Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
ALİ RIZA NAVRUZ

ULUSLAR ARASI ENGELLİLER GÜNÜ

Bu haber 02 Aralık 2018 - 14:27 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.
ULUSLAR ARASI ENGELLİLER GÜNÜ

Hani bir türkü vardır dilimizde; “parsel parsel eylemişler dünyayı” şeklinde söylenir hep. Dünya değilse de paylaşılan, dünyanın günleri gerek Unesco (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı) aracılığı ile gerekse de bazı toplumsal kuruluşlarca gün gün, ya da hafta hafta paylaşılmış, parsellenmiş durumda. Adı şu günü, bu günü farketmez. Bence iyi ki de öyle olmuş… Öyle olmasa, mesela; 2018 yılındaki 10 Mayıs perşembe ve 16 Mayıs Çarşamba günlerini içine alan haftanın “Engelliler Haftası” olduğunu nerden bilecektik? Nereden bilecektik 3 Aralık 2018 pazartesi gününün “Uluslar Arası Engelliler Günü” olduğunu değil mi?

“Bildiniz, anladınız da engellilerin; bedensel, ruhsal, zihinsel, duygusal ve de sosyal sorunlarına çare mi oldunuz” şeklindeki sitemli sözlerinizi duyuyor gibiyim şu an! Keşke kolum o kadar uzun olsaydı, ulaşmaz mıydı bu sorunlara ha? Bunları yapamıyorsak da biz şair/yazar takımı olarak, “Engellileri Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu”nu harekete geçirme ve halkımıza 2005 Temmuz’unda çıkan 5378 Sayılı Kanunun engelli vatandaşlarımıza olan getirilerini hatırlatma konusunda çaba harcıyoruz. Tabii ki yetmez. Yetmeyecek de… Ama “adımız hıdır işte!”

Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki; “Sosyal yaşamın gereklerine uyamama” olarak tanımlanan engelli olmak; hayatı yaşamak için engel değildir. Engelli kişideki bu tür engeller hayatın akışını yakalamak için de engel değildir. Engelli bireyler bu toplumun bir parçasıdır kesinlikle. Onlara hayatı yaşamaları konusunda yardımcı olmalıyız toplum olarak. Yine unutmayalım ki onlar için alacağımız bir tedbir binlerce engel önler!

Bir şiirimde ne demiştim bakalım mı?

BELLİ Mİ YARIN?

Engelli de bizler gibi bir insan,

Ona tepegözden bakmamalıyız.

Sevgi-saygı duymalıyız her bir an,

Eksiğini başa, kakmamalıyız!

Bugüne “şükür” de, belli mi yarın?

Bakarsın kol da yok, el yok,ayak yok.

Paylaşılsın derim eldeki varın,

Onlar tok olursa, inan bizde tok!

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA