Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
wezEo.png
wezEo.png

SON DAKİKA


googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
wem8j.png
OSMAN EFKERE

YABANCILAR

Bu haber 21 Mart 2019 - 12:07 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.
YABANCILAR

Gülerden bir gün, Hz. Ömer müminlerin Emir’i olduğu sırada (Azerbaycan’dan)   bir heyet Medine’ye gelerek vakit akşam olduğu için, geceyi Peygamberimizin Mescidinde geçirmeyi, sabah olunca da, Ömer’le görüşmek için mescide gelirler.

Ancak gece zifiri karanlıkta mescide geldiklerinde, hiç ümit etmedikleri bir olayla karşılaştılar. Olay şu; Heyet camide iken caminin bir köşesinde, samimi ve hüzünlü biri yalvarıyor, “Ey Rabbim senin manevi kapına geldim tövbemi kabul ettinse nefsimi sevindireyim, değilse nefsimi kınayayım” diye yalvarıyor.

Camiye gelen yabancı heyet sesin geldiği tarafa vararak, “Allah sana rahmet etsin”, Hz. Ömer heyete “Ben Hattab’ın oğlu Ömer’im diye cevap verir. Yabancı olan heyet başkanı, “Ey Ömer biz seni gece rahatsız etmeyelim dediğimiz halde sen ise rahatını bozarak buradasın” demeyi gizleyemediler.

Hz. Ömer, (Allah ondan razı olsun), “Eğer ben geceleri uyursam nefsimi kaybederim, gündüzleri uyursam bütün yüklendiğim emanetleri kaybederim” diye karşılık verdi. Nihayet hep beraber, Sabah namazını kılıp, Hz. Ömer’in evine giderler.

Hz. Ömer heyetle birlikte evine vardıklarında, hanımı Ümmü Gülsüm’e misafirimiz var evde bir şeyler varsa hazırla da kahvaltı etsinler.

Halifenin hanımı evde biraz ekmek ve birazda tuzdan başka bir şeyin olmadığını haber verir, Hz. Ömer “Olsun onları hazırla” diye hanımına buyurur.

Nihayet yemek yendikten sonra Halife Ömer gelen yabancılara ziyaretin sebebini sorar, heyet başkanı olan şahıs, “Bizim Emirimiz sana biraz hediye gönderdi de onu sana getirdik” diye konuşurlar. Hz. Ömer, heyete “Hediyenizi açın bakalım” der ve hediye açılır, ancak hediyeler bir takım tatlı çeşitlerinden ibaret olduğunu anlarlar. Heyet başkanı Ömer’e “Ey Ömer bu tatlılar hiç bir yerde bulunmaz bunları sırf senin için getirdik” dediklerinde, Halife Ömer gelen hediyelerin bütün Müslümanlara verilmesini emreder.

Yine heyet başkanı taacübünu gizlemeyerek “Ey Ömer bu hediyeler sırf senin şahsın için” dediklerin de, bunun üzerine Hz. Ömer sinirlenerek, “Kralınıza acele olarak geri dönün ve şunu söyleyin, eğer bir daha tekerrür ederseniz, başınıza geleceği sizler düşünün” der, gelen hediyeleri tekrar yabancılara vererek “Hediyeleri bütün Müslümanlara taksim edin ya da alın kralınıza iade ediniz” ikazında bulundu. Son olarak Ömer, yabancılara “Şunu iyi bilin ki Müslümanların midelerine düşmeyen tatlı Ömer’e haram olur” diye onlara gerekli dersi vermiş olur.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA