Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ÜMİT ÖZER’DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Bu haber 25 Kasım 2018 - 14:11 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.
ÜMİT ÖZER’DEN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer’in 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Bu gün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.

58 yıl önce Dominik’teki diktatörlüğe karşı çıkan MİRABEL kardeşlerin vahşice öldürülmesiyle 25 Kasım, BM tarafından kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü ilan edildi.58 yıl geçti kadına şiddette rakamlar azalmak yerine hep bir artış içine girdi. Yılın ilk ayında 28 kadın, ikinci ayında ise 47 kadın hayatını kaybetti. Son 10 yılda şiddet görerek hayatını kaybeden kadın sayısı ise 2337’yi buldu. Her gün 3 kadından biri sudan bahanelerle katlediliyor. Adalet bakanlığı son 7 yılda kadın cinayetlerinin %1400 arttığını açıkladı. Canilerin bahaneleri ise değişiyor: kadının ayrılmak istemesi, yemeğe çok tuz koyması, haber vermeden bir yere gitmesi, giydiği kıyafetin tahrik edici olması, güzel, bakımlı, başarılı, eğitimli, güçlü olması, erkekten çok maaş alması, okumuş olması ya da olmaması kendini ifade etmesi ya da edememesi önemli değil! Kadını kadın olduğu için öldürenlerin bahanesi hep aynı. Kadını kendisinden güçsüz görmesi, eşi, sevgilisi, annesi, teyzesi, yengesi, kız kardeşi olması öldürmek için bir neden onlara göre.

Namus kavramının sadece kadın için geçerli olması, mahkeme de kravat takması, takım elbise giymesi ceza indirimi almasına yeterli bu canilerin. Kadınlardan istenilen çocukları sadece adı “BABA” olan bu caniden mahrum olmasın, komşuları duymasın, laf olmasın susması, sineye çekmesi, kaderim bu diyerek öldürülene kadar hep susması!!! Peki devlet? Devlette susmalı mı? Gördüğü, bildiği bu kısır döngüyü olmamış mı saysın? Kadınları korumasın mı devlet? Sahip çıkıp onun yaşama hakkını savunmasın mı? Devlet kadınları savunmadı! Yaşanan olaylara bakarsak devlet bile “babalığını” yapmadı kadınlara. Sığınma evleri açıldı, kadınların isim değiştirmesine olanak sağlandı, uzaklaştırma cezaları verildi, polis koruması sağlandı, imam nikâhından önce resmi nikâh zorunluluğu kalktı. Kısacası kadın kaçmak, saklanmak ya da 2.kadın olmayı sineye çekmeye zorlandı.

Savaş, açlık, kıtlık yaşayıp yıkılmayan, yılmayan Türk kadını yaşadığı bu dönem kadar küçük düşürücü, şiddet ve aşağılama içeren bir dönem yaşamadı. Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı sesimizi duyurmak, şiddet mağduru olan kadınlarımıza sahip çıkmak, yanlarında olduğumuzu her fırsatta dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Susmayacağız! Sinmeyecek, saklanmayacağız! Çünkü Biz Nene Hatun’uz! Biz Kara Fatma’yız! Ne kendimizi ne kız kardeşimizi ne de çocuklarımızı ezdirmeyeceğiz bu canilere! 25 Kasımlarda öldürülen kadınlarımızın değil, çalışan, çabalayan gücünü gösteren kadınlarımızın resmini taşımak için artık susmayacağız!

Dik duran ve her zaman dik duracak olan kadınlarımızın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Gününü kutlarken onlara hak ettiklerinden daha güzel bir dünya diliyorum. (Kurum Haber)

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA