ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

ERÜ İLAHIYAT FAKÜLTESINDE MEZUNIYET SEVINCI

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

7 PARTİ TEMSİLCİSİ BİRLEŞTİ, PARTİ STANTLARINI GEZDİ

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

ÜNİVERSİTELER ŞEHİRLERİN DİNAMİKLERİNDEN

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

MELİKGAZİ’DEN 3 AYRI SEMTTE 3 ADET TAKSİ DURAĞI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

YAHYALI’DA YAZ SPOR OKULLARI TÖRENLE AÇILDI

YAŞANMIŞ YA DA YAKIŞTIRILMIŞ FIKRALAR
  • RECEPÇALKANER
    • RECEP ÇALKANER
    • RECEPcALKANER@kayserihakimiyet2000.com
    • 21 Şubat 2018 - 11:39:13

Her Kayserilinin hayatında birebir yaşadığı komik olaylar vardır, Kayserililerin güldüğü fıkralar genellikle ince espri içerir.
Kıvrak zekaya sahip olduklarından kendilerinin hayatında oluşan olaylar zaten bulunmaz fıkralar olarak kayda geçer.
Kayserililer onuruna çok düşkün insanlar olmaları sebebiyle fıkralara malzeme olmayı sevmediklerinden, sayısız fıkraları olmasına rağmen çok fazla fıkra kitabı yoktur.Çünkü baştan da anlatmaya çalıştığım gibi kendilerine gülünmesinden hoşlanmazlar.
Bu sebeple Kayseri’den ne tiyatrocu ne sinema sanatçısı, müzisyen, bestekâr, özellikle eğlence ağırlıklı sanat dallarından şöhret olmuş hiçbir kimseye rastlayamazsınız.Çünkü eğlendiren olmaktan çok eğlendirilen olmayı tercih eder yapıya sahiptirler. Bu Kayseriliye has bir hayat felsefesidir.Kayserililerin hemen hepsinin zanaatkâr ve ticaret adamı olmaları sebebiyle ciddi, sözüne güvenilen, “Ağır Durup Batman Döğen” “ Yiğnilikten Kaçınan” ağır başlı, kişilikli insanlar olmak zorunluluğu görüşü hakimdir.Hafif hareketleri hem kendisi kendine yakıştırmaz, hemde başkalarının kendisine yakıştırmayacağını kabul eden bir zihniyete sahiptirler. Bu düşüncelerin altında çok ince neler vardır. Bunları ancak Kayserili olanlar çok daha iyi anlar.
Bu düşüncelerden olarak asla eğlendiren olmayı istemezler.
Ve hatta bu oyun ağırlıklı işleri kendilerine meslek seçenler pek fazla saygı görmez. Bu görüş çerçevesinde kitaplar dolusu fıkramız olduğu halde asla fıkralarla gündeme gelmeyi istemezler. Hele hele kendilerini küçük düşürücü anlatımlara asla izin vermez, hazır cevap yapıya sahip olduklarından keskin bir espiri ile üste çıkmayı her zaman Başarmışlardır.Bunu bir fıkra ile örnekleye bilirim
ÇOĞU YABANCIDIR
Tren yolcuların dan birisi, yanında oturan gencin Kayserili olduğunu öğrenince ona takılmak ister:
-Ben Kayseri’yi görmedim ama orada eşeğin çok olduğunu söylerler, doğru mu?
Kayserili genç, bu söze kızar ve şu cevabı verir :
-Onlar yerli değildir beyim çoğu yabancıdır…
İşte Kayseriliye has bir özelliği aktardıktan sonra Kayserililerin, akıllarını daha ciddi işlere yorduklarını görmek lazımdır, sözün özü budur.
Fakat insanların güldüye ihtiyatları var diye düşünerek bazı fıkraları sizlerle yine paylaşmak isteğindeyim.
Özellikle yaşantım boyunca duyduklarımı kendi anlatım sitilimle kaleme alıyorum. Diğer kitaplarımda da okumuş olacağınız fıkralar bu kitapta da olabilir, konuları itibariyle almışımdır. Yoksa günlük fıkra öretiliyor olsa dükkan sizin, bulunanımız bu…Bizim temelimiz yok ki, uydur uydur söyle, yok bizde öyle….

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz