir şekilde ulaşabilsek bile bilgi kaynağının güvenilirliği zaman zaman sorun olabilmekte. Oysa kütüphaneler sağlam ve güvenilir kaynaklar sunması bakımından ayrı bir öneme sahip. Kütüphaneler çocuk yaşlarda genellikle öğretmenlerin yönlendirmesiyle ödev yapma amaçlı kullanılır. Fakat yapılan araştırmalar kütüphane kullanma alışkanlığının çocukluk ve gençlik döneminde özellikle ailenin etkisiyle kazanıldığını göstermektedir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde bu alışkanlığı kazanan bireylerin yaşamlarının geri kalan kısmında da kütüphane kullanmaya devam ettikleri saptanmıştır.

Kendi çocukluğunda kütüphane kullanan yetişkinlerin çocuklarının da büyük oranda kütüphane kullandıkları görülmüştür. Yine yapılan araştırmalar gençliğinde kütüphane kullanmayan yetişkinlerin çocuklarının da kütüphane kullanma alışkanlığı olmadığını göstermektedir.

Kütüphanelerin kullanım amacı daha çok öğrencilerin ödev yapma ihtiyacına karşılık vermek olarak algılanıyor. Oysa kitap veya dergi, gazete ödünç almak, çeşitli kaynakları kullanmak, araştırma yapmak, film, CD, DVD kullanmak ya da ödünç almak, kütüphanelerde gerçekleştirilen çeşitli kültürel faaliyetlere katılmak gibi kullanma biçimlerinin de olduğunun çocuklara ve gençlere anlatılması gerekiyor. Ülkemizde bulunan kütüphane sayısının yeterli olmayışı ve birtakım eksikliklerin olması kütüphane kullanımını zorlaştırmakta.70 milyon nüfuslu Türkiye’de kütüphane ve kitap sayısı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında sayının çok düşük olduğunu görüyoruz. Ülkemizde bulunan kütüphane sayısı1434 ve yaklaşık 13 milyon kitap bulunmakta. AB üyesi ve nüfus olarak bize yakın bir ülke olan Almanya’da ise 11 binin üzerinde kütüphane ve 150 milyon kitap bulunuyor. Almanya’nın birleşmesinden sonra ülkede kütüphanelerin yönetimi belediyelere devredilmiş, kütüphanelerde ise meslek uzmanı kütüphaneciler çalışıyor. Mekân olarak eski şato, saray binalarının iç tasarımı kütüphane olarak restore edilmiştir.

Dünyanın en fazla kitap okuyan ülkesi Finlandiya’da yılda kişi başına 20 ödünç kitap düşüyor. 5 milyon nüfuslu ülkede yıllık kütüphane ziyaret sayısı ise 64 milyon. Kütüphaneler kamuya ait ve tüm yasal mercilerin bir kamu kütüphanesi açması gerekiyor. Devlet kütüphane giderlerinin %50 sini karşılıyor. Belediyeler kütüphanecilik için ne kadar çok harcama yaparsa o kadar fazla devlet yardımı alıyor.

Türkiye’de ise son yılların istatistiklerine göre kütüphane kullanım oranında düşüş yaşanıyor. Ankara’nın önemli kütüphanelerinden birinde çalışan kütüphane görevlisi ile bu düşüşün nedenleri hakkında görüştüğümüzde; kütüphanelerin hafta sonu kapalı olması ve hafta içi de 17.30 da kapanmasının (bazı istisnalar hariç) kullanımı olumsuz etkilediğini, teknolojik gelişimlerin takip edilmesi gerektiğini, okul kütüphanelerinin çoğunluğunun kapalı bulunduğunu ve çocukların kütüphane alışkanlığında özellikle kütüphanede çalışan görevlilerin büyük rolü olduğunu belirtmiştir. İzlenimlerinden; asık suratlı, ilgisiz görevlilerin çocukları kütüphaneden soğuttuklarını özellikle mesleğini seven ve iletişimi iyi olan, güler yüzlü görevlilerin kütüphanelerde çalışması gerektiğini vurguladı. Ayrıca her okulun bir kütüphanesi olmasının Milli Eğitim Bakanlığı Okul Kütüphaneleri yönetmeliğinde açıkça yer aldığını belirterek bunun yanı sıra kapalı bulunan halk kütüphanelerinin de okurları zor durumda bıraktığını bununla ilgili çalışmaların en kısa zamanda yapılması gerektiğini belirtti.

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz