Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

YAKIŞANI YAPMAK….!

Bu haber 12 Ekim 2018 - 10:58 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.
YAKIŞANI YAPMAK….!

Her insan, mutlaka kendine yakışanı yapar.

İnsanın kendine yakışanı yapıp, yapmaması öncelikle eğitim sonra kişilik ve genlerle ilgilidir.

Sözüne sadık olması, randevularına zamanında katılması, borcuna ve taahhüdüne titiz olması, karşısındaki kişi veya topluluklara güven telkin etmesi, hak ve sorumluluklarını bilmesi, insanca yaşamanın birkaç kuralıdır. İnsanın öncelikle ve özellikle kendisine saygısı olmalı, kendisine saygısı olan insan mutlaka başka insanlara, doğaya ve diğer canlılara da saygı duyar, kaliteli yaşar, itibarlı ve saygın olur.

Hayatım boyunca yaşadığım her şeyden bir şeyler öğrenmem gerektiğine inandım. Hepsinden ders çıkartmaya baktım. Bazen yanıldım, kırıldım, pişman oldum ama kişiliğimi, saygımı, itibarımı hep muhafaza ettim, hakaret etmekten ve hakarete uğramaktan uzak durdum. Yılmadan, yaşamaya ve mutlu olmaya kendimce devam ettim, destek aldığım veya destek gördüğüm dostlarım oldu. Bazıları, istedikleri olmadı diye uzaklaşsalar bile kaliteli ve kişilikli olanlar, fiziken yanımda olmasalar da hep kalbimde ve yanımdalar, onlara karşı saygım ve insani görevim hep sürecektir.

Hayal kırıklığımda oldukça fazla, gereğinden fazla ilgi gösterdiğim bazılarının, bir hiç olduklarını öğrenmem pek uzun sürmedi. Şark kurnazlığı yaparak, beni ne kadar pes ettirmeye çalışsalar da, gözümün içine baka baka yalan söyleseler de, vermek üzere aldıklarını vermeseler de, insanlığımın gereğini yaptım ve uzun süre pes etmedim, yanlarında oldum, tabi ki kırgınım ama ben kendime yakışanı yaptım, karşı taraf da kendisine yakışanı yaptı. Birde yaratan, hayırlı olanı yaşatır bize, hayat yaşadığımız şeylerden ders almamız gerektiğini, insanların ne kadar acımasız ve sadece kendini düşündüğünü gösterir. Kimse hayatını bir başkasına göre şekillendirmiyor, bende hayatımı bir başkasına göre, bana aferin desinler diye şekillendirmiyorum ama sorumsuz ve bencilde davranmıyorum.

Sevgili dostlar, hayatınızda ne eksikse ona yönelin, insan hayatında eksik bitmez ama yokluğunu en çok hissettiğiniz ne ise, elde etmek için her türlü fedakarlığı yapın, başarıya ulaşmak için yılmayın, plan ve program dahilinde ölçülü çalışın, kimsenin hak ve hukukuna göz dikmeyin, başarıyı elde etmek için birinin omuzlarında yükselmeyin, kul ve kamu hakkı yememeye özen gösterin, insanca ve kendinize yakıştığı gibi bir hayat sürün, güzel şeyler yapmaya çalışın. Öncelikle kendiniz için, sonra torunlarınız için ve daha sonra da insanlık için sorumlu, onurlu ve kişilikli yaşayın, üretken olun, icat çıkartın, kendinize yakışanı yapın.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER