Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com
İBRAHİM PEKBAY

YENİ BAŞKANDAN…

Bu haber 24 Şubat 2019 - 14:44 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.
YENİ BAŞKANDAN…

Sorsak…

Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?

Bu soruya, büyük bir kesimden verilecek cevap, geçinme sorunudur. Bunun genel adı de ekonomi sorunu olduğudur.

Doğru mudur?

Doğrudur hiç kuşku yok ki ve diğer sorunlarımızın başında gelmektedir.

Konuya bu açıdan baktığımızda, ülkenin genel ekonomisi ile ilgili sivil toplum kuruluşu olan TÜSİAD’a kulak asmak gerekmektedir.

TÜSİAD, geçtiğimiz hafta içinde yeni genel başkanını seçmek üzere olağan genel kurulunu yaptı ve gelenekler doğrultusunda tek aday ile seçime gidildi, Simone Kaslowski oybirliği ile yeni başkan seçildi.

İtalya’nın Torino kentinde 1963 yılında doğan Simone Kaslowski, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

Torino’daa doğan Simone Kaslowski, 1937 yılında İstanbul’da doğan Aldo Kaslowski’nin oğludur.

Bu bilgileri şunun için verdim. Simone Kaslowski ve babası Aldo Kaslowski, İtalyan asıllı olmalarına rağmen Türk vatandaşıdır ve Türkiye’nin sanayi kuruluşların yapı taşlarından olan kuruluşların sahipleridir. Bir başka anlatımla, Türk sanayisinin belli başlı aktörlerindendir.

Gelelim TÜSİAD’ın 49. genel kurulunda “Yeni başkan” sıfatıyla yaptığı konuşmanın özetine…

“İçinde bulunduğumuz dönemde ezberler bir bir bozuluyor. Bu değişimi yorumlayan her ülke ve her toplum risklerini, fırsatlarını ve potansiyelini yeniden konumlandırıyor, değerlendiriyor, geleceğe ilerliyor. Ülkemiz bu dalgalanmalara hiç de yabancı değil.”

 “Ülkemiz için bilginin ve bilimin yolunu tutmak ulusal çıkarlarımızın temellerinden biridir. Tarih ve küresel gelişmeler bilim yolundan uzaklaşmanın toplumlar için ne kadar yıkıcı olabileceğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Dolayısıyla Türkiye’nin yazacağı yeni hikâye aynı zamanda bu çağda var olma iradesinin de en kararlı beyanı olacaktır.”

 “Çağın değerleri olan inovasyona, dijital dönüşüme, katma değere güç veren fikirler ve beyinler kendilerine yer bulacakları özgür alanlara yöneliyor. Sosyal kalkınma, teknolojik atılım ve demokratikleşme hedeflerini gerçekleştirmemiz sahip olduğumuz kıymetli beyinlerin istikbali başka coğrafyalarda aramalarının önüne geçecektir.”

Görüldüğü üzere, yeni seçilen başkan Simone Kaslowski de, geçmişteki başkanlar gibi aynı düşüncede.

Sokaktaki ayakkabı boyacısı esnaftan, ülkenin temel yapısını oluşturan patronların görüşü aynı…

Ekonomi düzeltilmelidir. Çaresi ve yöntemi de bellidir, akıl, bilgi ve teknolojiye yatırım yapmak, üretimi artırmak, maliyet girdilerini asgariye çekmek ve doğru karar vermekle düze çıkacaktır.

Biz bu noktaya nasıl geldik, ya da nasıl getirildik, düşünmemiz ve önümüzdeki önemli bir fırsatı buna göre değerlendirmemiz gerekmektedir.

XXX

KURAL TANIMAZLIK

Yazımı, Pazar günü yazıyorum tabi ki ve bir uçtan da gözüm TBMM Televizyonundaki “Başkan” seçiminde.

Baştan seçim turları atılacak, sonuç alınamayacak ve en sonunda iki aday kalacak, Mustafa Şentop yeni TBMM başkanlığına seçilecek. Sonra da malum ilan edilecek…

Meclis başkan vekili, seçim işleminin nasıl yapılacağını anlatıyor. Bu arada aynen şu cümleyi kuruyor: ”Katip üyeler, Adana’dan başlamak üzere sayın Milletvekillerinin adları okuyacak. Adı okunan üye, oy pusulasını ve zarfı alarak, kapalı kabinde oyunu kullanıp, kupaya oyunu atacak…”

Sonra…

Oy verme işlemine geçiliyor, katip üye daha “Adana” der demez, AKP sıralarında ne kadar milletvekili varsa, hepsi birden oy pusulası ve zarfın alınacağı masanın başına yığılıyor…

Ve sıra-mıra hak getire, o kalabalıktan oy pusulası ve zarf ile çıkan, zaferden çıkmış gibi oyunu kullanıyor, kupanın başında oy verirken pozunu da veriyor, yerine geçiyor.

Liderler ise, etraflarında “Sanki korumaları” ile birlikte gelip sıra beklemeden oylarını kullanıyorlar. Bu arada dikkatimi çeken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanındaki “Tosuncuk” kimdi acaba?…

Etrafında “Bodyguard” gibi duruyor, yanında oturuyor filan da…

Ülkede “Kural tanımazlık”, TBMM çatısı altında başlarsa, varın gerisini siz düşünün.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER