googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
FARUK ERGAN

YALAKALIK YAPMAK……!

Bu haber 08 Mart 2019 - 11:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
YALAKALIK YAPMAK……!

Ülkemizde yalakalık her zaman vardı ama son zamanlarda zorlanmadık ve aşılmadık sınır kalmadı.

Onlar her yerdeler, idarede, kurumlarda, belediyelerde, üniversitelerde, şirketlerde, sokaklarda, kafelerde her yerde varlar, sayıları gün geçtikçe artıyor.

Yalakalık bir ruh hali ve karakterdir.

Satıcısı ve alıcısı vardır, en çokta alıcısına üzülmek lazım, alıcı öyle çıkmaz içinde ve zor durumdaki, hayatını idame ettirebilmek için yalakalık yapandan dostu ve yandaşı olmalı. Yalaka, üstlerine karşın olabildiğince sevecen ve kibar ama diğerlerine karşı o derece itici ve kaba davranır. Fırsat eline geçtiğinde altındakilerin neler ürettiğine bakmaksızın ezer ve yok eder. Yalaka, üstlerinin hukuka, ahlaka, insanlığa ve ilkeli duruşa ters, istek ve taleplerine asla hayır demez. Sürekli el ovuşturur, gerdan kırar ve çok kıvırır.

O, insanlık bilmez, iyiliği, hayrı anlamaz, onun vefası, duruşu, karakteri yoktur. Hayatında menfaati ve karşılığı olmayan hiçbir işi ve hesabı yoktur. Bir fikri olmadığı için sözlerinin gerçek bir değeri olmadığı gibi, aklının, hayatının ve ruhunun sınırları olamaz. Yalaka için Vatan yoktur, Yurt yoktur, kurum menfaati ve dostlarının değeri yoktur. Her birisi geçici bir binek aracıdır, kullanır ve atar. Bu şikayet ettiğimiz yalakalık düzenini, yalakaların yaşam biçimi haline getirenlerin suçu yokmu? Bir şeyin alıcısı olduğu sürece arzı da olur.“Bitli baklanın kör alıcısı olurmuş”. Alıcısı olmayan ürünün satıcısı bu kadar makbul olur mu? Yalakaların alıcıları kimler? Akıllı insanlar, akılları, mesleki yeterlikleri, iş ahlakı ve dürüstlükleri ile yükselirler, bu meziyete sahip insanların yalakalarla işleri olamaz, ancak yalakalar,metasını aciz ve yetersiz insanlara satabilir.

Tahmin ve kanaatim odur ki, her yerel seçim döneminde, özellikle seçilme ihtimali yüksek olan kişilerin yanında fır dönen yalakalar, adayın özelliklerini, karakterlerini, kişiliklerini, bilgeliklerini ve yöneticiliklerini yere göğe sığdıramazlar. Şehir yöneticiliğine aday olan bu bilge kişi, kendisinin bile bilmediği özelliklerini, kendi yalakasından öğrenince belki de havalara girer ve ben neymişim be abi der.

Şayet kazanırsa, Başkanlık döneminin sonuna kadar, yalakaları çoğalır, yalakası çoğaldıkça kendisinin güzel hizmetler yaptığını, çocuklarının kursağına haram lokma düşürmediğini, cefakar ve fedakar başkan olduğunu anlatır.

Yalakaları da kendilerine verilen görevi en iyi şekilde yaptıkları için, iç huzuruyla yaşar giderler. Tecrübe ile sabittir ki, mert bir düşman, yanı başınızda bulunan dost görünümlü hainden evladır. Sözüne sadık ve işinin ehli olan mert bir eleştirmen, yalakanızdandaha iyidir.“Bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden fazla ise, o ülke batar.” Montesguieu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER