BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

BAKAN HULUSİ AKAR: “HEPSİ BİTECEK”

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

SEVR YA DA LOZAN ESARET YA DA BAĞIMSIZLIK

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR BÜYÜKŞEHİR’DE

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU, HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

FETÖ OPERASYONUNDA 3 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

YAZARLAR DEVELİ DERNEĞİNDE BULUŞTU
  • YÜKSELKALKAN
    • YÜKSEL KALKAN
    • YuKSELKALKAN@kayserihakimiyet2000.com
    • 7 Şubat 2017 - 11:06:55

 “Okuduğumuz kitapları anlatıyoruz” etkinliğinde yazarlar Develi derneğinde buluşarak okudukları kitapları anlattılar.

 Şehrimizin bilenen yazarlardan Hakan Topak, Ayaz saygılı, Abdullah Ayata, Yasin Yılmaz, Yaşar Kağıtcı, Süleyman Kocabaş, İlhami Şekercioğlu, Kadir Özdamarlar katıldığı  “Okuduğumuz kitapları anlatıyoruz” etkinlikte Yasin Yılmaz yazar Bahadin Özkişi’nin yazdığı “Köse Kadı” isimli kitabını tanıtırken Hakan Topak Abdullah Ayatanın “Muhbir Mehmet” isimli kitabını tanıtı.

    Yazarların kitap tanıtım toplantısına Halil Yücel, Tayfur Yurtseven, Ali Özkanlı, Yaşar Kağıtcı, Kalender Arslan, Zihini Gençaslan, Metin Çelik, Halil Yücel, Ali Özkan, Ahmet Kozan,Hüseyin Binbir, Halil Tekdemir, Yusuf Ülgü, İsmail Özdemir, Yusuf Akdağ, İlhami Şekercioğlu, Ramazan Çarkan, Kadir Özdamarlar, Uğur Kartal, Yusuf Acun, Murat Çarkan, katıldığı kitap tanıtım toplantısına konuşan Develiler derneği yönetim kurul üyesi Halil Yücel,” 2004 yılında kurulan develiler derneğinin kültür sanat faaliyeti liri hiç ara vermeden faaliyetlerini sürdürmekte.  Bu gibi kültür sanat faaliyetleri olurken sağlık konusunda, eğitim, İslam ve itikat, ticaret olmak üzere değişik güncel konularla ilgili konferanslar verilmekte.                                                                    

    Bu haftada, Gaziantep de başlayan bir gurup idealist gurubun başlatmış olduğu ve sahasında tanımış yazarların tanıtımı yapıyoruz. Şehrimizin bilenen yazarlardan Hakan Topak, Ayaz saygılı, Abdullah Ayata, Yasin Yılmaz, Yaşar Kağıtcı, Sülayman Kocabaş, İlhami Şekercioğlu, Kadir Özdamarlara teşekkür ederim.                   Burada bugün konuşma yapacak olan yazarımıza başarılar diliyoruz davetlerimize hoş geldin yapıyoruz” dedi.

1975 yılında vefat eden yazar Bahaddin Özkişinin  Ötügen yayın evinden çıkan “Köse Kadı” romanın anlatan Yasin Yılmaz,” “Köse Kadı” romanı yazan Bahaddin Özkişinin  çok tanınan birisi olmasada bu romanın Filimceler dizi olarak cekmek izterler ama daha sonra ne oldu ise filim olmaz. “Köse Kadı” romanı  Osamanlı dönemini anlatıyor. Kikap dimkkat çeken olay savaşların zahmetle yapılıdığını kolay bir olmadığını tarihi mekânları anlatıyor.                    Ayrıca heyecanla okunacak bu kitabın içinde Teşkilatı mahsusa bir Türk ajanın büyük işler başardığını anlatıyor. İki eseri olan yazar ise 1975 vefat ediyor.”dedi.

MUHBİR MEHMET ROMANIN ÖZETİ ANLATILDI

   Muhbir Mehmet kitabını özleyerek anlatan Hakan Toprak kitabın yazarı Abdullah Ayata yanında olunca heyecanlı bir şekilde Muhbir Mehmet kitabının içinde geçen konuları değinerek tek tek anlatı. Hakan Toprak, bazen de roman yazarına dönüp kitap içinde olaylar hakkında soru sordu.                                                                                     Muhbir Mehmet anlatımına gelecek olursak diye söze başlayan Hakan Toprak,” Osmanlı döneminde geçen olayın kahramanı Muhbir Mehmet Van da bir Ermeni gencidir. Bir Türk kızına aşık olur sevgisi ağır basar ve Türk kızı için Müslüman olur. Ve artık adı Mehmet olur ve Kazım Karabekir ordusuna katılır. Daha sonra Ermenilerin içine girer onlardan getirdiği haberleri Osmanlı askeri birliğine söyler. Ermenilerin Türklere karşı girişeceği olayların                   bilgilerini Türk subaylarıyla paylaştığı ve Müslüman olduğun öğrenen General Kazım Karabekir Paşa Muhbir Mehmet askeri Teğmen yapar. Ermeniler ne yazık ki zamanla bu aralarındaki Ermeni bildikleri muhbir Mehmet Müslüman olduğunu öğrenirler.                   Muhbir Mehmet’i tin annesi kız kardeşini Ermeniler öldürürler. “ifadesini kullandı

MUHBİR MEHMET ANKARA DA ÖLDÜRÜLÜYOR

Hakan Toprak ,”Çocukluktan birlikte büyüdüğü Daçak isimli bir arkadaşı var ona da Muhbir Mehmet’i öldürmesini isterler oda kabul eder. Türk askeri istihbarat bu olayı duyunca General Kazım Karabekir Paşa iletirler. Paşada Annesi kız kardeşi Ermenilere tarafından katledilen muhbir Mehmet yine Teğmen olarak Ankara ya göreve gönderir.                                                                                               

   O yıllarda Van gölünde Gemiler, Kayıklar hepsi Ermenilerin çalıştırıyor Van merkezde içinde Ermenilerin çok zengin ticarete sahip. Doğu ve Karadenizken tutun birçok bölgede çok iyi teşkilatlanmış bir örgüttür. Muhbir Mehmettin Ankara ya gittiğini öğrenen Ermeniler Ankara da Ermeni komitecilere haber salarlar ve  Daçak isimli Ermeni Ankara’ya giderek komiteci Ermenilerle temas kurar.  Mehmettin yerini öğrenir. Hamam pazarında pusuya yatar Muhbir Mehmet’ti görür sokak arasında Daçak silala ateş ederek Muhbir Mehmet’i öldürür.”  Bu gibi bunun gibi gerçekleri anlatan romanlara Devletin aslında destek vermesi lazım.                                Romanın yazarı Abdullah Ayata teşekkür ederim romanını sever okudum ve severek sizlere anlattım.”dedi

İNTİKAM ALAYI, MEYDANI’NDAN HAÇIN’A HAREKET ETTİ

Program bitimin ardında masa sohbetinde ise Tayfur Yurtseven, İlhami Şekercioğlu ve Ahmet Kozan, Ramazan Çarkın, Abdullah Ayata, Develi Milli Mücadale olayları o yıllarda kaymakamlık yapan Atif Tüzün hakkında  Kayseri merkez Develi Milli Mücadele hakkında sohbet edildi.                                                                                                   Sohbete şu bilgiler geçti,” Kayseri için tehlike arz eden Yozgat ayaklanmasının bastırılmasından sonra “İntikam Alayı” Kayseri’ye geri dönmüş, bu durum halkın üzerinde olumlu bir etki yapmıştı. Zaman kaybetmeden Haçın ve çevresindeki azgın Ermenilerin üzerine gitmek için hazırlıklara hız verildi. Alay için halktan yardımları Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemi yeti adına Nuh Naci ile İbrahim Safa ve Ahmet Bescelli yapıyordu . Hatta Develi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, kasasında bulunan paranın, Kayseri İntikam Alayına verilmesini 26 Temmuz 1920 tarihinde kararlaştırdı. Alay’a katılanların çoğunluğunu İhtiyat Zabitan Cemiyeti’nin genç üyeleri oluşturuyordu. Cemiyet başkanı Mazlum Rasim Bey de bu alaya katıldı. ZatenM. Kemal’in cemiyet binasına yaptığı ziyaretlerinde, Paşa’ya, vatanın korunmasında göreve hazır olduklarını söylemişlerdi.                                                                                       Kayseri’de bu faaliyetler olarken, İncesu, Bünyan ve Develi’de gönüllülerden oluşan bölükler oluşturuluyordu. Develi, Adana cephesine müfrezeler sevk etmekle beraber, İntikam Alayına da gönüllü bir bölükle. Böylece 200 kadar silahlı atlıdan meydana gelen İntikam Alayı, Saat Kulesi Meydanı’nda yapılan konuşma ve duadan sonra Haçın’a hareket etti. Alay, Doğu Kilikya Komutanı Kozanoğlu Doğan Bey’in emrine girecekti. Doğan Bey de, Haçın kuşatması için Haçın bölgesine gittiği söylendi. YÜKSEL KALKAN

 

 

 

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz