Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI 22-26 EKİM’DE KUTLANACAK

Bu haber 23 Ekim 2018 - 12:28 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.
ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI 22-26 EKİM’DE KUTLANACAK

Ürün Güvenliği Haftası 22-26 Ekim 2018 tarihleri arasında kutlanacak.

Kayseri Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğünce Ürün Güvenliği Haftası etkinlikleri hakkında

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, 22-26 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan “Ürün Güvenliği Haftası” nedeniyle yapılacak olan etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, “Bakanlığımız tarafından kamuoyunda ürün güvenliği konusunda farkındalık yaratmak ve bilinç oluşturmak, piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlarımızı ve üreticilerimizi daha yakından bilgilendirebilmek amacıyla her yıl Ekim ayında Ürün Güvenliği Haftası düzenlenmektedir. Bu yıl 22-26 EKİM 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Ürün Güvenliği Haftası kapsamında İlimizde de bir takım etkinlikler düzenlenecektir.” dedi.

Akçadırcı,”Hafta kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen Kocasinan Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Talas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilerimizin ürün güvenliği konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla seminerler düzenlenecek, öğrencilerimize günlük hayatta en sık kullanılan ürün olan asansörler ile ilgili bilgiler verilerek hazırlanan animasyon filmleri gösterilecektir.

Ürün Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında, A Tipi muayene kuruluşları, bakımcı firmalar, bina yönetici şirketleri ve bina sorumlularının katılacağı Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonunda 26 EKİM 2018 tarihinde saat 15.00’te “Güvenli Asansör Kullanımı “ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir” diyerek şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımızın günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına kadar ürünler ile profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi 1500 den fazla ürün grubunun piyasadaki denetimleri İl Müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasaya arz edilen ürünlerin güvenli olması amaçlanmaktadır. PGD faaliyetleri vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için yüksek riskli ürünler üzerinde gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler ile basına yansıyan kaza ve yaralanma haberleri üzerine de denetimler yapılmakta, piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvensiz ürün arz eden, insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehlike oluşturan üreticiler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu çerçevede 2018 yılının ilk 9 ayında ilimizde 707 farklı marka/model ürün ile 31 hizmet yeri denetimi yapılmış olup, denetlenen ürünlerin 87 adedi uygunsuz bulunmuştur. Uygunsuz bulunan ürünler arasında insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehlike oluşturan 11 ürünün piyasaya arzı yasaklanmış ve bu ürünlerden daha önce piyasaya arz edilenlerin toplatılmasına karar verilmiştir. Denetlenen ürünlerin uygunsuzluk oranı % 12,3’tür. 18 adet ürün güvensizlik şüphesi ile teste gönderilmiştir. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 359 bin 800 Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır.

“Güvenliğinden endişe duyduğunuz ürünleri Alo 130 şikayet hattına bildiriniz.”

İl Müdürlüğümüzce vatandaşlarımızdan gelen her türlü ihbar ve şikâyet mutlak surette soruşturulmakta ve şikâyet sahibine yapılan işlemler hakkında mevzuatın belirlediği süreler içerisinde bilgi verilmektedir. Vatandaşlarımız günlük hayatta karşılarına çıkan ürün güvenliğine ilişkin şikayetlerini Bakanlığımız internet sayfasında yer alan ihbar/şikâyet formunu veya “Alo 130 Şikâyet Hattı”nı kullanarak ya da doğrudan İl Müdürlüğümüze yazacakları bir dilekçe ile ulaştırabilirler.”

İl Müdürlüğümüzde ürün güvenliği ve piyasa gözetimi ve denetimi konusunda üretici ve dağıtıcılara bilgi vermek ve tüketicilerimizin şikayetlerini değerlendirmek üzere Piyasa Gözetimi ve Denetimi Danışma Masası oluşturulmuştur. Konuyla ilgili olarak her türlü bilgi gerek elektronik ortamda ve gerekse bizzat müracaat edilmek suretiyle her zaman alınabilir. İl Müdürlüğü olarak her zaman sanayicilerimizin,  dağıtıcıların ve tüketicilerimizin hizmetindeyiz. (Kurum Haber)

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER