Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

googleplay
Kayseri Hakimiyet Gazetesi / www.kayserihakimiyet2000.com

YENİ UFUKLAR DERNEĞİ YILIN EN İYİLERİ ÖDÜLLERİNİ DAĞITTI

Bu haber 23 Aralık 2018 - 16:19 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.
YENİ UFUKLAR DERNEĞİ YILIN EN İYİLERİ ÖDÜLLERİNİ DAĞITTI

Sabancı Kültür merkezinde yapılan Cengiz Aytmatov’u anma ve “Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet ödül töreni programında izdiham yaşandı.

Yeni Ufuklar Derneği Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyat Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türksoy (Tük Kültür Teşkilatı) Türk Edebiyat Vakfı tarafından düzenlenen  “Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet Ödlerinin 8.  ödül töreni ERÜ Sabancı Kültür merkezinde yapıldı.

İstiklal marşı saygı duruşunun ardından kısa konuşmalar yapıldı ve ardından ödül törenine geçildi.

“Yeni Ufuklar 2018 Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri”

TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı)

Prof. Dr. Orhan Söylemez (Kastamonu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Halil Tekiner (Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi) Ali İhsan Öztürk (Turan Derneği Genel Başkanı) Sami Değer (Kayseri Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı) nına verildi.

Cengiz Aytmatov’u Anma Programında, Aytmatov uzmanı Prof. Dr. Orhan Söylemez’in paneli yöneti. Ünlü romancının oğlu ve Kırgızistan’ın eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov, Türksoy Kırgızistan temsilcisi ve şair Kocageldi Kuliyev ile ülkemizin Türk dünyasında tanınmış yazarlarından İmdat Avşar konuşmacı olarak katıldı.

Türksoy genel Sekteri Düsen Kaseinov, Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Orhan Söylemez,  Türk Edebiyat vakfı başkanı Serhat Kabaklı  Kırgız Halk Şairi Kocageldi Kuliyev, Eğitimci Yazar imdat Avşar, Yeni Ufuklar Derneği genel başkanı Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Prof. Dr. Hülya Argunşah,Talas belediye başkanı Mustafa Palancıoğlu, Yeni Ufuklar derneği onursal başkanı İbrahim Sungur, genel başkan yardımcısı Adnan Kenanoğlu, şube başkanı Orhan Köksal, ve çok sayıda davetli salonda yerini aldı.

Prof Dr. Mustafa argunşah, “2011 yılından beri vermekte olduğumuz “Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri” sahiplerini bugun burada sunarken 90. yılında ünlü Kırgız yazar “Cengiz Aytmatov’u  Anmayı da unutmadık” Toplantıya Türklerin UNESCO’su kabul edilen Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı Türksoy genel Sekteri Düsen Kaseinov, Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Orhan Söylemez,  Türk Edebiyat vakfı başkanı Serhat Kabaklı  Kırgız Halk Şairi Kocageldi Kuliyev, Eğitimci Yazar imdat Avşar Teşekkür ederim.

Bu programı her zamankinden farklı bir biçimde hazırladık. Dünyaca ünlü bir yazarı anma töreninin Üniversite ile birlikte yapılmasının daha doğru olacağını düşünerek Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile işbirliğine gittik.

Cengiz Aytmatov gerçekten büyük bir şair. Ona ister Sovyet yazarı ister Kırgız yazarı ister Türk yazarı deyin,Ne derseniz deyin! O dünyaca ünlü bir yazar Ve o yazar bizim ata topraklarımızdan çıktı. 12 Aralık 1928 ‘de Talas Şemker köyünde doğdu. 80 yıllık ömrüne güzellikler yanında çilelerde sığdırdı Mesala daha küçük bir çocukken babası Törekul Aytmatov’u milliyetçi olduğu için  Stalin adamları öldürdüler ve bir kiraç kuyusuna atılar. Allah’a şükür ki, o kireç kuyusunun başına varıp, Atabeyit mezarlığında oğluyla birlikte Törekul dememe Fatiha okumak nasip oldu.

Bu toplantıyı düzenlemekteki amacımız, Türk milletini ve kültürünü dünyaya tanıtan ünlü yazarımıza vefa borcumuzu ödemek, henüz eserleriyle tanışmayanları tanıştırmak ve yazarımızı genç okurlarla buluşturmaktır.

Bu programa katılan ve düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Ayrıca programın gerçekleşmesi için bize maddi destek sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine de minnettarız

Ödülü almakta vermekte kutsal bir iştir, Emek verenler emeklerinin görüldüğünü, fark edildiğini bu ödüllerle bilebilirler. Ödüllümüzün maddi bir değeri yoktur. Ama manevi değeri yüksektir, ödül alanlara çalışmalarında başarılar dilerim.” İfade etti.

Sabancı Kültür merkezinde yapılan Cengiz Aytmatov’u anma “Yeni Ufuklar Türk Kültürüne Hizmet ödül töreni programında konuşan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Hülya Argunşah, “Bugün yine Türk edebiyatının bir yazarını anmak ve tanımak için toplandık. Bu yazar sınırları daha geniş bir yazar. O bütün Türk coğrafyasının yazarı… Ona Bozkırın bilgesi” diyorlar. Kazak ve Kırgız bozkırlarının, dağlarının, göllerinin en canlı tasvirlerini onun romanlarında okuduk. Bozkırın insanlarını, bu insanların yaşantılarım, aşklarını, çilelerini yine onun romanlarından öğrendik.

Öğrencilik yıllarımda hep onun Nobel edebiyat adayı olarak gösterildiği, bu sefer alacağı haberleriyle heyecanlandığımı hatırlıyorum. Sonra neden Nobel alamadığıyla ilgili yorumlar yaptığımızı hatırlıyorum. Aytmatov belki Nobel edebiyat ödülü almadı ama eserleri yüzden fazla dile çevrildi.

Üstelik hiç zorlama olmadan… Bu sebeple büyük bir yazar Cengiz Aytmatov… Ve bizim yazarımız. Bizim toprağımızın, bizim dilimizin, bizim hayatımızın, bizim edebiyatımızın yazarı… Türkler veTürkçe dünyanın en büyük yazarlarından birisine sahip ve bu yazar bugün yalnız Türkiye’de değil, Kırgızistan’da değil, eski Sovyet coğrafyasında değil… dünyanın her köşesinde zevkle okunuyor.

Az önce söyledim ye ilk gençlik yıllarımızdan itibaren onun romanları ve hikâyeleri ile büyüdük. Bir film olarak Selvi Boylum Al Yazmalım hatırlayıverdiğinizi düşünüyorum. Lise yıllarımda seyrettiğim en romantik filmlerden birisiydi. Filmin senaryosu, aynı adı taşıyan romandan biraz farklılaşmış olsa da, o bize Romeo ve Jüliet’inkine benzer bir aşkın Türk topraklarında da yaşandığını gösterdi.

Biz Cemilede, Sultanmurat’ta, Beyaz Gemi’de, Gün Olur Asra Bedel’de hep kendi insanımızın, destanımızın, mitimizin, endişe ve huzurumuzun varlığını hissettik, ata topraklarında yaşamaya devam eden soydaşlarımızla buluştuk. Ve bu eserlerdeki her şey bize çok benzediği için Aytmatov’un eserlerini çok sevdik.”dedi.

Programın yoğun kalabalık izdiham yaşanmasından dolayı  gelen davetliler ayakta ve öğrenciler giriş çıkış merdivenleri oturmak zorunda kaldılar.  YÜKSEL KALKAN

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER